Životní úspěch Petry Kuříkové, na SP ve Valencii skončila jedenáctá

Česká triatlonová asociace | 03.09.2023 | přečteno: 563×

Na jeden z nejlepších výsledků v životě dosáhla při Světovém poháru ve Valencii triatlonistka Petra Kuříková, která na olympijské distanci obsadila 11. místo. Ve Španělsku závodily v sobotu 2. září i další dvě české reprezentantky – Tereza Zimovjanová byla 24., Michaela Štěrbová obsadila 28. místo. Suverénní vítězství patří olympijské vítězce z Ria Gwen Jorgensenové, která se už příští víkend představí na Světovém poháru v Karlových Varech!

Pro Petru Kuříkovou se jedná o jeden z nejlepších výsledků v závodech Světového poháru. Jen šestkrát dosáhla na lepší umístění, než je jedenáctá pozice. Nejlépe si přitom vedla v Pontevedře 2022 (1.) a v Karlových Varech 2019 (4.).

„Jsem spokojená, ale jenom tak napůl. Dlouho jsem běžela na osmém místě, ale na konci mi došla energie. Hned v úvodu cyklistiky jsem totiž ztratila bidon s ionťákem, takže mi zůstala jen voda a nemohla jsem doplňovat energii. Na posledním půlkilometru mě tak předběhly čtyři holky, kterým zůstalo v tom horku více sil,“ řekla česká reprezentantka.

Ačkoliv byl start ve středomořském přístavu o 15 minut odložen kvůli silnému dešti, při závodu už dopadalo na valencijskou marinu slunce. Po 1500m plavecké části, během které triatlonistky plavaly kolem zakotvených plachetnic i luxusních jachet, vbíhala Kuříková do depa na 12. místě se ztrátou 9 vteřin. Štěrbová byla 19. (+13 s) a Zimovjanová 30. (+33 s). „S plaveckým výkonem jsem moc spokojená,“ uvedla Kuříková.

V úvodu 40km rovinaté, ale technické cyklistiky se díky tomu Kuříková se Štěrbovou dostaly do vedoucí skupiny čítající 23 triatlonistek. Druhá z českých reprezentantek ji ovšem nedokázala udržet a propadla se do druhého, přibližně desetičlenného balíku k Zimovjanové. Ten dorazil do druhého depa o 4,5 minuty později než vedoucí závodnice.

Rovinatá trať i pohled do startovní listiny, ve které figurovalo hned několik velmi silných běžkyň, napovídaly, že závod rozhodne až 10km běžecká část. A to se i potvrdilo. Kuříková ovšem vybíhala z druhého depa jako poslední členka vedoucí skupiny na 22. pozici s 13vteřinovou ztrátu na čelo. V horkém počasí si pak doběhla pro konečnou 11. příčku, z níž ztratila na vítěznou Američanku minutu a půl.

Tereza Zimovjanová předvedla jeden z nejlepších běžeckých výkonů ze závodnic ve druhé skupině, díky čemuž jí patří 24. místo. Michaela Štěrbová finišovala jako 28. závodnice pořadí.

Všechny tři reprezentantky se už za týden představí také domácím fanouškům. V neděli 10. září se totiž postaví na start závodu Světového poháru v Karlových Varech, který je součástí akce CITY TRIATHLON Karlovy Vary.

Světový pohár, Valencie (Španělsko), 2. září 2023

Ženy: 1. Gwen Jorgensenová (USA) 1:55:01, 2. Nina Eimová (Něm.) 1:55:17, 3. Marlene Gomez-Göggelová (Něm.) 1:55:24 … 11. Petra Kuříková 1:56:31, 24. Tereza Zimovjanová 2:02:54, 28. Michaela Štěrbová 2:05:21