Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Došlap paty, špička?

Došlap paty, špička?

Nalezené položky: 174 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další Poslední
avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 28.08.2009 08:12:49

Vždy jsem měl došlap na patu. Ani mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Až když jsem začal běhat tak jsem se dočetl, že nějvětší borci takhle běhají. Pro mne velmi nepřirozené a nelámal jsem si s tím hlavu. Po roce a půl běhání se mi objevil problém s úpony na levé kyčli. Bolest byla trvalá. Zkusil jsem jiný styl došlapu, nebylop to na patu. Spíš na špičku, ale ne úplně, spíš dopad na celou přední půlku nohy. Bolest úponu postupně mizela. Teď jsem zkoušel ještě víc na špičku, ale ta změna byla krutá. Strašně jsem si namohl lýtkové svaly. Možná mám špatnou techniku. Snažil jsem se o došlapu něco najít, ale nepodařilo se mi to. Nějaké stručné články jsem našel, ale nebylo to ono. Možná špatně hledám.

  1. Otázka – nemáte někde uložený odkza na článek o správném došlapu, porovnání atd. (kdysi jsem něco takového četl a nemůžu to najít)
  2. Otázka – zkoušel někdo změnit došlap? Taky jste s tím měli problémy? A jak dlouho to trvalo, než se to stalo přirozené? Já to zkouším skoro 2 měsíce a pořád na to musím myslet.

Mějte se Martin

avatar

Praha

Celkem 6176,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:15 (2009)
půlmaraton: 1:34:00 (2005)
maraton: 3:23:32 (2006)

Radek Narovec muž 28.08.2009 09:05:04

http://www.behej.com/search.php?…

napsali jsme o tom poměrně dost, ale vsadím se, že jasnou odpověď vzhledem ke kontroverznosti této otázky a komplexnosti pohledů a dopadů na nohu nezískáš ani po přečtení všech těchto článků…

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 28.08.2009 09:23:20

K prvnímu bodu, tady dva odkazy: http://www.behy.cz/…spicku-.html http://www.behy.cz/…-spicky.html A k druhému: na přechodu z paty na špičku již pracuji asi rok. Rokmi vytvořený stereotyp je těžké překonat. Nejdříve jsem zkoušel nasilu se nutit došlapovat na špičku při trochu rýchlejším výklusu. Výsledek byl nepřirozený jakoby ztuhlý dopad a po 10km jsem měl týden namožené lítka jako asi nikdy v životě předtím. Musel jsem teda opět na patu, ale mám podezření, že tohle byl prvopočátek mích dalších problémů v oblasti kotníků. Proto jsem od takových násilností upustil. Přirozeně se došlap dostává víc na špičku při vyšší rychlosti, takže čím rychlej běžím, tím lehčí je “přepnout” na špičku. Postupně takto lítka získavají lepší kondici a kotníky jsou pružnější, takže teď dokáži přejít z paty na špičku kdykoliv, a mám mnohem uvolnenější pocit. Ale i teď po roce běhám i většinu tempových běhů přes paty, protože takto mě to přirozeně vede a taky protože přes špičky nevydržím běžet rychle moc dlouho. Moje doporučení pro naučení se běhat přes špičky teda je, soustředit se na krátých úsecích na rychlejší běh přes špičku. Časem to bude pořád přirozenejší , takže takto zvládneš přirozeně i pomalejší tempo. Další možností by asi bylo přidat skákání přeš švihadlo. Já se na to pořád chystám, ale mám trochu strach z opětovného přetížení lítek a kotníků. Jsem si jistej, že za rok by se dalo dosáhnout většího pokroku než jsem dosáhl, kdyby jsem se na došlap na špičku soustředil častěj, ale nevidím v tom jiný přínos, než možnost běžet v budoucnu rychle. A naopak vidím v uspěchaném přístupu velké ryziko pro pohybový aparát. U mě kotníky, někomu to můžou odnést kolena, kyčle, záda…

avatar

10 km: 0:51:00 (2009)
půlmaraton: 1:39:22 (2010)
maraton: 4:11:44 (2010)

jans muž 28.08.2009 10:35:08

Já se začal přeučovat potom, co mě začalo bolet koleno. Zaprvé bych potvrdil komentáře k jednomu z těch odkazů, že to v některých botách prostě nejde, jestli máš hodně zvýšenou patu odpružením, tak se Ti přes špičku prostě běhat nepodaří, nebo podaří, ale bude Ti to připadat nepřirozené. Naopak v botách s neodpruženou patou nebo na boso, se člověk ani nemusí nijak soustředit na došlap a noha si dosedne přirozeně špička-pata-špička. Má to co dělat taky s běžeckým stylem, pokud děláš dlouhé kroky a dopadáš daleko před tělem, tak to také svádí k dopadu na patu.

avatar

Dobříš, Plzeň

Celkem 457 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:51 (2009)
maraton: 3:15:21 (2008)

Šera muž 28.08.2009 11:01:02

Nejsem žádnej odborník, ale moje poznatky jsou ,že se to chce soustředit na celkovou techniku kroku. U mě se to vyvíjí tak ,že si hlídám TF a rychlost a zkouším jak se projevuje technika kroku na těchto základech . Tím jsem zjistil, že pro mě je snažší běhat přez špičku a víc zvedat nohy, než třeba nižší krok přez patu. Samozřejmě že ta změna vždy bolí, protože zapojíš jiná svalová vlákna. Třeba já zatím vydržím třeba 10km ,pak se nohy unaví a stejně pak běžím spíš přes patu. Nadruhou stranu když si zkusím zaběhat jako dřív ,tak mi to přijde hrozně mátožný…

Já občas chodím běhat do lesa jen v „plážovkách“ ty tě donutí běhat přes špičku. V okolí Doříše je dost příjemnejch lesních cestiček kde to je paráda!

avatar

Štúrovo / Bratislava

Celkem 7421 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:47 (2011)
půlmaraton: 1:19:53 (2011)
maraton: 2:48:03 (2011)

Bohuš muž 28.08.2009 13:43:54

Začiatkom roka som zmenil došlap z päty na prednú časť chodidla. Prvé behy lýtka dosť trpeli, ale časom si zvykli. Ťažko povedať, koľko to presne trvalo, ale úplný prechod trval rádovo mesiace. Medzi tým som mal drobný problém s achilovymi šľachami, ale to zrejme nebolo (len) spôsobené behom cez špičky (viď. http://forum.behej.com/…bolest-lytok). Teraz už behám len cez prednú časť chodidla. Nerobí mi problém takto prebehnúť aj 30 km bez zvýšenej únavy oproti došlapu cez pätu.

avatar

Česká Skalice

Sunrise žena 02.09.2009 15:26:39

Musím říci.. také jsem dříve běhala přes patu, ale to bylo ještě dřív, než jsem začala opravdu běhat… Stačilo mi běham 4× týdně v kopcovitém kraji a ani nevím jak se to povedlo, ale jednoho dne jsem si všimla, že běhám přes špičku a přišlo mi spíše divné, že někdo běhá jinak. Tak třeba zkusit trénink v kopcích, lýtka tam pořádně dostávají zabrat a snad si rychleji zvyknou na přechod:)

avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 02.09.2009 15:46:50

Neběhám jinak než v kopcích, už neběhám vyloženě přes patu. Ale pořád hledám nějakou radu jak to má přesně přes tu špičku vypadat. Radek Narovec vložil odkaz a tam je hodně informací. Asi neumím hledat ale spoustu článků jsem viděl poprvé. Jen v jednom jsem našel video, které ukazovalo došlap bosou nohou. Ještě bych rád znal přesně techniku došlapu přes špičku. Zdá se mi, že dělám něco mezi a nebo když na to myslím, běhám moc na špičku. Skoro na prstech. Martin

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 02.09.2009 15:54:35

Co tak se natočit na video při různých rychlostech a stylech, tak budeš vědet na čem jseš a kam se chceš dostat.

avatar

Praha

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km

zmatloj muž 02.09.2009 17:54:25

[quote=martin­ha]Neběhám jinak než v kopcích, už neběhám vyloženě přes patu. Ale pořád hledám nějakou radu jak to má přesně přes tu špičku vypadat. Radek Narovec vložil odkaz a tam je hodně informací. Asi neumím hledat ale spoustu článků jsem viděl poprvé. Jen v jednom jsem našel video, které ukazovalo došlap bosou nohou. Ještě bych rád znal přesně techniku došlapu přes špičku. Zdá se mi, že dělám něco mezi a nebo když na to myslím, běhám moc na špičku. Skoro na prstech. Martin[/quote] Tak tady je to vidět hezky a zpomaleně v podání borce nejpovolanějšího: http://www.youtube.com/watch?…

Ano, sice je to Haile, ale proč se neučit od těch nejlepších :-)

avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 03.09.2009 06:15:50

Hezký video, teď ještě sehnat žluté tílko, trenýrky a boty s třemi pruhy a nic mě nezastaví.

Myslím si, že ten můj styl bude docela podobný. Musím se nechat natočit a porovnat. Ale Stejně mám problém při seběhu z kopce. Pokud jdu přes špičky pak mám tendenci jakoby brzdit a přijde mi to pořád nepřirozené. Osobně bych se na tu techniku nakonec asi vykašlal, ale opravdu se mi výrazně smenšila (snad i ztratila) bolest v svalových úponech na kyčli. Martin

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 03.09.2009 11:53:47

Dnes jsem bežel na autobus ve vyložene neběžeckých botách, nízká pata a žádné tlumení. A jak to šlo bez uvažování přes špičky. Ta vysoká tlumící pata na klasických maratonkách prostě došlap na patu navádí.

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 03.09.2009 16:15:00

Když tady SlavoK zmiňuje ty boty, přihodím svoji zkušenost. Kupuji normálně silniční boty s nízkou patou, jednou jsem však chtěl zkusit změnu a vzal jsem od Sauconů jeden typ boty, která měla vyšší patu a výrazně odtlumenou patu – čili dost něco jiného než jsem zvyklý – odtlumená hlavně špička. Je pravda, že když jsem ty saucony zkusil vzít na dráhu a běžet v nich rychleji, prakticky se to nedalo. V té botě bylo opravdu nepřijemné běžet přes špičku, od té doby jsem ty boty bral pouze na dlouhé pomalé výběhy, které běhám přes z větší části přes paty.

to Martinha: Pokud se chceš naučit běhat přes špičky, opravdu začni opatrně, jinak tě budou lýtka bolet velmi často. Začni lehce a zařazuj třeba v rámci nějakého výběhu rovinky třeba 50–100 metrů, kde poběžíš rychleji a přes špičky. Stačí jich pět a můžeš běžet dál. Myslím, že lýtka si postupně začnou zvykat.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 03.09.2009 16:50:23

to Dooma: Pouzivas na behani mimo drahu zavodni boty typu adizero? Ja doted beham v ruznych tlumivkach jako Adidas Supernova cushion, ale mam pocit, ze na mou hmotnost 179/67kg jsou zbytecne az moc tlumive.

avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 03.09.2009 18:20:53

Jak to tady čtu, tak dost zásadní jsou i boty. nenapadlo by mne, že na pohodlí běhu přes špičku budou mít takový vliv. Jenže začít běhat se speciálními botami přes špičku bych měl teď strach. Přeci jen tam ta pata občas padne a asi je u speciálních bot málo odpružená. Martin

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 03.09.2009 19:15:42

Dobrou instruktáž včetně videa a speciálních bot určených pro tento styl běhu přes špičku najdeš na www.newtonrunning.com.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 07.09.2009 19:54:08

[quote=SlavoK]to Dooma: Pouzivas na behani mimo drahu zavodni boty typu adizero? Ja doted beham v ruznych tlumivkach jako Adidas Supernova cushion, ale mam pocit, ze na mou hmotnost 179/67kg jsou zbytecne az moc tlumive.[/quote] Bohužel nevím, co jsou závodní boty typu adizero:-(. Takže nevím, jak odpovědět. Použivám myslím boty Saucony Hurricane nebo jak se to jmenovali. Ale moc to neřeším, nyní běhám i dlouhé výběhy v Asicsech, název jsem zapomněl, ale jsou dobré i na rychlé běhání na dráze. Myslím, že Tvých 67 kilo je v pohodě pro jakoukoli „dnešní“ běžeckou obuv od kvalitnější značky…

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

spaca muž 08.09.2009 11:12:58

Tak jsem si tohle vlakno s radosti pocetl,ponevadz asi pred pul rokem jsem zkusil prejit na spicky take.Pri prvnim pokusu se zdalo,ze svych tradicnich 8km v pohode zmenenym stylem zvladnu.Pravda,ke konci lytka zacela lehce tahat,ale co,prece nejsme zadne „B-cka“,to dobehnu,nee?Vecer se mi tohle rozhodnuti jiz tak dobre nezdalo,a rano jsem proklel vcerejsi !!!!DEB..NI!!!!na­pad do horoucich pekel a sebe samozrejme taky,protoze slezt z loznice po cca 12 schodech do jidelny a odjet do prace se mi zdalo jako zdolat v trenkach Mount Everest.Tyden jsem nemohl temer chodit,kazdou chvili masiroval na kamen ztuhla lytka a prubezne si spilal do ruznych taznych i chovnych zvirat.Postupne to odeznelo,ale ja se zarekl,ze to byl prvni a posledni pokus. Po case jsem se ale premluvil na druhy pokus a sel na to opravdu pozvolna,vzdy jen kousek do prvniho lehounkeho zatahani v lytku a ono to zacalo jit!Trasa se zdelsovala,pocit z behu se velmi zlepsil-uz to nevypadalo ze bezim jako medved(mam 170cm a 75kg),dokonce se zacaly zlepsovat dlouho stagnujici casy! Dnes muzu rict,ze po spickach se mi beha velmi dobre a hlavne mam pocit ze LEHCE.Pravda,pul­maraton takhle jeste nedam,ale 15-uz jo a mam z toho radost. Taky mam dojem,ze se mi lepe a jednoduseji dari korigovat rychlost behu relativne s mensim vydejem energie-staci se jen malinko vic predklonit a je to! Zaverem-pres paty jsem se citil jako tezkopadny medved a pri spickach to proste konecne JEDE a vypada to jako beh(aspon trochu)

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 12.01.2010 23:44:47

Zajímavý článek o škodlivosti běhání (hlavně přes patu) v moderních, drahých a rádoby hi-tech botách: http://www.telegraph.co.uk/…useless.html

Podle mě další důkaz toho, jaký bludy je schopna věda vyprodukovat, když za ní stojí politika nebo obchodníci, viz. hysterie kolem globálního oteplování nebo podvodný farmaceutický průmysl (zfalšované nebo nevědecké testy u mnoha léků). Je to pro normálního smrtelníka nereálné, ale spíš než důvěřuj, ale prověřuj by mělo platit nikdy nedůvěřuj, zásadně vždy prověřuj.

A to jsem si chtěl koupit pořádný boty, zkusím ještě nějakou dobu zůstat u svých skoro tenisek.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Štúrovo / Bratislava

Celkem 7421 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:47 (2011)
půlmaraton: 1:19:53 (2011)
maraton: 2:48:03 (2011)

Bohuš muž 13.01.2010 09:43:14

Autor toho článku napísal o tom aj knihu „Born to Run“. Odporúčam, je to zatiaľ jediná kniha v angličtine, ktorú som dočítal do konca.

avatar

Celkem 8501 km
Minulý měsíc 0 km

r4d3k muž 16.01.2010 17:12:24

Tak jsem dnes poprvé zkusil běžet přes špičky. 7,5 km a lýtka cítím pěkně. Ale přišel jsem si při tom trochu divně a ani nevím jestli zrovna asics 3010 jsou na to vhodné. Uvidíme zítra.

Motto: Nikdy se neděje vůbec nic. Nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle. Dan Millman
avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 11.02.2010 23:47:24

Další článek o běhání po špičkách: http://www.newscientist.com/…tiptoes.html

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

jirka44 muž 08.03.2010 20:35:36

Odjakživa běhám přes špičku a nedávno jsem se dočetl (v Runu), že na dlouhé běhy je efektivnější běhat přes patu. Tak se právě učím běhat přes patu, ale nejlepší asi bude umět oba způsoby a podle okolností styl běhu přizpůsobit. Pro ty co se chtějí přeučit na špičku doporučuji opakované výběhy do kopce (cca 200–400 m úseky), skákání po jedné noze, atletickou abecedu. Typ boty (jak je vysoká a odlumená pata) bych moc neřešil, když se běží přes špičku tak je to celkem jedno. Technika běhu je taková, že i když je podpatek vysoký 3 cm, stejně se nejdřív dopadne na špičku. Nejsem přesvědčený, že je moc důležité tlumení v přední části boty. Při běhu přes špičku dochází k přirozenému tlumení – viz běh naboso.

avatar

Celkem 1196,38 km
Minulý měsíc 0 km

Kateřina G. žena 02.06.2010 20:37:47

TAk mám pěkně zamotanou šišku. Přirozeně běhám přes špičku. Manžel do mě hučel tak dlouho, až jsem se to naučila přes patu. Do prudšího kopce stejně běhám jen na špičkách (ono to snad ani jinak nejde), na kluzkých površích (bláto, dřevěné mostky, dlažební kostky za mokra) taky přes špičky. Ale rovinky a mírné kopce přes paty, cítím, jak mi jeden kotník blbě funguje, trápím se s tím a teď se dočtu, že jsem klidně mohla běhat přes špičky… A já, naivka, si myslela, že běh je celkem jednoduchá záležitost…

Motto: "Někdy jsem do snídaně uvěřila třeba v šest nemožností." Královna, Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem, L. Carroll
avatar

Praha

Celkem 6176,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:15 (2009)
půlmaraton: 1:34:00 (2005)
maraton: 3:23:32 (2006)

Radek Narovec muž 02.06.2010 20:51:06

Ahoj,

poměrně obšírně jsme o tom pojednávali v dubnovém Běhej, viz strana 8 a dále zde: http://issuu.com/…j_08_maketa2

avatar

Brno

10 km: 0:36:12 (1999)
maraton: 3:06:00 (2000)

martin76 muž 02.06.2010 21:19:07

>> Radek Narovec, 02. 06. 2010 20:51:06

diky za odkaz, to jsem vubec netusil, ze neco takoveho existuje

>> Kateřina G., 02. 06. 2010 20:37:47

zacal jsem takhle behat pred 2 mesici, postupne, vystrasen zkusenostmi popsanymi v prechozich prispevcich:). dneska musim rict, ze je to supr, nepripadam si tak tezkopadne, i kdyz nohy jeste potrebuji trochu zesilit a zvyknout si na „novy“ pohyb. pekny clanek o tomto tematu vysel jeste v Respektu, je na netu v placene sekci, v pripade zajmu zaslu na mail, mam ho stazeny do wordu. tak at to beha!

Motto: i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergillia v originále
avatar

Celkem 1196,38 km
Minulý měsíc 0 km

Kateřina G. žena 02.06.2010 21:26:42

>> Radek Narovec, 02. 06. 2010 20:51:06

Taky díky, tak jsem to pročetla. TAkže si stejně budu asi běhat tak, jak mě to povede a pořídím si další boty… :)

>> martin76, 02. 06. 2010 21:19:07

Prosím, pošli mi ten článek na mail, myslím, že bys kontakt na mě měl mít. Díky.

Motto: "Někdy jsem do snídaně uvěřila třeba v šest nemožností." Královna, Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem, L. Carroll
avatar

Brno

10 km: 0:36:12 (1999)
maraton: 3:06:00 (2000)

martin76 muž 02.06.2010 21:31:17

http://www.novinky.cz/…u-denne.html

3. fotka odshora (dobre, posledni:)) – pekny zaber jak dopada na predni cast chodidla jedna z nejlepsich:).

Motto: i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergillia v originále
avatar

Celkem 1196,38 km
Minulý měsíc 0 km

Kateřina G. žena 03.06.2010 14:53:13

>> martin76, 02. 06. 2010 21:31:17

Díky za ten článek, byl skvělý, a povzbuzuje do dalšího běhání… Byť vyvolává otázku: Kde v našich krajích bezpečně běhat naboso, nešlápnout na včelu (alergie) nebo na nějaký nebezpečný odpadek?

Motto: "Někdy jsem do snídaně uvěřila třeba v šest nemožností." Královna, Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem, L. Carroll
avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 03.06.2010 15:14:45

>> Kateřina G., 03. 06. 2010 14:53:13

V tom případě po hliněných lesních cestách (pěšinách), kde není navezen ostrý štěrk nebo po asfaltě a betonu, pokud je po zimě zametený a není v létě rozpálený. A samozřejmě používat oči. Stalo se ti, že by tě při běhu (ne chůzi) v trávě včela štípla? Skoro bych řekl, že ji musíš zašlápnout. Alternativně zkus sandály pro běh skoro naboso, např. http://www.invisibleshoe.com/

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
Nalezené položky: 174 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.