Pohár v terénním triatlonu odstartoval na Šumavě vítězstvím Strnada a Dubcové

Česká triatlonová asociace | 02.05.2022 | přečteno: 1005×

V malebném údolí šumavské říčky Blanice odstartoval nový ročník Českého poháru v terénním triatlonu. Při duatlonu Hus Muž si v sobotu 30. dubna připsali suverénní vítězství Tomáš Strnad s Janou Dubcovou.

O obou vítězích bylo rozhodnuto prakticky od prvních metrů závodu, který měl své zázemí v obci Záblatí. Tam se start i cíl přesunuly kvůli rozsáhlé rekonstrukci Křišťanovického rybníka, které je jinak tradičním centrem Hus Muže.

V první běžecké části, která měřila čtyři kilometry, vypálil dopředu Tomáš Strnad. Rychle si na břehu Blanice vypracoval výrazný náskok a do prvního depa doběhl s odstupem 45 vteřin před nejbližšími pronásledovateli. Ještě suverénnější byl náskok Jany Dubcové v závodě žen, která se do depa v Záblatí vrátila s více než dvouminutovým časovým polštářem.

Bikerská část odstartovala tvrdým výjezdem ze Záblatí až ke Křišťanovickému rybníku, při kterém závodníci zdolali po lesních stezkách, kamenech, kořenech i asfaltu více než 250 výškových metrů. Ve dvou okruzích pak absolvovali celkem 24 kilometrů vedoucích nádhernými šumavskými lesy i vesnicemi. Dubcová i Strnad tu navýšili náskok na své soupeře, když si oba připsali ve svých kategoriích nejrychlejší časy.

V závěrečném 8km běhu, při kterém duatlonisté dvakrát zdolali stejný okruh jako v první části závodu, pak oba své vítězství jen potvrdili. Tomáš Strnad zvítězil v čase 1:53:20 a jako jediný účastník se dostal pod dvě hodiny. Druhé místo vybojoval Jan Děbnár (2:02:29) a třetí skončil Petr Lebeda (2:03:19).

V závodě žen triumfovala Jana Dubcová (2:17:51), druhé místo obsadila Petra Gávelová (2:25:43) a třetí byla Dana Adámková (2:54:54).

„Byl to skvělý závod. Ten bikerský stoupák nahoru jsem si pamatovala už ze závodu XTERRA Czech, ale stejně jsem si ho raději dopředu projela. Je teda pořád parádní. A pochválit musím hlavně běžeckou trasu, protože byla tak krásná, že jsem i zpomalila, abych měla čas se u té řeky kochat. Bylo to úžasné,“ smála se v cíli Dubcová.

Český pohár v terénním triatlonu se do kalendáře České triatlonové asociace vrací po roční přestávce a bude v této sezoně zahrnovat celkem pět závodů. Do absolutního pořadí se přitom závodníkům započítají minimálně dva, maximálně tři nejlepší výsledky.

Kromě Hus Muže zahrnuje termínová listina závody XTERRA Prague (18. června – mistrovství ČR, Evropský pohár XTERRA), Krušnoman Cross Triathlon Most (24. července), XTERRA Czech (Prachatice, 13. srpna, mistrovství Evropy XTERRA) a XTERRA Šumava (Horní Planá, 3. září – Evropský pohár XTERRA).