Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » run less run faster

run less run faster

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Celkem 34 km
Minulý měsíc 0 km

fero muž 30.09.2011 23:11:12

v minulom vlakne som videl jednoznacne tvrdenia ze zvysujuca sa kilometraz zakonite vedie k zlepsujucim sa vysledkom; je to vsak len perpetuovany mytus alebo je pre to nejaky dokaz? Odhliadnuc od uplnej elity do tej spominanej kilometraze 300 km za mesiac; nie je ucinnejsie dalej behat 80 km za tyzden; avsak velmi intenzivne a pomedzi to radsej oddychovat ako sa zbytocne unavovat vatou pomalych kilometrov na ukor kvality? http://www.pponline.co.uk/…faster-31404http://www.runnersworld.com/…57-0,00.html

avatar

Sloviensko

rudo muž 30.09.2011 23:17:30

elita 300km za mesiac ?

spominam na Zatopkovu knizku kde rozoberal vselijake filozofie a nazory bezcov a panoval aj taky nazor ze najlepsie sa forma tvori v posteli, takze mozno idealne je nebehat vobec ;-)

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 34 km
Minulý měsíc 0 km

fero muž 30.09.2011 23:27:32

myslel som: odhliadnuc od elity a od bezcov ktori behaju do 300 km za mesiac; aky je dokaz ze ma zmysel dalej zvysovat kilometraz; nie je to len mytus? Nema vacsi zmysel zostat uz pri tej kilometrazi a pracovat na intenzite radsej ako sa unovavovat zbytocnym suchtanim sa v pomalom tempe? Podla linkov ktore som pripojil pri skutocnom porovnavani skupiny s nizsou kilometrazou ale vyssou intenzitou mali vacsi fitness gain; co vy na to?

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.10.2011 01:35:32

>> fero, 30. 09. 2011 23:27:32

intenzitou sa da nahnat kratkodoby skok vykonnosti.

co keby si si rozmyslel, ze prdco behas, aky mas ciel ak mas ciel aj zavodny, aka je tvoja primarna zavodna vzdialenost, aky je na nej ciel, ako si na tom teraz, ako dolezity je ten ciel a co vsetko mu chces obetovat.

300km za mesiac je 10km/den, co je 70 km/tyzden

co zdaleka nie je nejaky limit zvysovania objemu, aby sa dalo zpekulovat ze zvysenie objemu nic neprinesie.

z mojej praxe naopak, progress udrzatelny sa dosiahne znizenim intenzity aby sa stihala regeneracia a umoznilo sa zvysenie objemu

samozrejme su popularne knihy programy atd kde sa ponuka ako bezat maraton za 3 treningy do tyzdna, a skutocne odbehnut sa da maraton aj za menej trenigov, ide len o to s akym vykonom sa uspokojim a ako chcem na tom maratone trpiet

samozrejme su aj ine extremy, maratonci co robia taky obrovksy objem a tak dlhe trenigy ze sa nikdy nezotavia a v takom stave sa im nedari ani len dostat pod 5H, v ich pripade samozrejme radiklane znizit objem a pocakat az sa telo zotavi.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 5280 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:17 (2013)
půlmaraton: 1:27:15 (2014)
maraton: 3:10:06 (2010)

Tommo muž 01.10.2011 10:11:03

>> fero, 30. 09. 2011 23:11:12

Vyzkoušej si to sám a uvidíš. ;-)

Myslím ale, že to není tak propastný rozdíl oproti klasickému tréninkovému modelu. Jestli tomu správně rozumím, tak pilířem run less, run faster jsou 3 kvality plus případně OV/týden a žádná vatáž (rege běhy atd.). Klasický model (střídání kvalit a rege běhů) bude naproti tomu zpravidla zahrnovat tak 2 kvality plus OV (nebo tři bez OV), vyplněné volnějšími běhy.

Všimni si ale, že na stránkách run less, run faster se říká, že samotné kvality nestačí a že doporučují vyplňovat cross-trainingem (např. kolo). Takže suma sumárum zase tak velký rozdíl nevidím. Spíš je to o tom, co tě baví a kolik máš času (zda chceš volné dny věnovat lehkému běhu, jinému sportu, nebo nesportování).;-)

Každopádně, když zvládneš v týdnu 3–4 kvality a udržíš to po delší dobu, potom se zákonitě musíš zlepšovat. Je to fakt peklo, chvíli jsem podle doporučení run less, run faster zkoušel, a přiznám, že jsem to za chvíli nedával (předepsaná tempa těch kvality běhů jsoui fakt šílená).

Motto: When the heart is ungoverned by reason, charlatans have powerful tools to deceive
avatar

Praha

Celkem 2226 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:33:47 (2014)
půlmaraton: 1:15:37 (2014)
maraton: 2:40:40 (2013)

jirka v. muž 01.10.2011 17:09:01

Ahoj, s tím mám trochu zkušenost. Všechny osobáky jsem si stanovil praktikováním tohoto systému:

  1. nabrat OV pomalými běhy
  2. jakmile jsem se už začal cítit ve formě, běhal jsem jenom kvalitu, řekněme 1–4 týdně. Pokud má člověk OV, forma vyletí skoro okamžitě strmě vzhůru.

Kvalitou rozumím tréninky lehce pod závodním tempem, např. o 5–10 tepů; dále závody v maximálním tempu; a občas i nějaké úseky v závodním tempu. K tomu klidně i jiný vytrvalostní sport taky na kvalitu.

Je to určitě individuální, ale já jsem na výrazné zlepšení nikdy nepotřeboval více než 20–30 km týdně.

Jak ale píše rudo, věřím tomu, že pomalými běhy bez kvality se člověk dostane tamtéž a možná i dál. Trvá to sice déle, ale člověk si vybuduje lepší aerobní vytrvalost, tudíž je výkonnost odolnější proti výpadkům. Chce to ale disciplínu a ty objemy skutečně běhat :-)

avatar

Praha 9

Celkem 30689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:21 (2012)
půlmaraton: 1:14:39 (2014)
maraton: 2:40:34 (2012)

Lubos M muž 01.10.2011 18:43:29

nejlepší je běhat vysoký objemy v maximální intenzitě :) zlepšení je zaručený, nic na tom není, žádná věda :)

Motto: Když někdo padá z velmi vysokého útesu,není šťasten, dokud nedopadne na zem.
avatar

Praha

Celkem 2226 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:33:47 (2014)
půlmaraton: 1:15:37 (2014)
maraton: 2:40:40 (2013)

jirka v. muž 01.10.2011 20:45:39

>> Lubos M, 01. 10. 2011 18:43:29

Pokud to člověk stíhá regenerovat, tak samozřejmě ano :-)

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.