Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » trénink v mladi

trénink v mladi

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Zlaté Hory

Celkem 3829 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:30 (2007)

Vašek muž 26.05.2007 12:37:52

Včera jsem si od jednoho běžce, s kterým chci občas chodit trénovat něco rychlejšího, knihu Atletika(metodika pro trenéry 2.třídy-jsou to spíše skripta, z roku 1981) a trošku se začetl..

Zjistil jsem, že v popubertalním věku(17–20let) narůstá aerobní kapacita, jako nikdy v životě a je to nejlepši období pro její maximální navýšení. Dále se v tomto věku nejlépe rozvíjí absolutní rychlost. Na anaerobní trénink (úseky) je času dost později.

K tomu mám několik otázek:

  1. Jak nejlépe a nejúčiněji navýšit aerobní kapacitu? Stačí trénink OV+běh v kopcích. Nebo ještě přidat něco ve větší intenzitě: rychlejší souvislé běhy, delší úseky, např. 3×2km(samozřejmě běžené aerobně)atd. Je trénink na rozvíjení aerob. kapacity totíéž jako AEP(aerobní práh)?

2)A co trénink rychlosti? Jak nejlépe trénovat rychlost a zároveň se nedostat hluboko do anaerob.pásma. Co třeba rovinky (60m) např. 5× po sobě s dostatečným časem na zotavení. Jak často trénovat rychlost?

Motto: ...kam jsem šel,tam jsem utíkal
avatar

Celkem 166 km
Minulý měsíc 0 km

KrisPé žena 31.05.2007 15:40:43

ahoj. prosim te, ja jsem tepr na zacatku jara zacala behat a chtela bych se te zeptat: co to je aerobni kapacita? moc dekuju, docela me to zajima… ahoj

avatar

Brno (Újezd u Brna)

Celkem 12770 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:33:41 (2009)
maraton: 3:40:27 (2007)

Stanislav Junga muž 31.05.2007 16:07:09

Kikes : pojmy z této oblasti jsou dobře rozebrány tady : http://forum.behej.com/…ro-pokrocile a základní návod pro tréning taky tady : http://www.maraton.cz/trenink/

avatar

Zlaté Hory

Celkem 3829 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:30 (2007)

Vašek muž 31.05.2007 21:53:49

Kikes: jsou to pojmy z te přiručky a laicky jednoduše to nevysvětlim, ale můžu to odněkud opsat, ju?

AEROBNÍ VÝKON (VO2max) – maximální spotřeba kyslíku dosažená při práci velkých svalových skupin. Vyjadřuje se v l.min-1 nebo v ml.min-1.kg-1. VO2max je ukazatelem výkonnosti transportního systému pro kyslík AEROBNÍ KAPACITA – využívání co největší části VO2max co nejdéle Udává se v % VO2max Chápe se jako schopnost pracovat v aerobním režimu

tož tak:)

Motto: ...kam jsem šel,tam jsem utíkal
avatar

Celkem 166 km
Minulý měsíc 0 km
avatar

Celkem 260 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:47:00 (2004)

juraj muž 01.06.2007 12:21:38

ahoj nenašel by se zítra někdo , parták na dlouhý běh v brně nebo v okolí. ca 25 a výše. juraj

avatar

Zlaté Hory

Celkem 3829 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:30 (2007)

Vašek muž 01.06.2007 15:26:34

:)Milý juraji, někde je tu téma: Brno: výběhy(aneb čím víc, tím líp…samozřejmě běžců), myslím, že brňáci se ti ozvou ale nevím jestli by si toho někdo všiml v tomhle tématu(i když se tu teď nic konkrétně neřeší). Ale jestli bys měl zájem o společné běhání v Jeseníkách…

Motto: ...kam jsem šel,tam jsem utíkal
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 07.06.2007 14:48:20

[quote=Vašek]2)A co trénink rychlosti? Jak nejlépe trénovat rychlost a zároveň se nedostat hluboko do anaerob.pásma. Co třeba rovinky (60m) např. 5× po sobě s dostatečným časem na zotavení. Jak často trénovat rychlost?[/quote] Pro trénink rychlosti můžeš chodit třeba rovinyk 60 metrů ale pauza by měla být velká..myslím že až 5 minut mezi jednotlivými úseky. Budeš se asi nudit na tréninku jestli si zvyklý běhat delší úseky ale tohle není o tom naběhat toho co nejvíc, jak to všichni čeští běžci „úspěšně“ aplikují, ale jde o kvalitu…každý úsek musí být stejně kvalitní jako ten první. takže ne, že první 60 bude za 8,0 a poslední když už budeš zadýchaný a tuhý za 9,2…to je pak o ničem a už to není trénink rychlosti ale právě anaerobní! Pro trénink rychlosti myslím taky není dobrý chodit pořád jenom ostré úseky ale taky je občas nějak měnit. Třeba stupňované úseky do maxima, nebo dělené, že deš 30m namax, 20 uvolníš a zase 30m na max, nebo zapínané (třeba 4 kroky ostře 4 uvolněně pořád dokola), nebo třeba frekvenční i cupitavý. Tohle jen co o tom vím já a co si myslím já. Lepší budeš mít, když se zeptáš profi sprintera nebo trenéra.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 09:48:52

Ako to popisal Dooma, trening rychlosti zaberie trochu viac casu, ale moze byt aj zabavny. Nemusi sa to s nim prehanat, najma ak mas zameranie na dlhse trate, ale treba ho aplikovat minimalne raz za 10 dni, lepsie kazdych 6 dni. Doraz je tu na PLNU regeneraciu a kvalitu. Uplne staci odbehat 6–8×60m, alebo 6×60m sprint do strmeho kopca (zapoji viac rychlych svalovych vlakien ako sprint na rovine). Pozor na unavu, takze oplati sa zaradit tento trening den PRED tazsimi usekmi, s vyhodou v prvej tretine treningu. Mozes ho ist napr. takto: 20min rozklus, sprintersky trening (bud vybehy do kratkcyh kopcov, ci na drahe), po vydychani sa mozes ist este hodinu behat. Dooma- „vsetci“ ceski bezci Ti odovzdavaju svoje treningove denniky, ze tak zasvatene rozpravas o uspesnej aplikacii ich treningov?

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 12:30:26

[quote=Mato]Dooma- „vsetci“ ceski bezci Ti odovzdavaju svoje treningove denniky, ze tak zasvatene rozpravas o uspesnej aplikacii ich treningov?[/quote] Ne samozřejmě že ne. Hyperbola!!! Jenom koukám kolem sebe a vidím jak v mém okolí lidé trénují a jaké výkony podávají. Z toho usuzuji. Promiň že sem to tak zobecnil. V mém okolí se trénuje stylem…pořád dlouhé souvislé běhy, občas posilování ve formě kruhového tréninku, a intervaly (všechno na co možná nejlepší čas s krátkou pauzou), no a když už se jde nějaká „rychlost“ jak to nazývají, tak to chodí stylem, 60m naplno meziklus zpátky, 60 metrů naplno a zase meziklus zpátky, takhle třeba 10× a to je trénink rychlosti podle nich. Takhle jsem to myslel.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 08.06.2007 13:40:41

[quote=Mato]Uplne staci odbehat 6–8×60m, alebo 6×60m sprint do strmeho kopca (zapoji viac rychlych svalovych vlakien ako sprint na rovine).[/quote] Mato, nebude těch 60 metrů do kopce už moc? Mám tím namysli, jestli se metabolismus nezlomí z anaerobně alaktátového na anaerobně laktátový.

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.06.2007 14:01:29

Zalezi od toho, ako dlho Ti tych 60m trva. Ak to zvladas pod 12 az 14s do kopca a mas k tomu aspon 2–4min pauzu, tak nehrozi ziadne prelomenie. Etiopania dokonca pouzivaju dve serie s kratkymi 1min pauzami medzi opakovaniami a 6–8 minutami po seriach. Behaju casto 2×10×60m. O tom aky to ma ucinok na ich zaver v posl. 400ke asi netreba pisat (boze, tie zenske chodia posl. 400m za 57s… lutujem vacsinu Europaniek ked dojde ku sprintu).

avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 08.06.2007 14:16:54

To uvnitř té série dokáží plně regenerovat zásoby ATP+CP? (Je mi jasné, že níže uvedené na ně určitě neplatí) Teď jak jsem prolistoval chytré knížky, tak jsem našel tabulku obnovy zásob ATP+CP: 75% obnovy za 60 sekund, více než 2 minuty 100%.

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

Zlaté Hory

Celkem 3829 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:30 (2007)

Vašek muž 10.06.2007 17:49:55

děkuji, zkusím trénovat tu rychlost(xkrát60) aspoň jednou týdně. myslím že to nuda nebude-vytáhnu s sebou nějakého kámoše, který by delší běh nešel ale ve sprintu by si zazávodil:) jinak, co nejlépe rozvíjí aerobní kapacitu? jsou to tréninky na AEP nebo ANP?

Motto: ...kam jsem šel,tam jsem utíkal
avatar

Majroos muž 13.06.2007 10:36:19

Nazdárek, jsem sprinter a rychlost jde trénovat nejlíp asi letmými úseky 10–30m s dvaceti-metrovým náběhem. interval by měl být asi 3min. A mezitím bys měl lehce hodit a dělat nějaký mrňavý poskoky nebo tak aby jsi nevytuh. těhle úseků stačí 3–5 za trénink. Ve chvíly, kdy už se budeš cítit, že lehce spomaluješ a že to není jako předtím, tak je čas trénink ukpnčit, protože pak už se ti rychlost nezvyšuje. Nejdůležitější v tomhle trénibnku je kvalita a maximální koncentrace. doby odpočinku mezi tréninky se uvádí na 72h

Motto: Jen dvě věci na světě jsou nekonečné: vesmír a lidská blbost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist (Albert Einstein) http://www.megabeh.hustej.net
avatar

Celkem 166 km
Minulý měsíc 0 km

KrisPé žena 13.06.2007 16:56:33

teprv vlastne behat zacinam a chtela byyh, abych behala ‚slusne‘. nemohl by mi nekdo poradit v sestaveni treninku? diky

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 13.06.2007 19:05:44

[quote=Kikes]teprv vlastne behat zacinam a chtela byyh, abych behala ‚slusne‘. nemohl by mi nekdo poradit v sestaveni treninku? diky[/quote] Ahoj…to je těžký..myslím, že takhle z fleku Ti nikdo neporadí. Museli bychom Tě vidět a vědět, jak na tom si se sportem, jestli si již nějaký provozovala nebo ne, popřípadě jaký a jak často). Potřebovali bychom hodně věcí vědět abychom Ti mohli sestavit plán aspoň trochu „na tělo“!!

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Majroos muž 13.06.2007 19:45:57

[quote=Kikes]teprv vlastne behat zacinam a chtela byyh, abych behala ‚slusne‘. nemohl by mi nekdo poradit v sestaveni treninku? diky[/quote] Možná by stálo za to pořídit si nějakou knížku o běhání. ale nejlepší by asi bylo kdyby ses registrovala v nějakém atletickém oddílu a sehnala si tam trenéra, který by tě zařadil do skupiny.

Motto: Jen dvě věci na světě jsou nekonečné: vesmír a lidská blbost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist (Albert Einstein) http://www.megabeh.hustej.net
avatar

Zlaté Hory

Celkem 3829 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:30 (2007)

Vašek muž 13.06.2007 21:21:08

Taky je důležité, co chceš běhat. jestli chceš závodit (sprinty, střední tratě, dlouhé, či co) nebo běhat „jen tak“..ono i s tím běháním „jen tak“ se můžeš dostat po čase na relativně slušnou úroveň a budeš mít základ pro další trénink(já se třeba až teď-po roce běhání-snažím nějak navýšit kilometráž a vyběhat se na nějakou úroveň:)) Jestli jsi teď nedávno začla tak spíš běhej tak pro radost a výkon bude sám růst, že se nebudeš stačit divit:)I když vstup do atletického oddílu může být dobrá varianta, mě třeba mrzí, že tady u nás žádný není…

Motto: ...kam jsem šel,tam jsem utíkal
avatar

Celkem 166 km
Minulý měsíc 0 km

KrisPé žena 30.06.2007 18:26:41

děkuji, začnu třeba tou knížkou. zatim na shledanou.

avatar

Vooryy muž 04.07.2007 22:21:42

Zravim,chci se zeptat. Mám 12 let,ale už běhám každý den 5km… Není to na můj věk moc?

2.otázka: Při běhání se cítím úplně svěže,skvěle, ale když doběhnu,tak se mi začne trošku točit hlava a jsem červenej jak (cituji názor spolužáků) ,,po porodu'' Myslíte,že se mi to někdy zlepší?

3.otázka: Koktám,a tak mi logopodka většiinou doporučuje nějaké dechové cvičení atd.Ale není místo toho lepší běhat?

Jo a ještě jedna:Je dobrej vykon,když ve 12 letech dám 1500 metrů za 5 minut 50 sekund?

Děkuji za odpověď

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 05.07.2007 09:03:14

[quote=Vooryy]Zra­vim,chci se zeptat. Mám 12 let,ale už běhám každý den 5km… Není to na můj věk moc?

2.otázka: Při běhání se cítím úplně svěže,skvěle, ale když doběhnu,tak se mi začne trošku točit hlava a jsem červenej jak (cituji názor spolužáků) ,,po porodu'' Myslíte,že se mi to někdy zlepší?

3.otázka: Koktám,a tak mi logopodka většiinou doporučuje nějaké dechové cvičení atd.Ale není místo toho lepší běhat?

Jo a ještě jedna:Je dobrej vykon,když ve 12 letech dám 1500 metrů za 5 minut 50 sekund?

Děkuji za odpověď[/quote] První otázka: Neboj, není to moc. Ale myslím, že ve svém věku potřebuješ vedle tohoto typu běhání i pestřejší podněty. Hlavně rychlostní, jelikož věk ve kterém si je ideální na rozvoj rychlostních dovedností.

Druhá otázka: S tím nemám zkušenosti. Nevím jak rychle to běháš, ale zkus třeba v závěru běhu pomalu zpomalovat až plynule přejdeš do chůze. Prostě zvolna snižovat zátěž. Ale nevím. A navíc si myslím, že to že si červený vůbec nevadí (lepší než zelený) a hlava se mi točí taky často, ale to jen při hodně těžkém tréninku.

Třetí otázka: To se zeptej jí. Možná nejlepší bude dělat oboje:-)

Poslední otázka: Myslím, že to není žádný zázrak, ale při troše tréninku se to může velice rychle zlepšit. Já jsem svoji první 1500 běžel za 5:53 minuty. Po asi půl roce jsem běžel už 5:10 to mi bylo asi 11 let. Takže pokud máš chuť, přihlaš se do atletického klubu a můžeš zkusit potrénovat a časy se Ti určitě zlepší o hodně.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.