Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Kvalifikace je u konce. Česko bude mít na olympiádě v Tokiu dvě triatlonistky

Kvalifikace je u konce. Česko bude mít na olympiádě v Tokiu dvě triatlonistky
foto: Česká triatlonová asociace

Česká triatlonová asociace | 16.06.2021 | přečteno: 774×

Po více než třech letech skončila triatlonová kvalifikace pro olympijské hry. Rozhodla o tom, že Česko bude mít v Tokiu dvě zástupkyně – Vendulu Frintovou a Petru Kuříkovou, které se představí v individuálním závodě 27. července.

Český triatlon bude mít v Japonsku dvojité zastoupení. Na svých čtvrtých olympijských hrách se představí Vendula Frintová. V olympijském kvalifikačním žebříčku obsadila 18. místo, které jí zajistilo postup z 26. pozice (přednost před individuálním žebříčkem totiž dostávají sportovci účastnící se závodu štafet).

Premiéra na olympiádě čeká Petru Kuříkovou, která postoupila z 62. místa žebříčku jako 47. závodnice (druhé české reprezentantce naopak pomohlo, že triatlonově silné země nemohou vzhledem k národním kvótám nominovat všechny své závodnice, které figurují vysoko v žebříčku).

Z mužů nedosáhl na jedno z 55 kvalifikačních míst žádný český reprezentant. Nejblíže k tomu měli Jan Čelůstka, který obsadil 119. místo, s Františkem Linduškou (125. místo).

Na účast v Tokiu nedosáhlo Česko ani pro závod štafet – na rozhodujícím kvalifikačním závodě v Lisabonu, ze kterého postupovaly tři týmy, obsadilo 9. příčku. Do závodu štafet by mohlo nastoupit i v případě, že by v individuálních závodech mělo dva muže a dvě ženy. Na start štafetového závodu, který bude mít na hrách premiéru, se postaví celkem 17 zemí.

„Výsledek odpovídá realitě a pozicím, na kterých se český triatlon momentálně nachází. Nejlepší výsledky stojí na ženách, kde opět svou výkonnost potvrdila Vendula Frintová a nad hranicí kvalifikace se dlouhodobě pohybovala také Petra Kuříková,“ říká reprezentační šéftrenér Lukáš Vrobel. „Pro mě je ale velmi potěšující, že v této chvíli už máme další dva sportovce, kteří se pohybují na příčkách, z nichž by na olympijské hry postoupili, kdyby se mělo rozhodovat pouze v tomto období. Tereza Zimovjanová a Radim Grebík nám dodávají velmi optimistické výhledy k další olympiádě. Na minulých hrách jsme měli jednu ženu, nyní máme dvě a věřím, že příště to bude zase o něco lepší a máme reálnou šanci uspět i v závodě štafet.“

Olympijská kvalifikace odstartovala v květnu roku 2018 v japonské Jokohamě, na dlouhou dobu ji pak ale přerušila epidemie koronaviru. Od března loňského roku do letošního května byl kvalifikační žebříček zmražen – i když se několik světových závodů uskutečnilo, sportovci do něho nemohli získávat žádné body. Znovu se kvalifikace rozběhla až letos v květnu a ukončena byla tento víkend po závodě Světového poháru v mexickém Huatulcu.

„Kvalifikace trvala i s přerušením tři roky a jeden měsíc, proto se do ní počítají i velmi staré výsledky, které neodpovídají současnému rozložení sil ve světovém triatlonu. My jsme na to doplatili zejména na začátku, kdy se naši sportovci ani nedostávali na startovní listiny závodů, ve kterých bylo možné bojovat o kvalifikační body. A s tímto mankem už se pak dalo velmi těžko pracovat,“ upozorňuje Vrobel.

Účastníci závodu štafet

Austrálie, Rakousko, Kanada, Belgie, Španělsko, Francie, Británie, Německo, Maďarsko, Itálie, Japonsko, Mexiko, Nizozemsko, Nový Zéland, Jihoafrická republika, Švýcarsko, USA

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

ČTA muž 16.06.2021 19:20:10

Po více než třech letech skončila triatlonová kvalifikace pro olympijské hry. Rozhodla o tom, že Česko bude mít v Tokiu dvě zástupkyně – Vendulu Frintovou a Petru Kuříkovou, které se představí v individuálním závodě 27. července.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.