Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Pocení při tréninku v zimě

Pocení při tréninku v zimě

Nalezené položky: 34 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

apocalipta muž 05.01.2014 00:11:26

Ahojda všem Chtěl bych vás poprosit o radu stran oblečeni při tréninku v zimě. Trénuji na maraton, takže potrebuju běhat delší tratě (=jsem venku i 2–3 hodiny). V aktuálním počasí nosím dlouhe běžecké leginy, termotriko s dlouhým rukavem (goretex) a lehkou softshellovou bundu adidas s takovým fajn větrání na zádech probĺem nicméně je ze se hodně potim. Dnes po hodin běhu jsem mel mokrá zada i ramena a to až po bundu.. Pot tedy nestíhá schnout… Když se ochladí tak je mi pak trochu zima pravé třeba na zada :/. Cht sem se zeptat na radu jak to vyřešit připadne jestli někdo neřešíte něco podobného? Přemýšlím třeba o další vrstvě (veste) ale nezhorsi to ještě odvod potu?

Děkuji za jakoukoli radu :))))

Ať to běhá!

avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 05.01.2014 09:19:55

>> apocalipta, 05. 01. 2014 00:11:26

Při teplotách mírně nad nulou dvě dlouhá trika, jedno většinou slabší, na tom vestu a nákrčník (tunel). Jak se zahřeju porozepnu vestu, mohu povyhrnout rukáv, čepička jde do kapsy, nákrčník kolem hlavy. Čepičky tahám většinou dvě, na hlavě jsem zpocený nejdříve. Jinak se dlouhé běhy mají odehrát spíše v pomalejším tempu. Něco o blékání v zimě máme i na na blogu:-)

http://couple-run.blog.cz/…cky-striptyz

Motto: ...kam až?
avatar

bjerndi muž 05.01.2014 09:26:16

>> apocalipta, 05. 01. 2014 00:11:26

pokud se moc potíš, uber vrstvu nebo tu vrstvu změn za nějakou lehčí. Jinak těžko říct, jestli lze někdy dosáhnout stavu nepocení, nevylučuju to, ale je běh je prostě fyzická námaha. Já to třeba řeším tak, že pokud se ochladí stáhnu si rukávy bundy které většinou vyhrnu velice rychle. Jinak běhám v poslední době v lehoučkým tělovým tričku, na to klimatex s dlouhým rukávem a stará šusťákovka a propocenej se vracím pravidelně :D

avatar

Beroun

Celkem 41724 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:44 (2006)
půlmaraton: 1:26:27 (2007)
maraton: 3:17:01 (2004)

mirek hasal muž 05.01.2014 09:30:19

Taky se hodně potím..... i po 15km jsem komplet mokrej, ale s tím nic nenadělám. Při vlastním běhu mi to nevadí, už jsem si zvyknul. Důležité je neprochladnout po doběhu.

avatar

10 km: 0:37:30 (2013)
půlmaraton: 1:24:36 (2013)

Mira123 muž 05.01.2014 12:26:23

Pokud vyloženě nefouká, membrány, šustáky, softshelly, zkrátka všechno málo prodyšné nebo neprodyšné nech doma. Běh je hodně záhřevný a jestli vyběhneš a bez zastávky zase doběhneš až domů, neprochladněš. Já používám na nohy cyklystické čapáky z materiálu Roubaix (elastické s jemným chlupem uvnitř). Na tělo tenkou moiru s krátkým rukávem, přes to silnější s dlouhým (myslím, že se to jmenuje duo nebo tak nějak). Když je tak jak dnes (u nás kolem 5°C), tak navrch dám bundu také z materiálu Roubaix. Pokud je chladněji, přidám pod bundu ještě jedno stejné tričko s dlouhým rukávem a rolákem. Pokud je nula a méně, nebo hodně fouká, přes budnu obléknu neprofukavou vestu s prodyšnými panely na zádech. Jsem bývalý cyklista, takže mám doma spoustu oblečení. Cyklistika má systém oblékání vymakaný. Všelijaké návleky, vestičky, dresy tenké, silnější atd. Mám oblečení od firmy Sýkora (www.cyklodresy.cz). V běhu to tak není. Výrobci hlásají něco na tělo, přes to větruodolná bunda, která ale je také absolutně neprodyšná… to je podle mě úplně špatně.

avatar

Zvolen

tiborw muž 05.01.2014 16:57:11

>> apocalipta, 05. 01. 2014 00:11:26

moja skusenost je taka ze ak nefuka tak softshell nechavam doma. Do 0 stupnov behavam vo vlnenom obleceni firmy icebreaker. Je to merino material ktory hreje aj ked zvlhne od potu takze nemam problem s chladom. Na nohy davam priliehave leginy s gramazou 260g/m2 a na telo tricko s dlhym rukavom a golierom 260g. Na toto tricko dam bezecku bundu z Tchiba ktora ma na chrbte odvetranie. Na hlavu davam celenku alebo tenku ciapku. Ak mas problem s nadmernym potenim potom mozes skusit caj z dubovej kory alebo zo salvie lekarskej raz denne 0,5l. Obidva caje znizuju tvorbu potu. Ak sa ti nadmerne potia chodidla tak mozes pouzit teply kupel z dubovej kory (3–5 dni) a mocit si v nom nohy 10min.

avatar

Praha - Velká Ohrada

Celkem 4337,97 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:23 (2014)
půlmaraton: 1:51:50 (2015)

34Regulus muž 05.01.2014 18:38:29

Já při běhání používám tuhle kombinaci: Dole dlouhé leginy , pod nimi slipy z umělé tkaniny ( Polypropylen) nahoře používám jako spodní vrstvu dlouhé tenké triko s dlouhým rukávem z polypropylenu nebo polyethylenu ( nejsem si jist ) na to buď tričko s krátkým rukávem z bavlny ( do 1 st.) nebo z (taky s krátkým rukávem) tričko s takovým tím jemným děrováním co se mu přezdívá " klimatex" i když s ním nemá nic společného. Ta bavlna působí jako pumpa pro jakoukoli tekutinu a velmi rychle ji odvádí od těla a odpařuje pryč. Kůži samotnou tak mám suchou, nebo skoro suchou. ( zpotím se až dodatečně doma až si sundám to tričko.)
Jako vrchní vrstvu buď větrovku s tenkou podšívkou z polypropylenu ( do 1st.) nebo větrovku s kapucí a podšívkou z flyše při větší zimě. V takovém případě si beru i běžecké rukavice . Na hlavě mám většinou šátek/hadr uvázaný " na piráta " . Při větší zimě si druhý uvazuji i na krk jako motorkáři. No a pokud mám pocit, že je mi příliš teplo neváhám si bundu částečně rozepnout . Ale dobíhám až domů a žádný vykecávání s kamarádama ( ledaže bych trpěl samomluvou :-D )

Motto: Než abych si srazil vaz na Olympu Mons, tak radši vylezu na židli , s tím že zítra vylezu na stůl a pozítří.....
avatar

Šišov

peristera muž 15.01.2014 21:24:25

>> apocalipta, 05. 01. 2014 00:11:26 Ja to riešim takto.Funkčné tričko adidas s krátkym rukávom na to tenká bundička s vetraním pod pazuchami a okolo pása si uviažem trošku hrejivé tričko s dlhym rukávom,ktoré si prezlečiem podľa pocitu.To mokré si buď oblečiem tiež alebo ho dám do vačku.Keď som behal cca30km prezliekal som aj dva krát.

avatar

Bratislava

Brutto muž 16.01.2014 08:24:55

Ja zas pre zmenu aj ked bezim 30 km tak neprezliekam, jednoducho je zasada neprestat sa hybat. Vtedy produkujem dostatok vnutorneho tepla (aj v mrazoch), aby mi nebola zima. Pokial citim, ze mi zacina byt zima, pridam v tempe :). Inak, spoteny som vzdy uz po piatich km a to i ked idem rege tempom, je to uplne jedno. Na tele mam vzdy oblecene obtiahnute tielko z Lidlu, na tom tenke alebo hrubsie (podla teploty) tricko s dlhym rukavom (zasa z Lidlu) a na tom tenku bundu (ako inak – z Lidlu). Ak je uz fakt velky mraz alebo velky fuk, tak nosim namiesto bundy softshellku.

avatar

Celkem 1284,91 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:49:27 (2011)

Majo muž 16.01.2014 08:54:23

>> apocalipta, 05. 01. 2014 00:11:26 ahoj, zaujalo ma to dlhe tricko z goretexu, co to je? ,o) Ja mam za to, ze gorac/ina membrana sa pouziva ako vrchna vrstva ako ochrana pred vetrom a vodou. Ked mas na sebe ako prvu vrstu gorac a na tom softshell tak mam pochybnost o tom, ci to dobre dycha. Imho by prva vrstva mala dobre odvadzat pot a zahriat, co si myslim, ze nie je zrovna primarna stranka goretexu.

Motto: Lama five alive
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.01.2014 09:07:19

Naprosta vacsina bezcov sa privela oblieka. To vidim kazdy den, ked prebieham okolo nabalenych a cervenych bezcov, s kuklami na hlave a zakrytými nosmi a ustami. Pre svetlo sveta, ved je NAD NULOU! V com chcete behat pri minus desiatich? V skafandroch? Nad 5 stupnov staci tricko s dlhym rukávom a dlhsie trenky, pripadne tenke elastaky plus tricko s kratkym rukavom, ak bezim pomalsie a negenerujem dost tepla. Pod pat stupnov mam zakryte kolena bud elastakmi, alebo tenkými bezeckymi teplakmi, pricom hore mam tenucku moiru (ci iny kratkorukavovy nylon/polypropylen) a na tom stredne hrubu teplakovku z umeliny. Ziaden sustak, ci budny s membránami. Na hlavu tenku capicu z funkcneho materialu a tenke rukavice. Az ked je pod minus pat, tak pridavam tenku vrstvu, pripadne zamienam tenky kratky rukav, za hrubsi dlhy rukav a dam hrubsie rukavice. Kuklu, ci prekrytie nosa a ust som pouzil pod minus 15 par krat v zivote (raz ked bolo minus 30 v Montane).

Co sa divite, ze ste spoteni, ako dvere od chlieva, ked sa nabalujete, ako lyziari. Potom Vas raz ofukne, a hned mate chripku, anginu a ine neduhy, ktore sa daju obist beznym otuzovanim a lepsim zvladnutim termoregulacie.

40% tepla unika cez hlavu. Ak fuka, a je chladno, treba si dat v prvom rade capicu, nieco save na spodok a tenku, neprefukavu vrstvu s dobrym odvetranim. Po vetre ju vsak vzdy rozopinam , lebo aj ten najlepsi sustak je ako termoska. Obliekanie na sport, kde sa clovek neustale hybe nie je veda – treba sa obliect tak, aby mi pri vyjdeni z domu bola zima a aspon prvých pat minut mam pocit, ze som sa obliekol malo.

avatar

Nelahozeves

Celkem 19576,14 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:05 (2016)
půlmaraton: 1:28:31 (2016)
maraton: 3:43:10 (2013)

filipoinzagi muž 16.01.2014 10:58:14

s těma kuklama přes obličej, znám dost lidí, co mají problém nadechovat studený vzduch a mají z toho dýchací problémy-pak to chápu. Mě se to osobně netýká, používám jen lehkou čepku, lehké rukavice, triko, mikinu, přiléhavé kalhoty, podkolenky. Jako na fotce. Já se tedy potím více a nezáleží to na oblečení, samozřejmě, když se takto oblíknu při 10 C, tak se potíš víc. Je pravda, že když je pod nulou, tak první dva kilometry jsou nepříjemné ale pak se vždy zahřeje a je to ok. Taky když dělás úseky a máš mezi nima pauzu, tak je to občas nepříjemné.

Motto: Když něco děláš, tak to dělej pořádně a dej do toho všechno.
avatar

10 km: 0:38:43 (2012)
půlmaraton: 1:24:48 (2012)
maraton: 3:43:47 (2010)

tashunko muž 16.01.2014 11:02:21

Suhlasim s tym prehananim pri obliekani. Mi to pride jednoduche. Ked sa prepotim, tak som naobliekany moc. Osobne mi staci tenka moira a cyklo dres okolo nuly. Ked fuci, tak len vesticku vpredu neprefuk a vzadu sietka. Ked poriadne mrzne, tak pekne vidno ci oblecenie vetra, z cloveka sa musi pekne parit ked zastane :) na koniec vynechat vyklus a nahradit ho strecingom doma v teple

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.01.2014 12:28:32

>> filipoinzagi, 16. 01. 2014 10:58:14

Nikto, kto je normalne adaptovany na zimu (tj. zrovna neprisiel zo sustredenia v tropoch do mrazu), nepotrebuje do minus desiatich dychat cez prepotenu latku. To si skor privodi astmaticky zachvat z takéhoto zlého dychania, ako z chladnejsieho vzduchu. Figel je sa postupne adaptovat. Nevrazit ako postreleny jelen z prekurenej miestnosti do mrazu a bezat hned na kyslikovy dlh.

Nie sme africania a minus 5 a aj desat je uplne normalna teplota, pri ktorej nasi predkovia tazko fyzicky pracovali, casto od svitu do mrku. Ziadne kukly k tomu nepotrebovali, ak nefical severak 15m/s… Este na bicykli, vzhladom na rychlost pohybu a rozrazanie vzduchu, by som kuklu pochopil, aby cloveku neumrzli usta, ale pri behu? To len webovky a casopisy s „nevyhnutnymi produktami na zimu“ masiruju tych lahsie ovplyvnitelnych, co si zarucene treba kupit, inak hned ochories, ci prinajmensom na jar olutujes, ze si nekupil, lebo udajne urcite premarodis celu zimu.

Blbosti, pri behu sa treba chranit len pred omrzlinami a tazkemu prefuknutiu. O ostatne sa postara nase telo, ktore produkuje nadmieru tepla. Pri beznych behoch, kedy si doma do dvoch, maximalne troch hodin a nepostavas dlhsie ako minutu (halo, pri pauzach sa da robit medziklus, ci svizna chodza) sa treba obliekat velmi lahko. Odmenou je vacsi komfort, menej potenia, lepsia imunita a samozrejme aj lepsia ekonomika behu, ked nevlacis zo tri kila prepoteného prebytocneho pradla.

Toto vsetko skrtni, ak sa pripravujes v zime na zavod na neskorsiu jar, kedy hrozia vyssie teploty a nie je cas na dlhsiu adaptaciu. Vtedy je treba umyselne pridavat vrstvy, aj ked uz ich ostatni odkladaju s prichodom jari. To je vsak uz uplne o inom.

avatar

Lysá nad Labem

10 km: 0:41:08 (2012)
půlmaraton: 1:30:08 (2013)
maraton: 3:22:31 (2014)

zdeno muž 16.01.2014 12:53:15

Já osobně s Mato souhlasím. Taky nechápu, že při teplotách okolo nuly může někdo běhat se zakrytým obličejem (ale nevylučuji, že je to pro někoho nutnost. Právě proto, aby neměli dýchací potíže, je třeba tělo otužovat. Beztak, když klesne teplota výrazněji pod nulu, studený vzduch nadechnou. A jsem přesvědčen, že pokud běhají pravidelněji, tak by to postupné otužení nastalo. Já mám jen občas při delším běhu (více než 2 hodiny) v chladném počasí pocit, že mi začnou prochladat ramena. Je to trochu nepříjemné, ale zatím nijak neuškodilo. Jinak většinou jen jedno triko a lehkou „hadrovou“ bundu od Adidasu. V posledníc letech jsem doplnil ledviňák. Občas mne pobolívala záda a tak jsem vzpomněl na svou veslařskou minulost (na vodu na v chladném počasí to bez něj fakt nejde). Od té doby záda v pohodě.

avatar

Bratislava, Ruzinov

Celkem 6727,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2012)
půlmaraton: 1:17:34 (2014)

PALOsvk muž 16.01.2014 14:07:26

Ja vzdy krutim hlavou, ked vidim cloveka behat v mikine. Taka ta klasicka bavlnena, s ktoru sa ide vylupit banka, kapuca, klokanka. A vo vacsine casopisov, su takto cool-ovo obleceni borci :-) Pod tou mikinou ma urcite este jednu ci dve vrstvy a vonku je kludne aj 12stC. Bolo to tu spomenute uz vela krat…treba sa obliekat malo, clovek sa zahreje, netrba sa toho bat. Ja tiez beham aj do –5 len s rolakovym natelnikom (1.vrstva) a kratkym trickom, ako pisal Mato, dolezitejsia je hlava. Ja osobne bundy nemusim a davam ich len naozaj na rozklus/vyklus, alebo velmi pomaly beh. Ked uz je naozaj zimsie, okolo –10, tak si natiahnem len cyklo-rukavniky (kedze dlhe tricko som stale nekupil).

Motto: http://connect.garmin.com/profile/palosvk
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:05 (2009)
půlmaraton: 1:44:15 (2013)

prema.cech muž 16.01.2014 14:34:59

>> apocalipta, 05. 01. 2014 00:11:26

presne jak pisi Mato+Palo. stacilo, ze jsem si precetl slovo „softshell“ a bylo mi to jasny. ja napriklad celorocne popobiham v dlouhych elastakach, kratky mi proste vadej. v zime pouzivam porad ty samy (v soucasnosti http://www.adidas.com/…duct/G78892/ protoze jsou hezky a perfektne sedej) jako v lete. nahoru v lete pouze tricko (tzn. vic jak 12, 15 stupnu). zakladem je ale hlava, tzn v soucastnosti beham v cepici a s rukavicema (nejaky windstoppery na kolo), ktery jsou mi pohodlny a hezky vypadaj. ;). no a zbytek? pokud je min jak 10 stupnu, tak si vezmu craftackou letni coolmaxovou bundu (ne kvuli zime, ale kvuli odvadeni potu), a pokud je min jak 5 stupnu nebo fouka vitr, tak uplne dospod dlouhej rukav (v soucasnosti moira duo, ktera ma takovou tu ridku na palec). tzn. hlavni je se oblect malo, tzn. aby me byla trochu zima. po 10-ti minutach se zahreju a super. da se takhle behat do –15, potom uz to chce neco na pusu (satek). pokud je kolem 0 (beham vecer, takze to je uz pod 0), bohate staci dlouhej rukav, tricko, letni coolmax bunda a hlavne cepice a rukavice. nejvetsi zima je na ruce, nebo na zadni cast hlavy. vzit si softshell by me ani nenapadlo, to bych se umoril teplem. takhle se hezky odvadi pot a super. ale chapu marketing bezeckejch firem: prodat je to potreba ;))

avatar

Plzeň

půlmaraton: 1:31:35 (2014)
maraton: 3:32:09 (2015)

tuton muž 16.01.2014 14:41:16

>> PALOsvk, 16. 01. 2014 14:07:26 „Ja vzdy krutim hlavou, ked vidim cloveka behat v mikine. Taka ta klasicka bavlnena, s ktoru sa ide vylupit banka, kapuca, klokanka. A vo vacsine casopisov, su takto cool-ovo obleceni borci :-) Pod tou mikinou ma urcite este jednu ci dve vrstvy a vonku je kludne aj 12stC.“

Ja jsem skoro opacny extrem. Asi pred mesicem jsem vybehl v kratkem tricku a trenyrkach pri zhruba –2. Kdyz jsem pribehl domu, mel jsem obnazenou kuzi cervenou, jak kdyby ji spalilo Slunce. Problem ale je, ze pri behu jsem se citil skvele. Takze v teplotach soucasne zimy obcas beru dlouhe rukavy (jednu vrstvu), obcas kratke, spis podle nalady nez podle teploty, a na hlavu ksiltovku. Pri teplotach nizsich nez tech –2 bych se ale urcite uz obleknul vice ;-)

Motto: Narok na odpocinek je az v cili.
avatar

Nelahozeves

Celkem 19576,14 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:05 (2016)
půlmaraton: 1:28:31 (2016)
maraton: 3:43:10 (2013)

filipoinzagi muž 16.01.2014 15:04:40

POZOR pánové a dámy na ty krátký trenky v zimě. Pokud to přeháníte, říkáte si o problémy s kolenama. Nemám to z vlastní hlavy, sám bych taky běhal v trenkách klidně v zimě ale byl jsem na to upozorněn.

Motto: Když něco děláš, tak to dělej pořádně a dej do toho všechno.
avatar

Celkem 1284,91 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:49:27 (2011)

Majo muž 16.01.2014 17:09:25

ja ked uz teda vybehnem, co sa nestava az tak casto, tak si davam len elastaky a hore funkcne tricko na ktore podla toho ci fuka davam ak fuka tenku priedysnu neprefukavu sustack, pripadne ak nefuka a je chladno miesto sustacky tenku funkcnu mikinu. Ked bolo zima, ale tak do –10 a fukalo som si dal obe tieto vrstvy, ale to som sa uz spotil, takze teraz ked idem behat tak len jedna z tychto kombinacii a je mi fajn. Rukavice beriem v zime skoro vzdy a ciapku ak fuka, par krat mi ofuklo mokru hlavu a potom som mal dost bolesti hlavy dany den.

Vie pripadne niekto rozinut hlbsie riziko behania v zime v kratasoch a vplyvu na kolena? V tomto pocasi ked je nad nulou by som si cez den kludne kratase dal… A ak si aj beriem elastaky, tak nemam neprefukave, uprednostnil som pri kupovani priedysnost. Ked dobeham mam kolena obcas ak fuci studene relativne, je to ok, staci ze sa zvnutra zahreju pohybom? Vdaka

Motto: Lama five alive
avatar

Praha

10 km: 0:43:58 (2014)
půlmaraton: 1:46:26 (2017)

Petr_P muž 16.01.2014 23:47:02

Co uvádí zkušení je fakt, ale třeba brát s rozmyslem a v kontextu. Jistěže si tělo při pohybu vyrobí tepla dost, ale hodně záleží na tom zda se běží rychle či pomalu, potom nejen na teplotě, ale i větru, vlhkosti a dalších okolnostech. Tak lehké oblečneí co tu někteří uvádějí by mi stačilo leda při závodě, na běžné volné proběhnutí se musím obléknout tepleji. Podle mně není možné zcela zabránit pocení při tělesné námaze. Jde akorát o to nenavléci se extra moc aby pocení nebylo příliš intenzivní a využívat přiléhavé oblečneí z funkčních materiálů aby se vlhkost od těla dobře odváděla a nestudila. Softshelky a teplé mikiny jsou jasně šílenost. První jsou příliš neprodyšné a člověk se v nich při každém trochu intenzivnějším pohybu vaří. Druhé také hřejí moc a navlhlé potem příliš studí. Lehká šusťáková bunda se hodí proti větru, ale taky není moc dobře prodyšná takže někdy lépe se bez ní obejít a spoléhat jen na funkční vrstvy. Kukla na hlavu je kromě extrémních mrazů blbost. Obličej je na chlad nejodolnější část těla a při dýchání nosem se vzduch předehřeje a nejde ledový rovnou do plic. Periférie (ruce, hlava, krk) je určitě třeba chránit, stejně tak kolena.

Osobně mám s oblékáním do chladu taky docela problémy. Jen málokdy pociťuju tepelný komfort. Nevím proč, snad jsem málo otužilý a příliš choulostivý. Moje typické pocity jsou takové, že se uvnitř těla sice hřeju, ale povrch mrzne. Dokonce i v teplotách vysoko nad nulou nevydržím s holou kůží a nosím dlouhé rukávy a nohavice. Pokud chci aby mi bylo teplo, musím buď běžet hodně intenzivně, anebo se více obléct, obojí však má za následek intenzivní pocení. To však nevadí dokud se pohybuju, nesmím však příliš zastavovat a po skončení okamžitě domů a převléct jinak hrozí prochlazení.

Zrovna dneska typická situace. Večerní proběhnutí v klidném tempu kolem 130 tepů. Když se oblékám v teplém bytě, začínám se přehřívat. Vylezu před dům a začne mně to chladit, rozběhnu se a vzniklý byť lehký průvan mně studí víc, současně se však začnu zahřívat tak do hloubky neprostydnu, ale na povrchu cítím nepříjemný chlad po celou dobu běhu (3/4 hod). Nemám pocity vlhkosti, při převlékání však zjišťuju že jsem se zapotil a mám oblečení zavlhlé. Další příklad z podzimních závodů/testů. Na ně jsem se obléknul více nalehko. Přes maximální tempo však trvalo více než 10 min než jsem přestal cítit chlad a úplně jsem se zahřál. Po doběhu jsem byl pochopitelně úplně propocený. Nevím jak to s oblékáním optimálně zařídit, málokdy se mi to povede optimálně trefit.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 17.01.2014 09:19:54

>> filipoinzagi, 16. 01. 2014 15:04:40

Na to si dosiel empiricky- vzorka pozorovania 1, alebo Ti to niekto povedal? Iste, ked mrzne nepobieham s holymi kolenami, lebo mi to je neprijemne a mam znizenu pohyblivost pri podchladeni. Skus sa vsak porozpravat s cyklistami, co tahaju casto cele hodiny v lejaku, tesne nad nulou a v krátkych elastakoch. Ak sa hybes a najma pri behu, tak v teplotách nad nulou Ti nic nehrozi, ak mas trenky. Nesmies vsak postavat.

Ak si mam vybrat, ci ist behat do studeného dazda (medzi 0 a 5 stupnami) v teplákoch/e­lastakoch, co sa napiju a pekelne chladia, plus odieraju, alebo v kratasoch, tak beriem vzdy to druhe. Ak dazd prestane, aspon ma dalsiu hodinu nestudia napite, mokre a studene nohavice.

avatar

bjerndi muž 17.01.2014 09:25:15

Kilián občas běhá na sněhu po horách jen v trenkách a bez trička :D

avatar

Sloviensko

rudo muž 17.01.2014 09:40:14

>> apocalipta, 05. 01. 2014 00:11:26

"""" při tréninku v zimě. Trénuji na maraton, takže potrebuju běhat delší tratě (=jsem venku i 2–3 hodiny). """"

tato vseobecne akceptovana axioma, akoze je to pravda na vecne veky a nikdy inak… podla mna nie je vobec pravdiva.

je vela moznosti ako si hobik moze postavit treninkovy plan, aby na jar mohol bezat maraton a v zime nemusel ale mat 3H bezecke treninky.

da sa to naozaj riesit uplne roznymi sposobmi

ak niekto ale to berie tak vazne ze utoci na limit IAAF, tak zas je taky profik ze pojde na sustredenie do JAR, ked uz tam chodia vselijake poskakovacky a odhazdovaci sparatiek, ale minimalne pojde nabehat dlhe trenuinky do Portugalska ale vselijake ine uzemne destinacie

nakoniec vela hobikov odbehne maraton bez toho aby hocikedy v zivote dali 3H suvisly trenink

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 17.01.2014 09:57:32

>> Mato, 17. 01. 2014 09:19:54

Koleno jako největší a nejsložitější kloub v těle je narozdíl od ostatních kloubů docela na povrchu a relativně nechráněné tukovou nebo aspoň svalovou hmotou. Do oblasti kolene se upínají i velké svaly a právě záněty těchto úponů jsou častou příčinou zranění a to i u cyklistů.

Souhlas s ochranou nebo naopak ochlazováním prostřednictvím periférií jako je hlava a uši, krk, ruce a nohy, ale z hlediska krevního oběhu je právě koleno vlastně takovou periférií, rychle prochládá prostřednictvím pately, která vystupuje k povrchu.

Klidně budu lítat v mrazech s holým zadkem, ale budu mít kulicha a návlek na krk, rukavice, návleky na kolena a rozhodně nevynechám ochranu podbřišku a přilehlých choulostivých partií:-)

Motto: ...kam až?
avatar

bjerndi muž 17.01.2014 10:17:40

>> rudo, 17. 01. 2014 09:40:14

já myslím, že i na limity IAAF by snad šlo trénovat v ČR ne ? Ale jinak souhlas, koneckonců pokud to někdo bere tak vážně a domácí podmínky mu nestačí tak na tu JA by si mohl i našetřit, zas tak drahý to není

avatar

Sloviensko

rudo muž 17.01.2014 10:53:26

>> bjerndi, 17. 01. 2014 10:17:40

jj slo by to aj bez cestovania za hranice vsedych dni ovsem uz sa asi 3H treninku nevyhneme, ovsem taky proifik zas nema problem s roznym tech oblecenim

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 17.01.2014 13:07:36

>> Dav, 17. 01. 2014 09:57:32

Lenze Ty sa asi nestazujes, ze Ti je pri behu v zime teplo… Ako som vravel, ani ja v mraze nebeham s holymi kolenami. Ak je vsak skutocne zima, tak ani par milimetrova vrstva oblecenia mi kolena moc neochrani. Tie skratka studene v mraze budu vzdy. Potom je to uz na odolnosti jedinca, nachylnosti na zapaly a na sposobe tréningu (vratane stravy), ci hole kolena pri plusových teplotách sposobia problemy/zapaly. Zapaly su z pretazenia a prekyselenia organizmu, nie z krátkodobého vystavenia sa chladu, pri intenzivnej praci vsetkych okolitých sliach a svalov.

To je ako trvat na tom, ze klasicka nadcha je sposobena vystavenim sa zime a nie logickému podlahnutiu virusu. Ten chlad totiz MOZE len sposobit vacsiu nachylnost organizmu, ze sa virusu neubrani. Podobne to je pri pretazeni a zapale (ak si odmyslime mechanicke poskodenie slachy, svalu, ci chrupavky zo stuhnutosti, ale na to zas sluzi rozcvicenie a zahriatie sa).

avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 17.01.2014 14:06:32

>> Mato, 17. 01. 2014 13:07:36

jj, s tím přirovnáním s rýmou máš pravdu…, ale zpátky k pocení, leje ze mě furt, ale nestěžuji si, protože jsem přesvědčen, že se s tím asi nic moc nedá dělat:-?. Prostě se přiměřeně oblékat a tím to hasne.

Kratší intenzivnější běhy klidně odběhám v mokrých hadrech (žádné funkční prádlo to nezachrání:-), potom rychle dom do tepla. Delší výběhy musím v zimě dávat v opravdu turistickém tempu a oblečen nalehko, abych se nezpotil, nebo aspoň ne hned ze začátku. Pokud vím, že cestou budu stavět, tahám v báglu něco jak na přioblečení, tak i suché na aspoň částečné převlečení.

Motto: ...kam až?
avatar

Praha 8 Dolní Chabry

Celkem 8683 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:45:20 (2010)
půlmaraton: 1:43:56 (2010)

dolezalj muž 17.01.2014 15:46:42

>> Dav, 17. 01. 2014 14:06:32 Nedá mi to, abych také nenapsal pár řádek. Toto téma je podle mne poměrně individuální, ale něco se dá zobecnit. Já se snažím běhat více méně celý rok bez ohledu na roční období a/nebo počasí, většinou kvůli časovým možnostem ráno před snídaní a většinou 12 – 14 km na obvyklé trase, což při mém vrozeném pomalém běhu představuje tak 60 – 80 minut. Již si nevzpomínám, kdy jsem naposledy si vzal v zimě pod dlouhé elasťáky ještě (kromě sportovních slipů) teplé termoprádlo, naposledy asi cca před 3 roky, když bylo významně pod minus 10. Elasťáky mám asi ve 2–3 verzích dle počasí. V horní části pak většinou vystačím s 2 vrstvami, termo triko, když mrzne tak merino 150–200 jinak obyčejné funkční termotriko a běžecká lehká bunda popř. neprofuk, co používám i na kolo. Pouze pokud fakt mrzne, řekl bych tak minus 8 a méně, tak beru pod bundu ještě jedno triko z funkčního matriálu. Nosím tenkou čepici na uši již odd cca +5 a ze stejného materiálu rukavice, pokud je pod minus 3. Své kolena bych ale v zimě určitě neukazoval, nejsou ostatně zase tak moc sexy a kromě toho si zaslouží být po 54 letech mírně nadprůměrného používání v bavlnce (nebo co to je dnes vlastně za materiál).

Motto: Nikdy není pozdě na změnu
Nalezené položky: 34 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.