Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Zlato z Xterra Czech si odváží Ruzafa a Karásková, Kočaře srazil nedisciplinovaný řidič

Zlato z Xterra Czech si odváží Ruzafa a Karásková, Kočaře srazil nedisciplinovaný řidič
foto: Xterra Czech

Josef Rendl | 15.07.2018 | přečteno: 3978×

Po dvouleté pauze se do jihočeských Prachatic vrátil světový podnik terénního triatlonu Xterra Czech v režii otce a syna Pilouškových. Cenné tituly vybojovali fenomenální Španěl Rubén Ruzafa a česká hvězda Helena Karásková. Třetí místo obsadil Lukáš Kočař, kterého nezastavila ani srážka s autem, jež vtrhlo na vyznačenou trať!

Ideální počasí a klapající organizace, zpestřená promítáním průběhu závodu na velkoplošnou obrazovku na prachatickém náměstí. Mikrofon v ruce zkušeného xteráka Tomáše Nohejla.

Hodinu před nedělním polednem se do čisté vody Křišťanovického rybníka vrhlo několik desítek mužů a žen v neoprenech PRO kategorie, kde nechyběla zvučná jména světových parametrů. Z českých borců se nejvíce čekalo od comebacku Karla Zadáka, triatlonového obojživelníka Lukáše Kočaře a reprezentační stálice Jana Kubíčka.

Podle očekávání se jako nejrychlejší z Čechů v kontaktu se špicí z vody objevil triatlonista Konrad Tools Team Lukáš Kočař, který na svůj terénní stroj usedal po boku hvězd střihu Marka Allena, Bradleyho Weisse či Rubéna Ruzafy.

„Lukáš si tady při jednom z minulých závodů naštípnul obratel a z trati má velký respekt. Zároveň se před závodem netajil s cílem být v první pětce,“ říkala jeho přítelkyně Marika a povzbuzovala ho v úvodních metrech cyklistiky.

V polovině trati se na divácky atraktivním místě po výjezdu na prudké stoupání objevil osamocen, s viditelným náskokem a v rychlém tempu Rubén Ruzafa, který se řítil k přezutí do běžeckých bot. Pocit vítěze už zde okusil před čtyřmi lety.

Za ním jelo kvarteto silných bikerů, kde nechyběl Kočař a za mohutného povzbuzování domácího publika předváděl, že jeho ambice nebyly z říše fantazie. Svou ztrátu po plavání mohutně stahoval Karel Zadák v nové černobílé kombinéze MILT TRIEXPERT racing team.

O půlhodinu později to bylo na prachatickém náměstí ale opět promíchané. K rozhodčím mezitím kráčel se svým kolem v ruce zklamaný Australan Ben Allen, jeden z hlavních adeptů na vítězství a bronzový ze světového šampionátu z Havaje. „Na osmém kilometru mi to ve sjezdu smeklo, po nepříjemném pádu a rozkřápnutou helmou se cítím otřesen a rozhodl jsem se vzdát. Snad to vyjde příště,“ říkal zklamaně.

A děly se další zajímavé věci, které měnily průběhem závodu. „V padesátiki­lometrové rychlosti v jednom ze závěrečných sjezdů vyjelo z vesnice auto, řidič si mě nevšiml a srazil mě. Naštěstí jsem spadnul jen do měkkého pole. Měl jsem obrovské štěstí a tato srážka mohla mít velké následky,“ říkal Kočař těsně po závodě a ohmatával si naražené koleno. Do běhu ovšem vybíhal v rychlém tempu a se zaťatým výrazem bojovníka, který nic nevzdává.

O španělském vítězi bylo rozhodnuto již po kole a Ruzafa si svižným během na kopcovité trati běhu držel dostatečný náskok. Na stříbrnou pozici se dostal jihoafrický šampion Bradley Weiss.

O velmi dramatický souboj o bronz se starala dvojice, kterou od sebe dělí jedna generace – několikanásobný český šampion Karel Zadák a mladý Lukáš Kočař. Diváci mohli jejich lítý souboj do posledních kilometrů sledovat live na obří obrazovce (na tuzemských závodech velmi nezvyklá záležitost).

„V sebězích jsem Lukáše nestíhal a to nejspíš rozhodlo,“ řekl Zadák. V cílové rovince se o několik vteřin dříve nakonec objevil Lukáš, který svůj náskok málem nerozvážně prohospodařil plácáním rukou s fanoušky.

„Bronzová medaile je pro mne velkým úspěchem, ale koleno po pádu nateklo a bolí. Troufám si říct, že nebýt té srážky s autem, tak mám stříbro. Čeká mě dvoutýdenní příprava ve francouzských Alpách před závodem Ford Challenge Prague na konci července. Snad to bude dobré,“ říkal otřesený Kočař těsně po svém doběhu.

Další českou radost přinesla o několik minut později vynikající triatlonistka Helena Karásková, která po tradičně slabší úvodní disciplíně zabojovala na cyklistické části, nejrychlejším během se dostala před své soupeřky a mohla slavit úspěch s pořadovým číslem tři na těchto tratích. Stříbro brala Helenina velká soupeřka Karina Wasle z Rakouska.

Náročná a poctivá trať prověřila fyzické, psychické síly a technické dovednosti několika stovek vyznavačů terénní odrůdy triatlonu. Po dnešním závodě se ukázalo, že se toto odvětví těší velké oblibě. Premiéru v Xterra si úspěšně odbyli i dva známí Ironmani – Jan Šneberger a Tomáš Mika.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

jrendl 15.07.2018 22:37:18

Po dvouleté pauze se do jihočeských Prachatic vrátil světový podnik terénního triatlonu Xterra Czech v režii otce a syna Pilouškových. Cenné tituly vybojovali fenomenální Španěl Rubén Ruzafa a česká hvězda Helena Karásková. Třetí místo obsadil Lukáš Kočař, kterého nezastavila ani srážka s autem!
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.