Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Sporttestery a deníky » Co od sporttesteru očekávat / který vybrat?

Co od sporttesteru očekávat / který vybrat?

Nalezené položky: 18 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Andrew22 muž 10.08.2008 14:19:35

Ahoj, chci začít pravidelně běhat ( pro kondici a postavu) a z místních příspěvků mám pocit, že sporttester je opravdu dobrým pomocníkem, a to i pro začátečníky. Do sporttesteru chci investovat max. 5000 Kč. ( U verze s GPS víc.) Chtěl bych nějakou spolehlivější značku, Polar, Suunto etc. 1) Co byste doporučili? Sám přesně nevím, kolik chci pamětí na tréninky a zda je něco takového pro amatéra potřeba. Nechci si ale za půl roku kupovat vybavenější mašinku. Chtěl bych data beztpoblémově přenášet do počítače. Nebylo by ani špatné moct data porovnat na internetu /pomocí programu nebo tak něco. Obecně nepotřebuju funkce na to, abych stlačoval časy pro závod atd. Kdyby sem někdo napsal pár modelů, které můžu prostudovat / doporučení, byl bych mu vděčný. 2) Moc mě nenadchnul hrudní pás, je to jediná dostupná a ± spolehlivá forma měření tepu? Pokud by existoval systém „vše v hodinkách“, tak bych si i připlatil:)

3) V čem spočívá hlavní výhoda sporttesterů s GPS? V téhle kategorii jsem pošilhával po Garmin Forerunner 405, ale nevím, jestli to pro začátečníka má smysl. Jsou na trhu k tomuhle Garminu nějaké zajímavé alternativy? (do řekněme 8 tisíc, Garmin jsem našel za 7.5)

Díky za odpovědi.

avatar

Praha 9 - Prosek

Celkem 262 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 1:09:17 (2007)

Běhouš muž 10.08.2008 15:06:07

Ad 3: Hlavně ti změří uběhnutou vzdálenost. Pro mě jako pro běžeckého amatéra bez závodních ambicí, který se chodí jen tak proběhnout, to je ten nejhlavnější údaj. Mě je fuk jakou mám tepovou frekvenci nebo v jaké jsem zóně. Ale chci vědět, že jsem dneska uběhl třeba 8 km. Když měl Garmin před nedávnem tu letní dvouměsíční akci „FR305+Topo mapa za 5.500 Kč“, tak jsem si ho nakonec koupil, a jsem spokojený. A hrudní pás jsem zatím nepoužil :-)

Je fakt, že uběhnutá vzdálenost se dá měřit i jinak. Přepočtem z uplynulého času a svého běžného tempa, odečtem z mapy nebo hodinkami s botosondou. GPS (ale pozor, ne u všech modelů!) má tu výhodu, že ti kreslí trasu do mapy, jak na hodinkách, takže nikde nezabloudíš, tak doma na počítači. Další výhoda proti třeba botosondě je, že GPS můžeš použít i na jiné sporty (kolo, lyže, brusle, turistika atd.), dokonce i jiné účely jako hledání konkrétních míst (plácek s houbami, poklad) nebo autonavigace (minulý týden jsem jel neznámou asi 100 km trasu podle FR305 bez jediné chyby). Taky ti ukazuje přibližnou nadmořskou výšku. Nevýhoda GPS je, že ho nevyužiješ na běhátku, a oproti botosondě neukazuje moc přesně okamžitou rychlost. Občas se s oblibou píše, že GPS ztrácí signál v hustém lese, ale mě se to ještě v životě nestalo, ani s prastarou turistickou navigací (dřív byly méně citlivé přijímače), a to jsem těch hustých lesů prošel dost.

avatar

Andrew22 muž 10.08.2008 15:24:38

Možná bych FR305 + topo ještě sehnal, podle mě ho za těch 5.5 nabízí dost obchodů.

Jinak mě ještě zaujala tahle možnost http://behej.com/…ortband.html ale to bude opravdu spíše kroktester, takže asi brát nebudu ani jako doplněk.

avatar

Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady

Celkem 8264 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:09 (2009)
půlmaraton: 1:26:09 (2008)

Oslík muž 10.08.2008 15:36:24

No tady opravdu záleží na tom, co od sporttesteru očekáváš. Já tři a půl roku používal Polar FS1. Jeden z nejlevnějších modelů. Ukazoval okamžitou TF, stopky nebo denní čas a po stopnutí se zaznamenal čas a průměr TF. S počítačem ale kompatibilní nebyl. Letos to ale ukazovalo nějak divně, v servisu se zjistilo, že působením potu jsou poškozené elektrody, což se po třech letech není moc čemu divit. Koupil jsem si SD200RS. Je to pokrok, hlavně je kompatibilní s PC. Jen je tam problém, že se mi footpod (botosonda) pořád nedaří zkalibrovat, asi dělám jinak dlouhé kroky když dávám klus a jinak když běžím svižněji – z tohoho pohledu by bylo vhodnější GPS, ale to zase nezaznamenává převýšení, takže si moc nevybereš. Jinak existuje také měření tepu snad ze zápěstní nebo dokonce z prstu, ale to je asi viděl zatím jen na Expu v Drážďanech, tak ani nevím, jestli je to v Česku… Takže moje rada je následující: zajdi do Polaru (u stadionu Sparty), na Chodov k zástupcům Suunta, řekni jim co a jak a oni ti určitě poradí a dají i nějaké letáky, aby sis vše mohl doma promyslet… A rada číslo 2: na netu je spousta e-shopů, kde jsou popsané různé modely, taky jsem si je procházel, když jsem na jaře zjišťoval, co nového… No, vybral jsem si RS100, přišel do obchodu a odcházel s RS200SD, zjednodušeně řečeno. :)

Motto: Už nemůžeš? Tak musíš!
avatar

Andrew22 muž 10.08.2008 15:40:11

Pro RS200SD jsem byl už skoro rozhodnutý, ale slyšel jsem, že ten přenos do PC je celkem problematický – přes mikrofon nebo tak něco…přijde mi to, jako kdyby to byl model uvedený před delší dobou, ale možná se pletu.

Takže zde jsou zpřesněné priority: chci tam GPSku, rozumnej přenos dat do PC. Ten Garmin FR305 mě zaujal, v čem se liší od 405? přijde mi, že funkčně moc ne a u nás je FR 405 dražší. Jsou s FR305 nějaké problémy? Zaznamenal jsem něco ohledně výměny baterie jen u Garminu, otázka je, jak dlouho by měla baterie vydržet a jestli ta cena za výměnu je nějak výrazně vyšší než u jiných značek.

avatar

Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady

Celkem 8264 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:09 (2009)
půlmaraton: 1:26:09 (2008)

Oslík muž 10.08.2008 16:29:53

No mám notebook a data přenáším přes sériový mikrofon. Dá se, občas se to teda sekne a musí se ten program zavřít a znova otevřít, nebo to dělá fóry jako že se to samo odpojí během přenosu (to se mi stalo asi jednou), ale dá se to. Kdybys ale chtěl, nabízí se speciální mikrofon od Polaru. Já můžu Polar RS200SD doporučit, v poměru cena-vybavení spokojenost. Někde tady má samostatné vlákno, ale to už jsi asi četl.

Motto: Už nemůžeš? Tak musíš!
avatar

Andrew22 muž 10.08.2008 16:43:08

Asi půjdu do modelu s GPS, jinak ten Polar je asi fajn, ale zas si říkám – než RS200SD za 5800, to už je asi lepší FR 305 + TOPO za 5400… Tož existují nějaké zajímavé modely s GPS srovnatelné s garminy s cenou do řekněme 9 talířů? (max.)? Díky.

avatar

Nymburk

Celkem 2830 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:42 (2009)
půlmaraton: 1:35:37 (2009)
maraton: 3:47:55 (2008)

dan67 muž 10.08.2008 19:29:04

ad 2. Taky jsem se „bál“ hrudního pásu, jestli nebude vadit, jestli nebude padat, jestli nebude stahovat,… A nic z toho se nepotvrdilo. Naprosto mi nevadí. Hledal jsem jiné způsoby měření pálsu, ale rozumnou alternativu jsem nenašel.

Jinak já mám SigmaSport PC15 a jsem spokojen, ale je bez GPS a do počítače „nemá co posílat“. Teoreticky, pokud bych si chtěl pořídit nějaký „měřič vzdálenosti“, tak jedině GPS. Naprosto mimo a nepoužitelné mi přijdou nožní detektory-footpody.

Motto: http://dan1967.blogspot.com/
avatar

Andrew22 muž 10.08.2008 20:48:55

Ještě jeden blbej dotaz. Kdybych měl GPS do auta od Garminu i s mapami, budou mi chodit i ve forerunneru?:)

Rozhodnul jsem se, že chci model s GPS. Vzhledem k tomu, že jsem jiné modely nenašel, to vypadá na FR 305 + mapa za 5350, akorát váhám, jestli se třeba v brzké době nechystá nástupce, který by a) zapříčínil další pád ceny b) vyřešil některé drobnosti – nevyměnitelná baterie, trošku design. Samozřejmě je tu FR 405, ale 7500 se mi dávat nechce, navíc dost možná za funkčně stejný / horší stroj.

Běhouš: Šel bys teď do 305 znova? Jestli jo, jdu do něj:) ( Pokud mi to někdo nerozmluví )

avatar

Praha 9 - Prosek

Celkem 262 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 1:09:17 (2007)

Běhouš muž 10.08.2008 22:21:18

Do Forerunneru 305 ani 405 nejde nahrát přímo ty mapy jako Topo Czech, jako to jde třeba do turistické navigace. Můžeš si ale na PC pomocí těch map naklikat požadovanou trasu a tu pak do hodinek nahrát. Taky si tam můžeš naklikat a nahrát různé body. Na hodinkách pak uvidíš lomenou čáru, která vykresluje tu nahranou trasu, a na patřičných místech nahrané body, s ikonkami a názvy. Plus se tam kreslí čára, kudy si proběhl/prošel/pro­jel, bod startu, mezičasů a případné další body, které si přímo v terénu označíš.

Ta Topo mapa v ceně je tam pro použití na PC, aby si ji mohl použít jako zdroj pro vytváření tras, nebo si nad ní nechal zobrazit trasu, kudy jsi běžel. Když budeš mít jiné mapy od Garminu třeba z autonavigace, budeš je moct taky použít. A jen pro doplnění, v té sadě označené jako FR305+Topo mapa jsem měl v ceně celkem 4 mapy: Topo Czech v 1.2 (turistická mapa), Topo Czech 2 (turistická mapa novější), Atlas Czech 7 NT (automapa), PC Basemap (hrubá základní mapa).

FR 405 je asi o 2.000 dražší a za to je o něco menší, což je asi jediná výhoda. Má taky nevýhody, jako třeba kulatý displej kam se vejde míň údajů, údajně problematičtější přenos dat a některé chybějící funkce.

EDIT: Koukám, že jsi připsal další otázku než jsem stačil odpovědět :) Jo, já jsem spokojenej, koupil bych ho znova. Ale každej má jiný potřeby, tak až si ho koupíš a nebude se ti líbit, tak mě nebij :)

avatar

Andrew22 muž 11.08.2008 18:26:55

http://www.1nakup.cz/…opo-mapa-cr/

Asi koupím FR 305 tady, víte někdo o lepší nabídce?:)

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 11.08.2008 20:03:06

http://www.it-zone.cz/?… třeba tady ho mají levněji. Nicméně, stejně jako na 1nakup.cz ho maji na dotaz, tzn. že nemají. Hodně zdaru při výběru. Zkus napsat do dino-m.cz. Já kupoval u nich, napsal jsem jim, že jsem našel nižší cenu, než jakou nabízejí oni, obratem mi odpověděli, že můžou jít o kačku levněji a protože je to solidní obchod, koupil jsem u nich.

avatar

Andrew22 muž 11.08.2008 21:07:08

[quote=Jecminek­.Maselnik]http://w­ww.it-zone.cz/?Mode=Sti&Sti­Id=22719 třeba tady ho mají levněji. Nicméně, stejně jako na 1nakup.cz ho maji na dotaz, tzn. že nemají. Hodně zdaru při výběru. Zkus napsat do dino-m.cz. Já kupoval u nich, napsal jsem jim, že jsem našel nižší cenu, než jakou nabízejí oni, obratem mi odpověděli, že můžou jít o kačku levněji a protože je to solidní obchod, koupil jsem u nich.[/quote] Díky…vybíral jsem z těch nabídek s topo mapou, ale máme ty garminí mapy v PC z GPS v autě, tak nevim, jestli se na tenhle „komplet“ ohlížet nebo vzít samotnej přístroj.

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 12.08.2008 08:06:58

pokud mapy máš, tak Ti k ničemu nejsou, protože v training centru uvidíš ty z navigace.

avatar

Staré Ždánice

10 km: 0:39:10 (2014)
půlmaraton: 1:35:29 (2012)

shaby muž 12.08.2008 22:19:00

[quote=Běhouš]Další výhoda proti třeba botosondě je, že GPS můžeš použít i na jiné sporty (kolo, lyže, brusle, turistika atd.), dokonce i jiné účely jako hledání konkrétních míst (plácek s houbami, poklad) nebo autonavigace (minulý týden jsem jel neznámou asi 100 km trasu podle FR305 bez jediné chyby).[/quote] Můžu se tě zeptat, jak jsi vytvořil tu trasu, podle které jsi jel a jak jsi ji potom dostal do Forerunnera? Docela by mě to zajímalo, protože jsem na to nějak nemoch přijít, jak si ji sám vytvořit… Dík

avatar

Praha 9 - Prosek

Celkem 262 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 1:09:17 (2007)

Běhouš muž 13.08.2008 14:43:54

Tady je základní postup:

  1. Na PC spusť program MapSource
  2. Vlevo nahoře vyber mapu, já vybral „TOPO Czech 2“
  3. Zapni nástroj „Route“ (Alt+T+R nebo myší na tlačítko)
  4. Najdi na mapě výchozí bod trasy a klikni na něj
  5. Najdi na mapě cílový bod trasy a klikni na něj
  6. Do USB připoj hodinky a pošli do nich trasu (Alt+R+S nebo myší na tlačítko)

Pokud máš na hodinkách plnou nebo skoro plnou paměť waypointů (vejde se jich tam max. 100), nejdřív si je ulož do zvláštního souboru a pak je z hodinek vymaž, a pak tam nahraj tu trasu, aby mohla být co nejdetailnější.

V ideálním případě stačí na mapě v PC označit jenom start a cíl a program sám navrhne celou trasu. Pokud se ti nelíbí, můžes si ji upravit přidáním dalších bodů, nebo rovnou místo kliknutí na start a cíl naklikej popořadě několik bodů, kudy chceš, aby ta trasa vedla.

Tu trasu co jsem jel já mi to navrhlo po dálnici, a protože jsem neměl známku, naklikal jsem si asi 20 bodů, kudy to mělo vést, prakticky samé důležité odbočky. Program sám dopočítal dalších asi 250 bodů. Po nahrání do hodinek, které mají kapacitu jenom 100 bodů, hodinky ohlásily, že trasa byla zjednodušená, na těch 100 bodů. Zjedodušily ji docela dobře, hlavní zlomy a to, co jsem si naklikal já tam zůstalo. Odstranily se jenom malé zatáčky. Při jízdě jsem pak zapnul na hodinkách navigaci podle trasy. Když se blížil zlom, hodinky píply, kouknul jsem na ně jakým směrem mám jet a tam jsem pak jel. Občas jsem na ně koukal i jen tak, jestli jedu dobře, a za jak dlouho bude odbočka. Hodinky dokonce samy mění měřítko mapy, podle toho, jak jsi blízko k odbočce, abys měl přehled, co bude dál.

Samozřejmě na skutečnou autonavigaci to nemá, ale já to chtěl jen tak vyzkoušet, a příjemně mě překvapilo, že se podle toho dá jet.

avatar

Andrew22 muž 25.08.2008 19:47:07

Dneska jsem slavnostně zakoupil FR 405 + HR, tak uvidíme, jak se mi podaří prohrabat se nastavením atd:)

avatar

Profiten muž 03.10.2008 22:03:53

Mohl bych se zeptat, jaký je nejlevnější nebo levný sporttester s funkcí měření rychlosti??

Nalezené položky: 18 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.