Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

První Češka přeplavala 3 dny po cyklónu Gita Cookovu úžinu

První Češka přeplavala 3 dny po cyklónu Gita Cookovu úžinu
foto: Sri Chinmoy Marathon Teamu

tisková zpráva | 26.02.2018 | přečteno: 1647×

V sobotu 24. února Abhejali Bernardová (41) ze Sri Chinmoy Marathon Teamu přeplavala jako první Čech Cookovu úžinu na Novém Zélandu. Stala se tím teprve 10. člověkem na světě (4. ženou a 1. suchozemcem), kterému se podařilo úspěšně zvládnout výzvu Oceans Seven, což je ekvivalent Koruny planety, nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. Jedná se o sedm vybraných obtížných dálkových přeplaveb po celém světě.

Přeplavba jí trvala 13h, 9min a 48 vteřin – mnohem déle, než se předpokládalo, kvůli velmi silným protiproudům, silnému větru a mořské nemoci. Více než 3 hodiny plavala na místě, neobvyklý východní proud ji dokonce táhl zpět k severnímu ostrovu a pilot ji chtěl vytáhnout z vody.

Abhejali již předtím přeplavala kanál La Manche, kanál Catalina (USA), Kai’wi kanál (Havaj), úžinu Gibraltar (mezi Španělskem a Marokem), Cugarský průliv (Japonsko) a Severní kanál. Je také zatím jedinou českou držitelkou tzv. Trojkoruny dálkového plavání (La Manche, Catalina, okolo Manhattanu).

Zatímco La Manche přeplavalo více než 1600 lidí, pouze 103 jich zatím přeplavalo Cookovu úžinu. Korunu planety se podařilo dosáhnout 348 lidem – do soboty bylo jen 9 lidí, kterým se podařilo dosáhnout Oceans Seven (Sedmičky oceánů). Abhejali se o víkendu stala 10. člověkem, 4. ženou a teprve prvním suchozemcem, který se zařadil do této skupiny. Výjimečné je také to, že se Abhejali podařilo zvládnout každou z těchto přeplaveb na první pokus. Vzhledem k obtížnosti každé z těchto přeplaveb je její úspěch pozoruhodný a ukazuje na její odhodlání a vnitřní sílu. Nejobtížnější přeplavbou byl pro ni Kai’wi kanál na Havaji, jehož přeplavba jí trvala téměř 22 hodin.

Bernardová po přeplavbě řekla: „Podmínky vůbec nebyly ideální, pilot, který eskortoval plavce úplně poprvé, navrhoval, abychom počkali na jiný den. Vítr byl už na začátku tak silný, že se dělaly bílé hřebeny (30 km/h, vlny přes 1 metr), a předpověď se odpoledne dále zhoršovala. Kdyby to byla moje první plavba, rozhodně bych si na ni netroufla. Byl to boj o každé nadechnutí se, jak se mnou vlny házely, ale jinak jsem neměla žádný zcela pádný důvod skončit. I když jsem měla mořskou nemoc a zvracela jsem a kvůli tomu mi byla i zima. Hned první půlhodinu se mi do plavek dostala medúza talířovka, což bylo hodně bolestivé. Dlouho jsme také byli na jednom místě, dokonce nás proud nesl zpět, což jsem tušila, ale radši jsem se neptala. Doplavali jsme za úplné tmy na posledním možném výběžku, jinak bychom se dostali na otevřené moře bez možnosti doplavání.“

Abhejali Bernardová je také několikanásobnou mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 hodin a má za sebou i šestidenní závod v New Yorku, při kterém uběhla 616 km. V ČR pořádá pro veřejnost Plaveckou šestihodinovku. Ve volném čase také běhá a organizuje Mírový běh (Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run), což je nejdelší štafetový běh s pochodní na světě. Abhejali se i věnuje meditaci pod vedením Sri Chinmoye, který byl také průkopníkem ve světě sportu a inspiroval mnoho lidí, aby věřili ve svůj neomezený vnitřní potenciál a snažili se dosáhnout vysokých cílů. Abhejali je již přes 20 let vegetariánkou.

Svými přeplavbami se snaží spojovat místa a lidi a inspirovat ostatní k překonávání vlastních hranic. Prvním úspěšným plavcem přes Cookovu úžinu byl v roce 1962 Barry Devonport, první ženou potom byla v roce 1975 Lynne Cox.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

tiskovazprava muž 26.02.2018 14:15:59

V sobotu 24. února Abhejali Bernardová (41) ze Sri Chinmoy Marathon Teamu přeplavala jako první Čech Cookovu úžinu na Novém Zélandu. Stala se tím teprve 10. člověkem na světě (4. ženou a 1. suchozemcem), kterému se podařilo úspěšně zvládnout výzvu Oceans Seven, což je ekvivalent Koruny planety, nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. Jedná se o sedm vybraných obtížných dálkových přeplaveb po celém světě.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.