Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Články na Běhej.com » Zdeněk Smutný: Přechodné tréninkové období [článek]

Zdeněk Smutný: Přechodné tréninkové období [článek]

Nalezené položky: 9 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 4707 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:52 (2008)
půlmaraton: 1:31:48 (2008)
maraton: 3:33:57 (2008)

Mond muž 07.10.2008 09:19:24

Když jsem si včera přečetl druhý Zdeňkův článek o jeho tréningových zásadách, říkal jsem si, že to je konečně tréningový plán přesně pro mě. I tréningové dny mi seděly jako na míru.
Ale když dneska v tréningovém plánu vidím, že v přechodném! období bych měl běhat 6× týdně s objemem kolem 70km, tak mi zase sklaplo. Tolik jsem schopný odběhat možná někdy v dubnu nebo srpnu. Ale rozhodně ne teď, když každý druhý den prší a mě ještě bolí nohy z posledního maratonu. … Možná by mi vyhovoval tréning pro jinou výkonnostní úroveň. Jak se dá z původního tréningu odvodit?

avatar

Sokolov

Celkem 13617 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:52 (2004)
půlmaraton: 1:31:48 (2004)
maraton: 3:37:28 (2004)

koyama muž 07.10.2008 11:22:58

Asi to není úplně správně, ale přechodné období nechávám na prosinec. V říjnu a i v listopadu je spousta pěkných krosů a já osobně v přechodném období, i když nemám žádnou bolístku, zcela vypouštím běh zhruba na 14 dnů. Navíc jsou v prosinci nejkratší dny, takže si ušetřím také trochu toho běhání po tmě.

A také by mě zajímalo alespoň naznačení, jak si plán přizpůsobit. Sedmdesát kilometrů za týden se mi letos povedlo zaběhnout asi 5×. Jinak běhám spíš mezi 50 a 60-ti km.

Motto: Kdo se odváží, zvítězí.
avatar

Z.Smutný muž 07.10.2008 14:33:32

>> Mond, 7. 10. 2008 09:19:24

Je naprosto logické,že po maratonu musíš odpočívat tak dlouho dokud se nebudeš cítit dobře. Třeba jen plavat, jezdit na kole, případně pomalu klusat dokud se nebudeš cítit v pohodě. Pak teprve můžeš najet postupně na trénink. Objem tohoto tréninkového plánu v přechodném období je stanoven, tak aby neklesala výkonnost fiktivního běžce s osobním rekordem kolem 40 min na 10 km. Vzhledem ke své výkonnosti lze pak procentuálně snížit objem tréninku při zachování principů zatěžování.Je možné i snížit počet tréninkových dnů, ale zase je třeba vycházet ze zásad. Ale třeba v pondělí se dá zařadit i volno. Možná by to chtělo osobní konzultaci, abych věděl z čeho se dá u tebe vycházet a podle toho upravit plán.

avatar

Z.Smutný muž 07.10.2008 14:44:48

>> koyama, 7. 10. 2008 11:22:58

Je v pořádku, že si odpočinek a přechodné období plánuješ tak, jak ti to vyhovuje, ale pokud úplně vypustíš jakýkoliv trénink na delší dobu než je 14 dní, počítej po započetí s tréninkem s poklesem výkonnosti a s pracným asi čtyřtýdenním návratem k původnímu stavu trénovanosti. Je dobré alespoň udržovat klusem obecnou vytrvalost a rovinkami techniku.Jak jsem napsal v předchozí reakci, je možné procentuálně snížit objem tréninku, ale zase je třeba vycházet z vlastní výkonnosti a z principů zatěžování a regenerace.Je možné i po osobní konzultaci upravit plán tak, aby ti vyhovoval. Zase zdůrazňuji, je třeba se znát a podle toho k tréninku přistupovat a poslouchat své tělo, co ti říká. A také je důležité uvědomit si, že když dva lidé dělají totéž, nikdy to není totéž. Téměř pokaždé je výsledek jiný!!

avatar

Sokolov

Celkem 13617 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:52 (2004)
půlmaraton: 1:31:48 (2004)
maraton: 3:37:28 (2004)

koyama muž 07.10.2008 15:25:34

>> Z.Smutný, 7. 10. 2008 14:44:48

Díky moc za odpověď i za zprávu. Pokud jde o těch čtrnáct dnů, vysazuju jen běh. Tzn. ke dvěma hodinám plavání, přidávám v tomhle období ještě jednu. Když je příhodné počasí sednu na kolo a když ne, tak 1–2× rotoped. Z vlastní zkušenosti ten čtyřtýdenní návrat k původnímu stavu zhruba odpovídá. Ovšem jen jednou jsem zkusil běh nevysadit a následující sezóna šla celkem do kytek celá (nejprve pata, potom koleno). Takž už to raději nepokouším a trochu si před Vánoci povolím (stejně je spousta jiných starostí).

Budu se těšit na další články. Rád závodím (je to jedna z věcí, která mě na běhu baví), přestože se pohybuju většinou někde okolo poloviny startovního pole. A protože to co jsem v poslední době zkusil moc nezabírá a já spíš stagnuju, nebude od věci zkusit zase něco jiného.

Motto: Kdo se odváží, zvítězí.
avatar

Brno

Celkem 4707 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:52 (2008)
půlmaraton: 1:31:48 (2008)
maraton: 3:33:57 (2008)

Mond muž 07.10.2008 15:54:08

Já taky děkuju za rychlou odpověď. Jak jsem už zmínil, tenhle tréningový plán se mi velice zamlouvá. Jen je pro mě příliš náročný – proto bych přivítal bližší informace o tom, jak nejlépe procentuálně snížit objem tréninku nebo dokonce počet tréninkových dnů.

Pokud by byla možnost osobní konzultace, tak bych ji jen přivítal (moje výkony i naběhané kilometry v mém běžeckém profilu).

avatar

Dobříš, Plzeň

Celkem 457 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:51 (2009)
maraton: 3:15:21 (2008)

Šera muž 09.10.2008 15:07:32

Já se také připojuji, ale až po regeneraci po maratonu ve Stromovce. A naopak se mi líbí dostatek kilometrů a už se těším až přidáme…

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 14.10.2008 23:13:51

Překvapilo mě, kolik musí dle tohoto plánu naběhat v „přechodném období“ běžec na výkonnosti 40 minut na 10km. Opravdu mě to až šokovalo. Zvláštní.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz

administrator 03.04.2010 13:32:36

Přechodné období, to je pro mne čtyřtýdenní cyklus po skončení tréninkového roku a před začátkem nového tréninkového roku. Obvykle se využívá k odpočinku, léčení zranění, rehabilitaci, zvýšené regenerační péči. OBSAHUJE TRÉNINKOVÝ PLÁN PRO OBDOBÍ OD 6.10. DO 2.11.


Odkaz na článek
Nalezené položky: 9 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.