Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Xterra slaví 25. let šampionátem na Maui, ve hře budou i Češi

Xterra slaví 25. let šampionátem na Maui, ve hře budou i Češi
foto: Xterra

Xterra Czech | 02.12.2021 | přečteno: 1403×

V roce 1996 vznikl na havajském ostrově Maui nový sport, pod původním názvem Aquaterra místní pořadatelé spojili plavání v divokém Pacifiku, náročné horské kolo na svazích sopky a závěrečný terénní běh. Posunuli triatlon do přírody a založili tradici, která v letošním roce slaví pětadvacátiny.

Ihned v roce 1997 se závod přejmenoval na XTERRA a o dva roky později se již na startu objevil první Čech, Michal Piloušek. Původně Ironman tělem i duší se upsal bohyni Pelé a také terénní odnoži triatlonu, i on bude mezi osmnáctkou vyvolený a také odvážných Čechů na startu půlkulatého ročníku 2021.

S ročník odkladem, ale přeci, se na menším z havajských ostrovů, surfařském Maui, sejdou vyznavači XTERRY a budou bojovat tuto neděli o tituly mistrů světa v elitních i věkových kategoriích. Třetí nejpočetnější výpravou po domácích Američanech a Francouzích jsou Češi! Ti, kteří sebrali odvahu, riskovali finanční i tréninkovou ztrátu a do poslední chvíli doufali, že je „covidová“ doba pustí na Havaj, se nakonec mohou radovat. Všichni prošli jak testy covidu, tak formy, kdy si svá místa na startu museli vybojovat bez výjimek na kvalifikačních závodech po celém světě.

Hlavní hvězdou výpravy je historicky nejúspěšnější český muž na Maui, Karel Dušek, který byl v roce 2019 sedmý celkově. Naopak nováčkem je první handicapovaný sportovec na startu XTERRY z české kotliny, Miroslav Motejzlík. Ve svých věkových kategoriích budou na medaile myslet Jakub Růžička, Adam Holomoucký, Barbora Stupková, Kateřina Ježková nebo Hana Odlová, ale i zbytek výpravy nepřijel na dovolenou. Jednoznačně nejzkušenějším závodníkem je už zmíněný Michal Piloušek st., ten bude po svých pionýrských startech v letech 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003 letos navazovat na účast z roku 2019, kdy se na tratě triatlonu vrátil ve věkových kategoriích. Po druhé se tak na startu setká také se synem Michalem, který si letos chce připsat svůj čtvrtý zářez z Havaje. 

Mottem XTERRA triatlonu je především souboj člověka s přírodou a právě vlny, horko, déšť a bahno budou největší překážkou na cestě do cíle. Předpověď počasí totiž není k triatlonistům právě přívětivá. Na závodní den jsou hlášené vlny s výškou až 5 metrů, deštivé počasí, bahnité tratě, ale zároveň nesnesitelné horko v kombinaci s vlhkostí vzduchu okolo 95%.

"Počítáme s případným zrušením plavání, pokud by byli závodníci ohroženi na zdraví, ale ještě nikdy jsme k tomuto kroku nemuseli sáhnout. Věříme, že nám budou bohové nakloněni,” říká presidentka XTERRA Janet Clark. Pro všechny závodníky včetně elitních sportovců jsou tratě a podmínky stejné. Plavání v moři dlouhé 1,5 km, 33 km po plantážích i bývalém golfovém resortu Kapalua a na závěr extrémní terénní běh pralesem i po plážích. 

Koronavirus nadělal paseku i v poli favoritů, někteří nemohli přijet z důvodu zákazů a karantén, jiní již nebyli schopni najít v prosinci motivaci znovu trénovat a závodit. I přesto je konkurence skvělá! Mezi ženami nebude na startu chybět nejlepší triatlonistka planety, olympijská vítězka Flora Duffy. Na záda se jí alespoň trochu budou snažit dýchat vítězka světových Prachatic i MS ITU Loanne Duvoisin ze Švýcarska nebo Mexičanka Michelle Flipo. Mezi muži si při neúčasti minulého mistra světa Bradleyho Weisse brousí zuby trojnásobný vítěz Prachatic, mistr Evropy, mistr světa a letos téměř neporazitelný Francouz Arthur Serrieres. Velkým otazníkem bude výkon dvou skvělých silničních triatlonistů, bronzového medailisty z olympiády v Tokiu Haydena Wildeho (Nový Zéland) nebo Setha Ridera (USA), který byl na posledním dílu mistrovství světa v olympijském triatlonu v Edmontonu čtvrtý.

České závodníky je možné sledovat při přípravách na sociálních sítích XTERRA Czech, ale budeme také pravidelně informovat v dalších tiskových zprávách. Na místě závodu je přítomen také reportér České televize, Stanislav Bartůšek, který připravuje dokumentární pořad, který odvysílá ČT Sport 25. prosince.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

xterraczech muž 02.12.2021 16:51:45

V roce 1996 vznikl na havajském ostrově Maui nový sport, pod původním názvem Aquaterra místní pořadatelé spojili plavání v divokém Pacifiku, náročné horské kolo na svazích sopky a závěrečný terénní běh. Posunuli triatlon do přírody a založili tradici, která v letošním roce slaví pětadvacátiny.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.