Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Triatlonový trénink » únava po plaveckém tréninku

únava po plaveckém tréninku

Nalezené položky: 44 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Radomir muž 25.09.2012 14:34:55

Ahojte, již delší dobu pozoruji, že po plaveckém tréninku jsem docela dost unavený ve srovnání s ostatními sporty. Přitom délka (čas) ani intenzita není vyšší než při běžeckém nebo cyklo-tréninku (spíše naopak). Ani po vyšťavujícím běhu nejsem celkově tak unavený jako po téměř pohodovém plavání.

Něco asi může dělat chlór, který dráždí oči. Jinak si to ale nedokážu vysvětlit.

Stává se vám to taky? Jak proti tomu bojujete?

Radek

avatar

bjerndi muž 25.09.2012 17:11:25

Jak se to vezme, když přijdu po plavání domů, většinou bych spal ( zejména přes den ). Pokud jdu něco dělat, tak se cítím v pohodě. Celkově si myslím, že voda unavuje :D Když jsem kdysi chodil chvíli do posilovny měl jsem podobnej problém a nebojoval jsem s tím a po posilce spal.

avatar

Okříšky

Celkem 1893 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:31 (2011)
půlmaraton: 1:41:41 (2010)
maraton: 3:53:06 (2012)

LiNo muž 25.09.2012 19:33:21

>> Radomir, 25. 09. 2012 14:34:55

Jj, z vody jsem také unavenější než z ostatního, asi ve vodě moc bojujeme :)))

Motto: "EX MALO BONO" - ze zlého dobré; „Někdy musíte prostě skočit a křídla si nechat narůst až cestou dolů.“ Les Brown
avatar

Praha

Celkem 6561 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:19 (2010)
půlmaraton: 1:19:57 (2011)
maraton: 2:46:06 (2011)

zombice muž 25.09.2012 22:29:01

Ve vode ac chces nebo ne, tak namahas nektery svalovy skupiny, ktery jindy poradne treba nezatizis. A unava je taky znat z chladu, ona voda odvadi telesny teplo nez vzduch a tim te to taky unavi, kdyz musis udrzovat telesnou teplotu ;-)

avatar

Radomir muž 26.09.2012 08:14:39

To jsem blažený, že v tom nejsem sám :-). Máte někdo nějaké triky jak na to?

Krom sportu musím trochu existovat – v práci podat nějaký výkon, doma nepočítaje :-). Chodím trénovat většinou dvakrát týdně v poledne (ano, vím, že je to málo) a celý zbytek dne jsem marný a na nějaké proběhnutí večer nemám ani myšlenky. A nemohu si proto dovolit ztrácet dva dny v týdnu „jen“ proto, že mám plavecký trénink.

Nabízí se varianta chodit až večer, ale to pro mě z logistických důvodů nepřipadá v úvahu. Buď úplně ráno (v 6) nebo místo oběda.

avatar

bjerndi muž 26.09.2012 08:23:49

choď ráno a večer si můžeš dát ten běh nebo delší kolo na nabírání km

avatar

Radomir muž 26.09.2012 15:24:56

Když půjdu ráno, tak budu celý den unavený a v práci nic neudělám.

Ideální by bylo si po plavání dát šlofíka…

avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 26.09.2012 15:34:08

tak budeš holt muset v tom plavání pořádně přidat:-), protože ten popisovaný stav teda rozhodně v pořádku není. Jíš po tom plavání něco? Možná by pomohlo jenom do sebe nacpat trochu hroznového cukru…

avatar

Okříšky

Celkem 1893 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:31 (2011)
půlmaraton: 1:41:41 (2010)
maraton: 3:53:06 (2012)

LiNo muž 26.09.2012 18:23:42

>> jmaselnik, 26. 09. 2012 15:34:08

cukr to podle mě nespraví, pokud budeš chodit vícekrát týdně, tak si tělo zvykne :)

L.

Motto: "EX MALO BONO" - ze zlého dobré; „Někdy musíte prostě skočit a křídla si nechat narůst až cestou dolů.“ Les Brown
avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 27.09.2012 12:20:40

>> LiNo, 26. 09. 2012 18:23:42

tak očividně si nezvyká na únavu, což bych předpokládal jako daleko rychlejší proces. Jestli ho plavání drtí tak, že je potom schopen jenom dřímat, vidím suplementaci jako minimálně vhodnou k vyzkoušení.

avatar

Radomir muž 27.09.2012 14:05:55

Abych to uvedl na pravou míru – nejsem tam hotový, že bych jenom dřímal, ale únavu prostě cítím.

S tím zdřímnutím – věřím tomu, že kdybych si mohl 30 min. zdřímnout, tak už budu v pohodě.

Aniž bych četl vaše připomínky, tak mi taky začíná docházet, že problém může být v příjmu energie. Běžně po plavání jím (v podstatě oběd), dnes jsem si vzal i jonťák a subjektivně je to lepší.

Jistá dávka únavy je určitě normální (jinak by to asi nebyl trénink). Spíše mě překvapuje, že ta únava je větší než u daleko výživnějšího běhu či cyklistiky.

avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 27.09.2012 14:34:06

>> Radomir, 27. 09. 2012 14:05:55

jenom taková kontrolní: jak poznáš výživný trénink, když ne podle únavy po něm? :-D

avatar

Praha 9 - Č.Most

Celkem 93 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:47 (2016)
půlmaraton: 1:32:21 (2016)
maraton: 3:24:38 (2016)

Benhard muž 27.09.2012 14:52:38

a plaveš technicky správně,že tě hodina plavání tak vyřídí?

avatar

Sloviensko

rudo muž 28.09.2012 00:12:56

aj keby clovek sedel hodinu bez pohybu v termalnom bazene s teplotou 37 stupnov aj tak by bol unaveny, teda to nie je len chald alebo namaha svalov z odporu vody

je to prirodzeny biofyzikalny jav ktory treba akceptovat v kupeloch po vodnej procedure sa ide do postele alebo na lehatko pripadne na lahku prechadzku.

nejdem do biofyzikalnych principov ze preco a co s tym, to by tu zase zacali vyskakovat vsetci vzdelani skolstvom

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Radomir muž 01.10.2012 11:44:04

>> jmaselnik, 27. 09. 2012 14:34:06

Asi na to jdu špatně, ale výživný trénink posuzuji především podle délky zátěže a RPE. Čili přímo při tréninku a nikoli až po něm na základě únavy.

A tady si troufám tvrdit, že jsem po trénincích s podobnou skladbou (intenzita vs. doba trvání v jednotlivých zónách) po plavání o „něco více“ unavenější nežli po běhu či cyklo.

Technika tam svůj vliv bude mít, ale asi ne tak výrazný, neboť bych byl buď pomalejší nebo měl vyšší RPE. Tím nechci říct, že mám dobrou techniku.

Takže to asi bude více faktorů dohromady:

  1. příjem a doplňování energie
  2. chlór ve vodě – únava očí a nadýchání se (slyšel jsem, že dálkoví plavci jsou nezřídka astmatici právě v důsledku chlóru)
  3. méně obvyklý pohyb a zatížení jiných svalových partií
  4. technika
  5. obecná únava z vody – viz Rudo

Díky za rady a vysvětlení.

avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 01.10.2012 13:07:04

>> Radomir, 01. 10. 2012 11:44:04

no jestli měříš u plavání tepy a plaveš podle tepových zón, tak jsi úplně mimo, protože ve vodě už z principu dýchání i kvůli vodorovné poloze těla máš jiné, nižší prahy, než u běhu nebo na kole. Jestli tepy neměříš, bylo by zajímavé napsat, podle čeho určuješ RPE. Reagovat na Rudovu teorii o pobytu ve 37C teplé vodě ani nemá smysl. Co takový hodinový pobyt dělá s termoregulačním systémem organismu je známo i žákovi 6. třídy, takže je jasné, že pro Ruda je to zcela špatně a opačně.

avatar

Radomir muž 01.10.2012 16:33:31

>> jmaselnik, 01. 10. 2012 13:07:04 Ty mi teda dáváš. Jsem laik a tak se omlouvám, pokud se vyjadřuju blbě a nepřesně.

Doteď jsem si myslel, že RPE je čistě subjektivní záležitost – míra hodnocení náročnosti daného úseku tréninku. Čili, že mohu RPE stanovit sám bez nutnosti měření tepové frekvence a to prostě tak, že si řeknu „teď je to v pohodě“ anebo „ještě chvíli a už mě vynesou nohama napřed“. Škály jsou různé – 1–10 nebo dnes častěji používané 6–20. Čili se z mého pohledu jedná o naprosto subjektivní hodnocení zátěže. Prostě jak to cítím a hotovo. Přiznám se, že vycházím z celkem respektované knihy Friel: „The triathlete's tra­ining bible“ (třetí vydání). Teď ji nemám u sebe, takže nemohu přesně citovat.

Jistá závislost RPE a TF zde samozřejmě je, ale dle mého mínění se jedná o veličiny, která má každá jiný základ (subjektivní vs. objektivní). Viz např. Friel – Trénování podle výkonu.

Rád se ale nechám opravit a vysvětli mi, prosím, jak tedy mám správně určovat RPE a dále pak jak posuzovat „výživnost“ tréninku v plavání a případně možnost srovnání s „výživností“ tréninku cyklo či běhu. Shodneme se možná, že nejlepší by to bylo na základě výkonu. Pro cyklo to není problém (krom finančního :-( ), pro běh se prý už také něco vyvíjí, ale plavání bude asi ještě dlouho oříškem (alespoň co já vím).

Tak jak tak, myslím si, že naše debata sklouzla do poněkud akademické roviny, která nám nedá nic moc praktického do reálu.

Můj primární dotaz byl, zda-li jste po plavání také více unaveni a jak proti tomu bojujete. A jestli měříte „výživnost“ tréninku tak či onak asi není moc podstatné.

avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 01.10.2012 21:21:02

>> Radomir, 01. 10. 2012 16:33:31

jasně, že jde o subjektivní záležitost, zkratce rozumím. Akademická debata je mi celkem fuk, stejně jako RPE. Pro mne je to prostě zřetelný protimluv. Je-li RPE pocit kompenzace nebo nízké zátěže, tak potom nemůžu být tak unavený, jak píšeš. Ale asi to nemá cenu řešit. Moje zkušenost je taková, že plavání je aktivita konaná většinou výrazně vyšší intenzitou, než „suché“ aktivity, protože pomalu klusat nebo kompenzačně jet je relativně snadné oproti opravdu volnému plavání. Každopádně jsem si za snahu vysloužil mínusku, tak toho nechám :-D

avatar

Celkem 65890 km
Minulý měsíc 200 km
10 km: 0:36:02 (2007)
půlmaraton: 1:20:04 (2009)
maraton: 2:57:46 (2012)

ironman muž 01.10.2012 21:43:47

Jenom krátce k únavě, RPE apod. Měl jsem jednoho svěřence, který poctivě zaznamenával RPE stylem smajl šťastný, neutrál, nešťastný, pamatuju si, že za jednu zimní přípravu neměl snad ani jednoho šťastného smajla … Každopádně velká únava po plavání = velký boj s vodou = špatná technika = zaměřit se na ní = plavat technická cvičení správně = najít si trenéra a nebo vyrazit na kemp … ;-)

Motto: Never give up!!!
avatar

Sloviensko

rudo muž 01.10.2012 21:52:29

>> jmaselnik, 01. 10. 2012 13:07:04

vies preco som dal teplotu 37 C ? pretoze to zacali lietat teorie ze chladna voda energiu vytahuje cez chlad. Ja som napisal ze voda ti vytoiahne energiu aj ked sa vobec nehybes == teda nezalezi na tom ako intenzivne plavas ci neplavas a nezalezi na tom aku mas plavecku techniku atd. Zvol si sam pre seba aku teplotu chces a sed bez pohybu 1H a uvidis ze stratis energiu. a co ma narusena termoregulacia s tym spolocne ako tam sedis energiu nemas, nebavime sa o tom ze sa nedokazes sam potom vonku zohrievat.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 02.10.2012 07:24:59

>> Radomir, 25. 09. 2012 14:34:55

voda je pre nase telo cudzie prostredie. unava, ktoru pocitujes, moze byt neurologicka unava, ktora nastava, lebo mozog potrebujr vynalozit enormnu energiu na obnovenie rovnovahy. optimalizaciou techniky sa to da zlepsit

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 02.10.2012 08:39:59

>> rudo, 01. 10. 2012 21:52:29

toto je věc, kterou nejde rozumně experimentálně rozetnout. Tělo je nastaveno na generování tepla ve vnitřních orgánech a jeho transport na povrch. Pokud nemůže být teplo z povrchu odváděno, což ve 37 stupňové vodě nastane, logicky roste únava, která bude tím větší, čím bude teplota vody vyšší. Obráceně, pokud okolí odebírá energii rychleji, což chladná voda dělá, protože je daleko lepším vodičem tepla než vzduch, tělo musí vyrobit víc tepla, čímž spotřebuje energii a zvýší únavu. Lidské tělo má prostě termoregulační systém postavený pro pobyt na vzduchu, proto je delší i jenom klidný pobyt ve vodě únavný. Osobně si ale myslím, že únava z chladu při plaveckém tréninku v dnešních bazénech nepadá v úvahu, protože už při nízké intenzitě plavání nestíhá voda teplá 25C či více tělo účinně ochlazovat. Já konkrétně lozím z vody úplně uvařený (v Olomouci bývá až 28C) i při poctivém vyplavání, kdy se fakt jenom válím a musím se dost dlouho chladit studenou sprchou, abych se přestal venku potit.

avatar

Sloviensko

rudo muž 02.10.2012 09:50:21

>> jmaselnik, 02. 10. 2012 08:39:59

viem co chces povedat, ale akukolvek teplotu si zvplis a akykolvek pohyb alebo necinnost voda energiu vytiahne. efekt straty teplom ci chladom je len nieco navyse, ale zaklad energie sa strati vo vode, jedna sa o elektricky skrat baterky povedane velmi ludovo

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 3392 km
Minulý měsíc 0 km

jmaselnik muž 02.10.2012 14:38:54

>> rudo, 02. 10. 2012 09:50:21

s ohledem na to, že nějaké „vybíjení baterie“ je prakticky neměřitelné, nespočitatelné, nemá smysl se nějak velice bavit, přestože třeba diskuse o tom, kterak prana nemůže pronikat vodou, čímž způsobuje ztráty resp. nezisky, by jistě byla pozoruhodná :-P

avatar

Sloviensko

rudo muž 02.10.2012 22:00:00

>> jmaselnik, 02. 10. 2012 14:38:54

ale vsetko je tu viacmenej subjektivne, aj pocit unavy po vylezeni z vody, aj po behu vyhodnocujeme veci subjektivne, nikto nebezi po treninku do labaku si dat zmerat unavene parametre. ;-)

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Radomir muž 01.03.2013 11:58:06

Ahoj, nechci oživovat víceméně uzavřené téma. Včera jsem ale četl magazín Triathlete, číslo 12_2012 a tam na toto téma byl přímo článek. Jsem rád, že nejsem sám tímto syndromem postižený.

Pro zájemce jsem připravil výtah – přeberte si to každý jak chcete, předávám pouze to, co jsem nakoupil. Třeba to někomu pomůže.

Autorka: olympionička Samantha McGlone, mistryně světa 2006 v 70.3 tri­atlonu, druhá v 2007 Kona IronMan

Možné příčiny a opatření:

studená voda – v bazénu ztrácí naše tělo rychleji teplotu nežli ve stejné teplotě na vzduchu díky lepší teplotní vodivosti vody. Naše tělo tedy vydává více energie na udržení teploty, což vede k vyšší únavě. Poté, co vylezeme ven a zahříváme se, naše tělo reaguje podobně, jako když přijdete v zimě z venku vymrzlí a sednete si před krb – začneme být ospalí. Navíc – i když je voda teplá, tak to vede ke zvýšené únavě. Opatření – neplavat ve studeném bazénu :-) a snad možná pít studené nápoje po plavání namísto třeba teplého čaje či kávy. Dalš možnost je krátký běh (20 min.)) či spinning po plavání.

sluníčko – v bazénu se nás to tak moc netýká, ale je to jasné – když jsme vystaveni vyššímu slunečnímu záření, tak to unavuje. Opatření – UV filtry brýle, krém nebo plavat brzy ráno či v podvečer.

intenzita – paradoxně se mnoho lidí cítí méně unaveni po intenzivním tréninku – vědci toto nazývají „after-burn“ – tělo dodává více kyslíku, aby zregenerovalo. Je to prý podobné, jako když jsme po závodě totálně fyzicky vyčerpaní a přesto nemůžeme usnout. Já si myslím, že tady zrovna hrají roli i jiné věci, ale asi mu rozumím. Opatření – naplánujte si intenzivnější tréninky na ranní či dopolední dobu, v podvečer se zase spíše hodí pohodové plavání.

načasování výživy – před ranním plavání řada z nás nejí nebo jen velmi málo. Opatření – snažit se najíst či dodat tělu energii před plavání i během něho. A rovněž se zamyslet nad kofeinem – tak třeba ranní kávu si nechat až po plavání.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 01.03.2013 12:16:02

>> Radomir, 01. 03. 2013 11:58:06

S tím kofeinem je to asi podstatně složitější:

http://triathlete-europe.competitor.com/…letes-friend

avatar

sprook.com

Celkem 294 km
Minulý měsíc 0 km

Zd3n3k muž 01.03.2013 18:48:19

po plavání jsem taky utahanej, ale dám si proteinový nápoj pro uložení cukrů + enegry pití, pro doplnění kalorií a pak jsem ready na další trénink. Dneska po plavání jsem si dal ještě 50 minut na cyklotrenažeru :) …

Motto: Be active!
avatar

Hostivař

hudra muž 01.03.2013 22:04:12

Úplně jsem si zavzpomínal na mladé ( :-) ) časy, jak jsem po dopolední fázi plavání ve škole z únavy spal na lavici. Je pravda, že plavání zatěžuje snad všechny svaly , nevím jestli je nějaký další sport, který je tak komplexní

avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 02.03.2013 15:47:55

>> hudra, 01. 03. 2013 22:04:12

Drtivá většina bojových sportů :)

k tématu – nejhorší kombinace je dopolední plavecký trénink a k obědu těstoviny; pro nespavce zaručený postup, jak na 45 minut vytuhnout :)

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
Nalezené položky: 44 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.