Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » ledvinové kameny

ledvinové kameny

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

larry 14.07.2007 19:30:50

Čau,

zajímalo by mě, z čeho se tvoří. Obecně vím, že asi z minerálů, že? A z kterých? Jak velkou roli hraje pitný režim, minerální vody, základní doplňky stravy jako Mg, Vit.C, B komplex a nebo třeba mléko na spaní?

larry

avatar

Kráľovský Chlmec

Celkem 207 km
Minulý měsíc 0 km

Palee muž 15.07.2007 16:17:11

ahoj…

celý proces tvorby je velice zložitý a až po vyšetření se dá říct, co je pro konkrétní případ vyhovujíci… existuje mnoho příčin, faktorů, většinou se udávají tyhle:

dedičné faktory, poruchy metabolizmu, diétne zvyklosti, geografický výskyt, poruch rovnováhy krystaloidů a koloidů, zvýšené vylučováni Ca ledvinami, stáza moče, močové infekce…

dalo by se říct, že pro vznik je potřeba přítomnosti látek, na kterých se začne tvorba kamenů (tzv. precipitační jádra, např. urátové krystaly), faktory usnadňujíci tvorbu ( např. nedostateční příjem tekutin ) a znížené množstvo látek inhibujících (bránících) tvorbu ( např. citrát, magnézium, pyrofosfát)…

dle chemického složení se pak dělí na:

[b]kalciové[/b] – při zvýš. vylučováni Ca ledvinami v důsledku zvýšeného resorbce ve střevách nebo znížené reabsorpci v ledvinách – potřeba
znížiť příjem Ca ve stravě

[b]fosfátové[/b] – časté při močové infekci – léčba infekce

[b]struvovité[/b] – vznik při vysokém pH moči při moč. infekci – léčba infekce

[b]oxalátové[/b] – z kalciumoxalátu, jde o vrozené onemocnění metabolizmu nebo o poruchu resorbce tuků – u tohto druhu se nemá snižovat
příjem Ca, lebo ten se váže na oxaláty a tým bráni zvýšené resorbci ve střevách… taky by se neměl jíst špenát, oříšky a
mělo by se omezit pití kávy a čaje… jedna z příčin se udáva i zvýšení přívod vit. C, ale nemusí to platit, tých příčin je hodně…

[b]urátové[/b] – ze solí kyseliny močové, vznikají při nízkem pH moči, při malé diuréze (močení)… potřeba zvýšit příjem tekutin

[b]cystinové[/b] – při poruše metabolizmu aminokyselin ( cystin, lyzin, arginin )… potřeba extrémního zvýšeni přivodu tekutin, alkalizace moče,
penicilamin – váže cystin

je to hrozně komplikovaný, proto bych se při problémech nechal raději pořádně vyšetřit… když ne, tak bych radil zvýšit píjem tekutin, znížit příjem Ca a solí (len mírně, samozřejmě) a léčba močové infekce, ak je přítomná…

o vlyvu vit. B a C, mléka, Mg na tvorbu kaménku se moc nemluví, i když jak jsem psal, vit. C může být příčina a taky mléko obsahuje dost Ca, ale já osobně bych v tom problém nehledal… když tak si nechte poradit od někoho zkušenějšího :)

a sorry za tak dlouhý příspěvek… doufám, že se to dá pochopit a že jsem aspoň trochu pomohl :)

avatar

larry 15.07.2007 20:44:21

Čau,

naopak, za sebe jen díky za dlouhý příspěvek. Problémy nemám, ale zajímá mě to. Přeci jenom při sportu člověk změní jídelníček, přečte si pár článků např. na Behej.com nebo v časopise RUN, začne mít pocit (ať už čiště subjektivní nebo i objektivní), že mu něco chybí. Přijde na řadu zkouška různých doplňků stravy a obava z negatiovních dopadů. Co se týče třeba zrovna Vit. C a B1-B13 (nebo kolik jich je), tak vím, že nejsou toxické a tělo přebytek vyloučí. Např. Mg jsem již začal tušit, že na noc nevadí. Píšeš dokonce, že brání vzniku ledvinových kamenů, což jsem snad vůbec nečekal.

larry

avatar

Kráľovský Chlmec

Celkem 207 km
Minulý měsíc 0 km

Palee muž 15.07.2007 23:33:33

no ono to zas není tak, že když bereš Mg, tak to bráni vzniku ledv. kamínkům, to je trochu zložitější… stále jde o souhru několika faktorů… a to Mg i citrát jsem myslel jakože je důležitá koncentrace v moči, která vycházi z ledvin a ne koncentrace v krvi… v krvi je určité množství Mg, z čeho 1/3 je vázaná na bílkoviny a 2/3 jsou volně, které se pak dostávají do primární moče, lenže asi 92–98% se zpátky resorbují ještě v ledvinách, takže jenom malé množství se objeví v moči…

obecně je Mg jeden z nejdůležitějších prvků uvnitř buňky spolu s kaliem, podíli se na tvorbě proteinů, je kofaktorem (spolufaktorem) mnoha enzymů, působí na nervový systém a hlavne na nervosvalové ploténce ( je to místo napojení nervu na svalové vlákno ), atd…

asi nejdůležitější je, že znižuje neuromuskulární dráždivosť, znižuje citlivost spojení nervů se svalem, zvyšuje excitační práh pro nervy a snižuje kontrakci svalových vláken… tohle všechno spůsobí uvolnění svalu, proto se Mg používa např. u křečí… zvýšené množství ale zas spůsobí až svalovou slabost, zácpu, zvracení, vzácně pak depresi centrálního nervového systému nebo oběhové poruchy, takže nejlepší je zlatá střední cesta…

okrem toho je dobrý na uklidnění, působí i na cévy a srdce, brání stažení cév, snižuje tlak (taky se to využíva v medicíne) i tep.frekvencii… všechno je to samozřejmě relativní…

ja ho taky beru, 1 šumivou tabletku po tréninku… osobne mám pocit, že mi to uvolňuje svaly a taky mě to uklidňuje, takže před spaním to jde… myslím si však, že různe doplnky při sportování nejsou na škodu, ale nic se nesmí přehánět a taky nejlepší je příjem jednotlivých prvků a látek přirozenou stravou – to znamená listová zelenina, mandle, ořechy, strukoviny ( lušteniny – myslím :) ), obiloviny, ale i mléko, maso…

být Vámi, moc bych ale tyhle věci neřešil, človek se pak jenom sám zamotáva do něčeho, co je možná někdy úplně jinak… maximálne si zjistite optimální denní dávky pro jednotlivé výživ. doplnky a ti dodržujte :), i když každý organizmus je trochu jiný, každý ma jiný nároky v závislosti na současn. zdravotním stavu, věku, fyzické aktivity, atd…

avatar

larry 18.07.2007 15:42:00

Souhlasím s tím, že se nemá nic přehánět. Kromě toho, že beru téměř každý den Vit.C 500mg se šípky s postupným uvolňováním, tak ostatní jako právě Vit. skupiny B a dále hořčík si beru občas. Mám pocit, že to pomáhá, i když zde může hrát roli i placebo efekt. Ten je podle mě hodně důležitý. To už se ale dostáváme v tématu ledvinové kameny do off topic :)

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.