Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Petra Kuříková má jistou olympiádu v Paříži

Petra Kuříková má jistou olympiádu v Paříži
foto: Česká triatlonová asociace

Česká triatlonová asociace | 27.05.2024 | přečteno: 174×

Závod se jí nevydařil, nedokončila ho, přesto může Petra Kuříková slavit. Česká triatlonistka má po závodě série mistrovství světa v italském Cagliari jistou účast na olympijských hrách. Lépe si na Sardinii vedla Tereza Zimovjanová, která byla 47. Její šance na postup do Paříže ovšem byly před závodem malé. Zvítězila Francouzka Beaugrandová.

Na závodě mistrovství světa v Cagliari bylo možné získat poslední body do kvalifikačního žebříčku, ve kterém před startem držela Petra Kuříková poslední postupovou pozici. Tereza Zimovjanová byla čtvrtá pod čarou.

Žádná ze závodnic, které mohly Kuříkovou ohrozit, ovšem nedosáhla v Cagliari na takový výsledek, aby jim zajistil posun na pozice zajišťující účast v Paříži. Díky tomu se Kuříková může těšit na své druhé olympijské hry. Do Paříže se naopak nepodívá Zimovjanová, která musela dojet nejhůře dvanáctá a zároveň doufat v zaváhání jiných soupeřek.

„Bylo pro mě těžké vyrovnat se s tlakem z té kvalifikace. Na začátku sezony se zdálo, že mám dostatečné množství bodů, pak se ale všechno neskutečně zamíchalo. Takže to byl boj až do poslední chvíle a bylo těžké se s tím vyrovnat. Ten tlak ale limitoval také další holky, protože měly podobné pocity jako já a dneska nás ten závod nedokončilo hodně,“ oddychla si Kuříková. „Jsem moc ráda, že to vyšlo. Ted budu mít dva měsíce na to, abych se pořádně přichystala na Paříž. Tlak opadne a já se budu moci koncentrovat na závod.“

Olympijská kvalifikace odstartovala už v květnu 2022, kdy se začalo bojovat o 55 míst pro muže a 55 míst pro ženy. Jen 26 mužů a 26 žen ovšem mohlo postoupit z individuálního olympijského žebříčku. Zbytek míst se dělí mezi sportovce nominované ve štafetách (22+22), reprezentanty pořadatelské země (2+2) a závodníky dle kritéria „new flag“.

Kuříková měla kvalifikaci rozjetou skvěle – hodně jí pomohlo vítězství ve Světovém poháru v Pontevedře nebo například čtvrté místo na SP v Brazílii. Série nečekaně dobrých výsledků jejích soupeřek v letošním roce ovšem její pozici ohrozila.

„Bylo pro mě těžké vyrovnat se s tlakem z té kvalifikace. Na začátku sezony se zdálo, že mám dostatečné množství bodů, pak se ale všechno neskutečně zamíchalo. Takže to byl boj až do poslední chvíle a bylo těžké se s tím vyrovnat. Ten tlak ale limitoval také další holky, protože měly podobné pocity jako já a v Cagliari také nedokončily,“ řekla Kuříková, která se bude v Paříži snažit vylepšit 30. místo z Tokia.

Navzdory tomuto zklamání bude mít Česká triatlonová asociace v Paříži dva zástupce. Už loni byl na olympijské hry nominován Petr Mužíček, který se Her zúčastní jako jeden z 28 rozhodčích.

V Paříži se budou konat tři triatlonové závody – kromě těch individuálních (30. července muži, 31. července ženy) se bude závodit ještě ve smíšených štafetách (5. srpna). Pro závody je připravena dechberoucí trať s plaveckou částí v řece Seině a s cyklistikou a během v nejhezčích místech francouzské metropole.

Kuříková měla postup ve svých rukou, nikdo by ji nemohl ohrozit, pokud by dokončila nejhůře 34. Už po plavecké části ovšem bylo patrné, že tato podmínka nebude naplněna. Česká závodnice vybíhala po 1500 m plavání z vln Středozemního moře na 51. místě (+1:06). Zimovjanová si vedla lépe a do depa šla jako 41. (+54).

Na kole se pak Zimovjanová dostala do skupiny na 34.-50. místě. Naproti tomu situace Kuříkové se v cyklistice dál komplikovala: skončila v poslední skupině na 51. až 59. místě, ze které odpadla a následně ze závodu odstoupila.

Po 38km zcela rovinaté cyklistice, která byla rozdělena do neobvyklých deseti okruhů, si skupina Zimovjanové (27.-54.) přivezla do depa ztrátu téměř 3,5 minuty na vedoucí 26členný balík. Desetikilometrový běh v horkých podmínkách zakončila česká reprezentantka na 47. příčce.

Série Mistrovství světa, Cagliari (Itálie), 25. května 2024

Ženy: 1. Cassandra Beaugrandová (Fr.) 1:47:25, 2. Lisa Tertschová (Něm.) +3, 3. Beth Potterová (V.Brit) +7 … 47. Tereza Zimovjanová +9:03, Petra Kuříková nedokončila

Kompletní výsledky: https://triathlon.org/…ies_cagliari

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

ČTA muž 27.05.2024 11:50:56

Závod se jí nevydařil, nedokončila ho, přesto může Petra Kuříková slavit. Česká triatlonistka má po závodě série mistrovství světa v italském Cagliari jistou účast na olympijských hrách. Lépe si na Sardinii vedla Tereza Zimovjanová, která byla 47. Její šance na postup do Paříže ovšem byly před závodem malé. Zvítězila Francouzka Beaugrandová.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.