Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Výživa » Nevolnost při závodě

Nevolnost při závodě

Nalezené položky: 24 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Andrea1985 žena 21.04.2009 16:23:50

Ahoj. Skoro při každém delším závodě se mi dělá špatně od žaludku, střídá se pocit na zvracení a nejrůznější „pocity“ v břiše. Někdy musím závod přerušit… :) Po doběhu průjem, bolesti hlavy. Na tréninku se mi to nikdy nestává. Jím lehké jídlo 4 hodiny před startem, tak tím to asi není. Co s tím? Má někdo zkušenost?

avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 21.04.2009 21:06:19

Já mám občas střevní potíže při delším běhu do kopce. Zjistil jsem, že je to jídlem.Potíže co máš ty jsem nikdy neměl až teď na Brdské stezce. Poslední 3 km jsem myslel, že budu zvracet. Nestalo se, ale srovnával jsem se s tím 2 hodiny. Já myslím, že je to vysílením. Přeci jen při tréninku nejde člověk na doraz, v závodě je vyprovokovaný okolém k větší rychlosti. Na Ironmanu zvrací kde kdo, a jistě v tréninku nemají žádný problém. Ale to jsem Ti asi neporadil. Samotného by mne zajímalo co proti tomu udělat. Martin

avatar

Praha-Bohnice

Celkem 22706,27 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:02 (2010)
půlmaraton: 1:20:21 (2010)
maraton: 2:58:29 (2009)

BuckTheBug muž 22.04.2009 22:10:53

Taky mě podobné problémy trápí. Experimentuji a zatím jsem dospěl k tomuto (nelze generalizovat):

  • bolest břicha, větry … – vypustit alespoň den předem mléko a kofein
  • nevolnost při a po závodě – žádné gely, žádné ionty, dokonce jsem opustil i piškoty, jenom čistá voda a sladký čaj a to v dost omezeném množství
  • to co však neovlivním – nesmí být velké teplo, protože pak nefunguje vůbec nic :(

A pokud po závodě cítím, že to žaludek nezvládá, je lepší jít hned (pokud to jde), než trpět další 2 hodiny, protože se nakonec stejně obrátím naruby. ;)

Motto: "6:47, to není zlý čásek na kilásek. Škoda že jsem běžel jen 300 metrů.", Arnold J. Rimmer
avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 23.04.2009 07:56:16

Já ještě piju Coca-Colu, pokud je na občerstvovacích stanicích. Nevím jestli to pomáhá, ale žaludek, když mi je špatně dokáže srovnat. Martin

avatar

Praha 4 - Hrncire

Celkem 375 km
Minulý měsíc 0 km

Ads žena 07.05.2009 13:02:07

Mam obcas podobne problemy. Me pomaha – nejist v den dloouheho behu/zavodu nic sladkeho (minimalne ovoce) a nejist toho (sladkeho) moc take na obcerstvovackach, pozor na iontove napoje (pokud jsou moc silne). Pozor na jablka – pusobi projimave. Pred behem musim jist pomalu, abych vcas vedela, kdy prestat jist, abych byla jen prijemne najezena a ne vic. A take se najist (tzn. dojist) min 3 hodiny pred zacatkem behu.

avatar

Brno

Celkem 39675 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:29:52 (1994)
půlmaraton: 1:04:33 (1994)
maraton: 2:26:58 (2011)

dao muž 08.05.2009 00:25:13

Pokud jde o moje bohaté zkušenosti s nevolností, tak u mně se objevují hlavně při maratonu a povedlo se mi zvracet, přestože jsem po celou dobu závodu nevzal vůbec nic. Zvracel jsem růžovou a hořkou pěnu. Jinak trávení by mohlo zrychlit pití něčeho trochu oslazeného. Cola se dá taky použít, ale vzhledem k množství cukru to doporučuji až ke konci závodu – max. 1/2 hodiny před koncem.

avatar

BRED muž 11.05.2009 07:31:18

Bez jedné tabletky Rennie ani nevyběhnu. Docela mi to pomáhá. Jinak se mi okamžitě „zakyselí“ žaludek a pak je to jenom trápení.

Motto: Kdyby byla na olympijských hrách někdy disciplína "spaní", pokusím se o zlatou. rf.
avatar

Brno

Celkem 11821 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:27 (2007)
půlmaraton: 1:35:43 (2010)
maraton: 3:29:54 (2007)

rk muž 11.05.2009 12:48:47

Na odborání pěny v žaludku jsem s úspěchem odzkoušel kapky Sab Simplex, 30ml asi za 80Kč. Dávali jsme to půlročnímu kojenci do sunaru proti nadýmání. Pro dospělého jsou to tak 3 dávky, ale i pouhých 5 kapek do 200ml běžecké lahvičky s roztokem maltodextrinu zamezí vytvoření pěny při třepání za běhu.

Také meloun a mírně naředěná Coca-cola mně pomáhají, jenže na bufetech bývají často napodobeniny Coly a účinkem si nejsem jist, navíc s bublinkami ( vždy mě napadne: poblinkami :-)). Možná jiné množství a původ karamelu, kyselina citrónová místo fosforečné, jiný obsah sodíku… nevím.

avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 10.08.2021 13:14:07

Skoro pokaždé mi je na závodech nad 30 km špatně. Co mohu vylepšit? Každá rada dobrá. V neděli jsme vynechala i gely a běžela na jontak, banán,row tyčinku a pár rozinek. Na každých 7 km 150ml magnesie vody.Od 32km mi bylo špatně od žaludku. V cíli jsem chtěla pouze studenou limonádu, nic jiného jsem do sebe nedostala. Chtělo se mi zvracet. Tak nevím..... Možná příště místo jonťáku zelený čaj s medem nebo cukrem a třeba půlku rohlíku s marmeládou? Už nevím co vymyslet. Na prázdný žaludek to nedám. Při pocitu hladu je mi taky špatně. Ach jo. Kdo poradí? :)

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Bratislava

Brutto muž 10.08.2021 13:57:28

>> Alena77, 10. 08. 2021 13:14:07

S tymto ma velmi vela bezcov problem. Kazdeho to chyta inokedy, ale v podstate pokial mas na to nejaky predpoklad, tak je vysoka pravdepodobnost, ze to pride. Ja s tymto sice problem nemam, ale mavam zas opacne problemy (teda crevneho charakteru), po nejakych 8 – 9 hodinach vykonu, takmer vzdy. Toto si musis osefovat naozaj sama. Prist na to, co zaludok vstrebe a co uz nie. Na to su najlepsie treningy, kde napodobnujes tempo na tych 30 kilometrov, co behavas a skusas jest vselico. Je skoda to testovat na samotnych pretekoch, lebo tych az tolko nie je a tam uz chces podat nejaky vykon a nie sa jedovat so zaludkom. Mne sa napriklad vselijake tie raw a neviem ake celozrnne tycinky vobec neosvedcili. Naopak, uplne haluzne, prisiel som na to, ze najlepsie mi zaludok zoberie Snickers. Okrem toho aj to dobre slape, lebo je to aj cukor aj tuk :) Ale naozaj je potrebne si uvedomit, v akych intenzitach to bezis. Na nejakom maratone, ktory bezim blizko ANP hranice si ani neviem predstavit, ze by som zjedol nieco tuhe, okamzite by to slo von tou istou cestou. Ale pokial sa bezi vacsinou v 2 – 3 pasme TF, tak by mal zaluodk zvladnut stravit aj tuhu stravu (nie steak samozrejme). Takze asi nic ine nepomoze len skusat, skusat, skusat.

avatar

Sloviensko

rudo muž 10.08.2021 14:08:22

>> Alena77, 10. 08. 2021 13:14:07

behas asi na cukrovy metabolizmus a ako dlho ti casovo trva tych 30km na zavodoch, predpokaldam ze to je teren hory kopce.

problem moze byt v kolisani cukru, vykone na cukro a prijem cukrov

najzakernejsie su asi tie rozinky

pri metabolizme cukrov a prijme cukrov je vysoka spotreba vody a pri zavode v horku kde sa potis a vydychujes vlhkost a pojedas cukry zaludok moze byt v stave ked je akoby vyschnuty a co je v nom je koncentrovane a koncemtriovany sukor a draslik v rozinkach neumoznuje vstrebanie vody.

na dlhe preteky je idealne byt tukovy bezec bez nutnosti prijmu cukrov.

za pokus este stoji pitie coca coly, je to sice skodlive na vela urovniach ale v pretekoch to dokaze prebrat zaludok.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Desert muž 10.08.2021 14:40:07

>> Alena77, 10. 08. 2021 13:14:07

30 km sice behas, asi i vice, a o nejake zdi jsi neco slysela? :-P

avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 10.08.2021 17:46:52

>> rudo, 10. 08. 2021 14:08:22

Kamarádka taky běhá dálky na tuky a vyhovuje jí to. Neumím si to moc představit. V půlce září chci podruhé zkusit ultra v Železných horách. Před dvěma lety jsem to tam úplně zkazila, když jsem si na 25 km dala nevhodnou věc na občerstvení a dostala jsem průjem. S žaludkem mám prostě problém. Obě dvě těhotenství v nemocnici kvůli častému zvracení atd. Jak by jsi mi poradil běhat na tuky. Můžeš mi dát příklad? Díky

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 10.08.2021 18:31:06

>> Alena77, 10. 08. 2021 17:46:52

Většinu maratonů jsem pak běhal jen na vodu, včetně toho za 2:54:20, byť je samozřejmě otázkou, jestli bych neměl o trochu lepší čas, kdybych nějaký sacharid v průběhu doplnil. Dodržoval jsem přitom i to, že jsem cca. 3 hodiny před startem už nejedl, oboje zajistilo, že jsem žaludeční problémy při závodu nemíval. Energii jsem dostatečně doplnil před tím.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 10.08.2021 19:44:57

>> Alena77, 10. 08. 2021 17:46:52

na to su cele knihy a dlhe diskusne fora

ale v skratke, treba celkovo zmenit stravu, vysadit jednoduche cukry pred treninkom nejest a nepit nic sladke 4H, beh spomalit a zvykat si

pretrenovanie moze trvat aj 1–2 roky do dokonalej formy, urcite zlepsenie sa da vidiet uz po niekolkych mesiacoch, spociatku to behanie bude tazsie a pomalsie.

pretrenovany bezci potom nejedia nic sladke pred pretekmi a az ked nabehnu na tukovy rezim v zavode po 1–2 hodinach mozu zacat prijimat mensie mnozstvo cukru iba na vyzivu pecene.

napriklad pocas 6D preteku v Colacu – viacero svetakov vo vekovych kategoriach a na ciastkovych tratiach (48H) aj absolutny svetak – Kouros.

rano sa podavali vajicka – volske oko na maslovom chlebe, pocas dna chleba s orieskovym maslom, pecene kurence atd.

cim normalnejsia strava. to bolo sice trosku ine.

ked to vysvetlujem ulrakom tak im poviem

sadni so doma na gauc pusti TV a celych 24H jedz iba gely, pi sladke malinovky a iontaky a uvidime co na to povie zaludok, proste to sa neda zvladnut

no a teraz mnoho bezcov si mysli ze nielen ze sa to da zvladnut ale este sa k tomu da aj celych 24H bezat.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 10.08.2021 20:57:18

Chápu. Děkuji.

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Sloviensko

rudo muž 10.08.2021 21:48:47

>> Alena77, 10. 08. 2021 20:57:18

este treba poriesit bielkoviny-proteiny

ak vykon trva 3H a viac tak nastava samootrava dusikom z rozpadu namahanych svalovych vlakien… mechanizmus je dost zlozity a detaily si uz nepamatam, ale aby sa tomu predoslo treba jest proteiny pocas vykonu este predtym ako to nastane moj odhad je ze pri dlhom vykone treba zjest prve proteiny uz pred uplynutim 2H.

je to individualne, niekto ma proteinove napoje, niekto si da sunku alebo tvaroh proste kazdy na co je zvyknuty, pripadne sa beru kapsule s aminokyselinami. su aj specialne casovacie protokoly s proteinami ked sa den pred zavodom kombinuju specificke proteiny s kratkym treninkom a casuje sa to. tiez su dobre skusenosti pred pretekmi s proteinovymi ranajkami napriklad vajcia parky atd.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

ShelbyGT muž 11.08.2021 08:17:16

Rovnaký problém som riešil aj ja pred prvým ultratrailom. Tiež mám problémy, že počas behu ak prijmem nejakú potravu, začnem mať žalúdočné problémy. Preto chodím aj 30 km bez jedla. Pre ultratrailom som začal veľa čítať a zaujímať sa a hlavne skúšať, čo mi sadne.

Môj osobný pohľad. Pred dlhšími behmi/závodom som si naordinoval jednoduchú stravu. Ryža, zemiaky, cestoviny, ľahko tráviteľná zelenina. Dva dni pred pretekom som zvýšil objem ryže a zemiakov z čoho som na pretekoch mal relatívne dosť energie. Tesne pred behom som sa naučil na Vianočku s džemom a maslom. Tá ma zatial nikdy nesklamala. Počas preteku a dlhších behov je dôležité hlavne prijímať potravu priebežne. Ak už do seba niečo človek dá, musí telu dať priestor, aby mu začalo tráviť. Teda nie niečo zjesť a hneď bežať, ale dať aj 2 až 3 km žalúdku priestor, aby začalo tráviť. Mne sa osvedčili maličkosti, sušené ďatle, mandle, avokádo a iné sušené ovocie. Na pol trate som si nechal priniesť slepačí vývar , viac osolený. Mal som namiešané a odskúšané ionťáky a vymenil som ich za colu. Podľa mna cola a slané tyčinky, dve veci, ktoré nikdy nesklamú.

Strava a beh je naozaj veda, ktorú si musí človek odskúšať, bez toho to nepôjde. Hlavné je však prijímať pri dlhých behoch potravu priebežne a nechať priestor, aby sa naštartovalo trávenie. Pred behom nejesť tak dve hodiny, pred behom si dať tak 2 deci vody, aby človek nemal sucho v ústach.

Na súťaži som si všímal ľudí, čo jedia, bavil som sa s nimi a tie kombinácie sú naozaj neskutočné. Vianočka s džemom, masťou a korbáčikmi, banán so soľou, škvarky a podobne.

Píšem to ako amatér, ktorý si posledné obdobie zisťuje informácie ohľadom stravy, tak berte môj názor s rezervou. Tiež sa rád dozviem nejaké rady ohľadom stravovania na ultramaratónoch.

avatar

Desert muž 11.08.2021 08:29:32

>> Desert, 10. 08. 2021 14:40:07

>> Alena77, 10. 08. 2021 20:57:18

k te zdi se podivej na drivejsi zpusob predmaratonske superkompenzace

ten lze castecne kompenzovat i tim, ze si pre zavodem 2–3hod das kure s ryzi, a sosnes si BCAA pred startem -tak deci

zed je energeticke vybiti jak cukru, tak AA, diky cemu jsi zakyselena, slinivka prestava vyrabet hormony, to je tak bezne asi za 3 hod.

energeticke gely jsou i s BCAA i s MCT, muzes si dat do kapsy, misto mct treba bobule s rybim tukem

na hodne dlouhe trate se bezne suplementuje ryze nebo fazole ve slozeni maji AA lysin a methionin, jidlo lepe nez gely :-P

avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 11.08.2021 08:30:33

>> ShelbyGT, 11. 08. 2021 08:17:16

Jak ti sedí kafe? Dáš si ho ráno ke snídani a pak už ne?

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

ShelbyGT muž 11.08.2021 09:36:27

>> Alena77, 11. 08. 2021 08:30:33

Ja kávu nepijem takmer vôbec, skôr som cez energeťáky. Ale…pár krát som skúšal a dal som si kávu s maslom/resp iný tuk. Záťaž na žalúdok nie je taká veľká a účinok kávy dlhší. Veľmi dobrý účinok však má aj Maca čaj, ktorý mnohí používajú ako náhradu kávy.

Čo sa osvedčilo mne a robí to mnoho ľudí pred behom, týždeň/dva úplne vysadiť kofeín a dať si ho až v deň závodu.

Posledná rada, ktorú bežci dávajú a vopred sa ospravedlňujem za vetu, ale nikdy neopustiť dom skôr ako káva neopustí teba.

avatar

Desert muž 11.08.2021 10:00:49

>> ShelbyGT, 11. 08. 2021 09:36:27

tva posledni veta se tyka pouze tech, co kavu pouzivaji jako zajecickou :-D

avatar

Bratislava

Brutto muž 12.08.2021 08:18:47

>> ShelbyGT, 11. 08. 2021 09:36:27

Ta posledna veta je svata :)

Inak to s tym vysadenim kofeinu dva tyzdne pred pretekmi je uz vedecky vyvratene, ze to nema vobec ziaden ucinok :)

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 16.08.2021 19:14:59

>> Alena77, 10. 08. 2021 13:14:07

Pretekmi nad 30km myslíš čo, cestné behy alebo behy v teréne? A o akú dĺžku behu- v hodinách u Teba vlastne ide, kedy mavas problemy? Lebo to je dôležitá vec- dĺžka behu v hodinách, a potom pravdaže intenzita.

A problémom je čo vlastne? Lebo že Ti je zle od žalúdka to je veľmi siroky pojem…Máš ho stiahnutý až tak že máš kŕče, ale i tak Ťa napína na vracanie, alebo naopak máš ho síce plný ale Tí netravi a napína Ťa na vracanie?

Ak je výkon do 6 hodín,a nie vysoko intenzívny, to sa da naučiť aj na vodu a minerálny nápoj. Zjednodušene povedané, naučíš sa bežať na svoje zásoby, teda na vysoký katabolizmus, alebo ako ja vravím, na uzatvorený systém. Kedy väčšina energie potrebnej v pretekoch je zo zásob ktoré máš v sebe. Rudo to popisal veľmi trefne. Pravdaže, ležaním na gauči sa to nenaučis :) Nejesť je totiž úplne prirodzený stav…a na vysoký katabolizmus sa dá naučiť.

Inou variantou, používanou či už pri dlhších pretekoch ako 6h a/ alebo intenzívnejšich je to, že ideš na otvorený systém= prijímaš nielen tekutiny ale aj energiu počas aktivity. Čiže Ti musí žalúdok a tráviaci systém fungovať,aby zvládal prijímať a absorbovať energiu, typický príklad je 12h či 24h preteky.

Ak do seba ,,natrepeš" kopec veci, a nie si na to zvyknutá, to sa nečuduj že Ti je zle.

A aby som nezabudol, ako si na tom s analgetikami, antipyretikami a psychostimulantami pred a pocas pretekov?

Nalezené položky: 24 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.