Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Výživa » Ktoré sacharidy sú vhodné pre zníženie % podkožného tuku?

Ktoré sacharidy sú vhodné pre zníženie % podkožného tuku?

Nalezené položky: 33 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Praha

Celkem 2288 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:04 (2016)
půlmaraton: 1:27:47 (2016)
maraton: 3:13:49 (2014)

Justína žena 16.03.2007 10:29:51

Mám nezrovnalosti ohľadom konkrétnych sacharidov a ich vplyvu na regeneráciu, ich premena na tuk a uloženie vo forme podkožného tuku. Je mi jasné, že telo bežca športovca potrebuje sacharidy pre rozbehnutie metabolizmu, správnu činnosť svalov, pre tréning a pre regeneráciu, doplnenie glykogenu do svalov. Bez sacharidov telo čerpá energiu zo svalov a bez sacharidov nespaluje tuky. Citujem vtipný slogan lekára a cyklisku Ondřeja Vojtechovského „tuky hoří v ohni sacharidú“. Je mi známy i fakt, že pre telo je náročnejšie premienať i mierny nadbytok sacharidov na tuk-na ich premenu spotrebuje časť samotnej energie. Robí tak vraj len pri nadmernej hojnosti sacharidov. Prečítala som si však informácie, že OVOCIE nie je veľmi vhodné konzumovať počas dňa, ale len tesne po cvičení. A to vraj preto, že ovocie obsahuje prevažne vodu a jednoduché cukry – fruktózu a tá je pre telo výbornou surovinou pre výrobu tuku, fluktóza sa na tuk premení temer okamžite a ak tu telo nevyužije, uskladní ju vo forme tuku. Ďalej sú vraj nevhodné sacharidy – kořenová zelenina – mrkev, luštěniny, mliečne výrobky ako mlieko a jogur kvôli laktóze. Těstoviny vraj treba konzumovať striedmo. Ako vhodné potraviny odporúčajú ovesné vločky – ale len ráno a málo do 60 g, rýžu, tmavé pečivo, brambory, zeleninu len: salátová okurka, paprika, rajče, čerstvé zelí. Ja mám však veľmi rada ovocie ako jablká, banány, pomaranče, rozinky, ďalej detské piškoty, detské přesnídavky, ovesno-pšeničné vločky so sušeným ovocím, těstoviny… Tieto potraviny jem, keď na ne mám chuť, nie len po behu. Môže byť práve tam pes zakopaný, že sa mi nedarí znížiť % podkožného tuku a ani váhu? Príjem a výdaj energie mám zrejme vyrovnaný, kedže ani nepriberám.

Motto: "Šampiona dělá umění závodit, ne dřina v tréninku." Jan Železný
avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 16.03.2007 10:43:18

[quote=Justína]Pre­čítala som si však informácie, že OVOCIE nie je veľmi vhodné konzumovať počas dňa, ale len tesne po cvičení. A to vraj preto, že ovocie obsahuje prevažne vodu a jednoduché cukry – fruktózu a tá je pre telo výbornou surovinou pre výrobu tuku, fluktóza sa na tuk premení temer okamžite a ak tu telo nevyužije, uskladní ju vo forme tuku.[/quote] Tak tohle se mi vážně nezdá. Ovoce činí tak 85% mého denního jídla a rozhodně z něj nemám tuk. Měsíční kilometráž máme podobnou. Sice jsi žena, ale mám pár kamarádek, které jedí také tak (z pohledu společnosti) extrémně, jako já a nemají žádný problém s váhou. Taky se hýbou, ale na tak, jako my.

Samozřejmě, že je rozdíl mezi sladkým ovocem a banány, avokády a tak podobně. Ale opravdu bych se toho nebál.

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.03.2007 11:17:35

Problem nebude v ovoci, ale prave v tych detskych piskotach, susenom ovoci (vysoky obsah cukrov-koncentrovany) a detskych presnidavkach. Vsetky tieto potraviny maju vysoky glykemicky index a ked su konzumovane s premierou bez ohladu na kaloricky vydaj v ten konkretny den, tak sposobuju priberanie, pripadne zabranuju zhodeniu kg. Tiez konzumujem vela ovocia a zeleniny a nemam s vahou problem. Ked to vsak prehanam prave s maskrtami (co piskoty a susene ovocie, pripadne muesli ako snack urcite su), tak mi stupne vaha, napriek velkemu energetickemu vydaju, ktory mam vdaka sportu. Vela ludi si mysli, ze ked je zdrave, alebo zdravsie potraviny (piskoty budu lepsie nez chipsy, alebo zakusky), tak nemoze pribrat. Problem je v energetickej bilancii- telu je (v zmysle chudnutia, priberania) jedno v akej forme ta energia pride- ked je jej viac ako potrebuje, tak si ku ulozi vo forme tuku. A ten sa tazko spaluje- predstav si, ze na spalenie 1kg podkozneho tuku by si musela spalit 7000 KCal a to by ziadna energia nemohla ist z glykogenu (co je nemozne)- to by si musela odbehnut cca 113km bez prijatia akejkolvek energie. Realne by si musela vytvarat dost velky kaloricky deficit po dlhu dobu. Este spat k tym potravinam- problem piskot, muesli a podobnych zravych snackov je prave v tom, ze clovek si neuvedomuje, kolko toho vlastne na posedenie zje (mimo normalne jedlo) a vzhladom na to, ze je v nich malo tuku a minimum proteinov, aj malo zasytia. Vysoky glykemicky index Ti narobi poriadnu paseku v metabolizme a za chvil mas pocit, ze mozes jest znova. Nevravim, ze to mas vynechat, ved co je lepsie ako piskoty z dzemom po dlhom behu vecer, ale treba si povedat kedy je dost. Co sa tyka fruktozy- ma podobny ucinok ako ine sacharidy. Ta zla „fruktoza“ je tzv. „high fructose corn syrup“, ktory sa ziskava z kukurice a pouziva sa k sladeniu…hmmm, skoro vsetkeho v potravinarstve, najma malinoviek. To je svinstvo, comu sa treba vyhybat.

avatar

Praha

pug muž 16.03.2007 11:22:42

Pokud nemáš nadváhu a problém tě kromě „pocitu“ nijak neomezuje, tak to neřeš. Ženy mívají podkožního tuku víc, je to reprodukční rezerva. Pokud ještě nemáš dítě, tak bych to vzhledem k tvému věku vnímal spíš jako přípravu těla na „nejvyšší čas“. Další proměnná, která kromě jídla vstupuje do hry, je hormonální antikoncepce.

A teď k těm sacharidům: Jestli zrovna fruktóza samotná jde přímo na tuky, tak o tom jsem teda nic přesvědčivého nečetl ani neslyšel. Toto pravidlo platí obecně o u všech monosacharidů (např. glukoza, fruktosa) a disacharidů (např. sacharosa). A jako u všeho konzumovaného, záleží na množství a čase. Pokud přijmeme v krátkém čase větší množství jednoduchých cukrů, roztočí se inzulinová spirála do pekel (o tom si počteš u Vojtěchovského taky). Pro rozumné stravování je důležité, aby krevní hladina sacharidů nepřekračovala skokově fyziologické meze (tzn. 3,3 – 6,6 mmol/l, tato hodnota se malinko liší pramen o pramene, ale lze ji považovat za správnou). V závislosti na počtu monosacharidických jednotek tvořících kompletní molekulu sacharidů lze usuzovat i na rychlost přestupu (chcete-li, vstřebávání) sacharidů z trávicího systému do krve. Nerjychleji chodí glukosa (ovoce, cukrovinky), o něco pomaleji, zato však s nutností návštěvy jater za účelem přestavby na glukosu, chodí ze střeva fruktosa. Pomaleji pak chodí monosacharidické jednotky uvolněné štěpením polysacharidů(škro­bů). Není to tím, že by byly jiné (nejsou), ale tím že polysacharid nemůže projít do krevního řečiště z trávicí trubice (TT) přímo. Musí se rozštěpit v TT právě na ty monosacharidické jednotky, ze kterých je „upleten“. Ten proces se nazývá hydrolýza a trvá jistý čas. Lze si to představit tak, že články řetězu (škrobu) tajemná síla odděluje od celku. Nikoliv však postupně od konce ke konci pěkně jeden podruhém, ale (!skoro!) všechny současně. Např. polysacharidy špagety se štěpí od povrchu špagety ke středu špagety, postupně tak vzniká takové množství monosachridů, jaké množství polysacharidů je dostupné působení enzymů. Až je špageta dostatečně naleptaná, proběhne ono štepení v celém zbývajícím objemu kousku špagety naráz. Nastane nám tedy po určité době situace, že se najednou zbytek (odhadem tak polovina) přijatého množství řetězců skokově rozloží na monosacharidy a máme tedy stejnou situaci, jako kdybychom jedli cukroví. Proto ta střídmá konzumace těstovin. S rýží opatrně, to je pěkně hladová mrcha. Ovoce jako banány, jabka, meloun atd. rozhodně není nebezpečím, pokud není konzumováno v množství „kilo jablek ke svačině“. Ovoce bych z opatrnosti jako předtréningové jídlo nedoporučil, ovšem pokud je na to někdo zvyklý a nedělá mu to problémy....... S laktozou v mléku a mléčných výrobcích by se Středoevropan vůbec neměl nechat strašit, pokud na ní není citlivý. Díky mléku jsme tu my Evropané přežili v dobách, kdy nic jiného díky neúrodě k dispozici nebylo, výbavu k jeho trávení máme v genofondu (narozdíl od Asiatů, a na to z fotky nevypadáš). Zkus třeba kombinaci normálního tvarohu s čerstvým nasekaným ovocem hmotnostně 1:1. Nízkotučné mléčné výrobky (jogurty, tvarohy) považuju za trendový tahač peněz z kapes bez valné nutriční hodnoty. Polotučné mléko, normální tvaroh, 3% jogurt apod. by nikomu ublížit neměly. Nesmí toho ovšem zbufnout kilo na posezení. Obrovské nebezpečí tělesným rozměrům hrozí, jsou-li sacharidy konzumovány s tuky (rohlík a listové těsto jsou typickým nepřítelem) (i zde záleží na množství, špagety s olivákem jsou OK). Tomu je třeba se raději vyhnout.

avatar

Praha

Celkem 2288 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:04 (2016)
půlmaraton: 1:27:47 (2016)
maraton: 3:13:49 (2014)

Justína žena 16.03.2007 12:29:07

Takže hlavný problém bude v glykogenickom indexe potravín a v prijímanom množstve. Asi si budem musieť viac strážiť celkové množstvo prijatej stravy. Obéznym ľudom sa odporúča denný príjem 5 000 KJ a koľko by toho mal prijať taký rekreačný bežec ? 6–7 000 KJ ak chodí napr. 5 x do týždňa behať na 1–1,5 hod? Pomohlo by k zhodeniu toho podkožného tuku popri behaniu i napr. posilovanie s vlastnou váhou-nejaké cviky na doma-aby svaly lepšie spalovali a hlavne aby nepadli za obeť procesu chudnutia?

Motto: "Šampiona dělá umění závodit, ne dřina v tréninku." Jan Železný
avatar

Praha

pug muž 16.03.2007 13:09:57

K Justína: Ty tvoje otázky krásně ukazují, jak jsou hlavy veřejnosti zmatené trendy časopisy. Pokud budeš hubnout aerobním sportem, tak tělo nemá jediný důvod se zbavovat svalů. Potřebuje je. Dojde spíš k jejich zeštíhlení, hmotnostě však zpravidla přibudou. Za strátu svalů se většinou označuje u běhajících či cyklistů zvýšení subjektivního rozdílu ve vzhledu vršku a spodní části těla.Velmi často se stane, že nesportující osoba poté, co se dá do pohybu kvůli hubnutí, jde o zhruba 10% váhy nahoru (to trvá tak 3–9 týdnů), protože svaly si cucnou vody. Jestli skutečně tělo sahá do svalů, poznáš tak, že si budeš měřit objemy přes prsa, stehna, boky a pas a budeš se vážit. Posilování horní části těla vlastní vahou bych neodmítal, protože baby hubnou ze začátku hodně přes prsa, a pokud si to nehlídají, tak ...... já bych někoho nerad zahanboval. Mrkni se na fotky tmavých domorodkyň (nesmí být nahoře oblečené). Myslím že kalanetika nebo Pilates by měly dostatečně naplnit tvá očekávání. Ad doporučený denní příjem: tu je hák jak noha. Záleží na tělesných proporcích (výška x váha), nedá se vystřelit obecné pravidlo a už vůbec ne 5000 KJ. FFFFFFFFFFF. Pokud se pohybuješ pravidelně, piš si do deníčku, co a kdy jíš. Pokud se váha 2 měsíce nehne, napřed přeházej jídlo. Sacharidy posuň k ránu, bílkoviny na noc, tuku taky spíš ráno. Pokud ani po dalších dvou měsících se váha směrem dolů nehne, uber (sacharidy, tuky). Aby jsi mohla udržet dlouhodobě pohyb, vynásob osobní váhu v kg číslem 1,1, tolik by jsi měla přijmout v g (alespoň) bílkovin, tuků zhruba v g tolik, co tělesná váha v kg. Zbytek sacharidy. U duševně pracující populace je to ještě mnohem složitější (studenti, novináři, učitelé.....), protože se může stát, že díky dlouhodobému energetickému dluhu klesne pracovní výkonnost. Taky klesne schopnost se soustředit, zpomaluje se proces rozhodování, stoupá agresivita. Na silnici nebo u soustruhu z toho může být průser. Mozek je zdaleka největší žralok, který všechno co sežere převede na teplo.

Pokud máš BMI v rozmezí 23–25, tak (s odpuštěním) přestaň blbnout (pokud nemáš vrcholové ambice), a zapomeň na všechno, co jsem dosud napsal.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.03.2007 13:16:19

6–7tis. KJ? Vacsinou sa uz pouzivaju jednotky KCal, nie KJ, ale to mnozstvo, co si napisala je zalostne malo aj pre nesportujuceho cloveka, mozno tak ok pre obezneho (aj ked aj tu pochybujem, kedze takyto maly prisun by mu v podstate este viac spomalil metabolizmus). Denny kaloricky prijem (preto KCal) je velmi individualny a zalezi na metabolizme. V dni ked behas, by mal byt vyssi, ked nie, tak nizsi. Pre nebehajucu, priemerne aktivnu zenu v Tvojom veku (to zn. ze dost chodi a nesedi iba na zadku) by som povedal, ze (v zavislosti na jej hmotnosti) by mal byt kaloricky prijem okolo 1800–2200Kcal na den (okolo 8000KJ). Ked behas, prijem by mal byt zvyseny adekvatne k mnozstvu namahy a casu stravenom sportovanim. Zalezi to aj od tempa, profilu, dlzke behu, pocasi… vela premennych. Ale pre boha, jedz viac ako 7000KJ do dna, ak chces nieco zabehnut (pre dni ked nebehas a nie si den po dlhom behu, je to mozno ok- ak dietujes). Tazko sa takto radi- musis si sama zistit, co na Teba funguje. Len tak pre zaujimavost- maly balik piskot (100g) ma okolo 1600KJ=400Kcal… to by si toho uz moc nepojedla, kebyze jes iba 7000KJ do dna, nie?

avatar

Praha

pug muž 16.03.2007 13:22:05

Trošku, ale jenom trošičku, budu zase hnidopichem. KCal je dle sytému SI jednotka zakázaná, energie se uvádí v Joulech. To, že se se soustavou SI anglosasský svět odmítá smířit, je jejich problém. Amerikáni si kvuli tomu na Marsu rozbili družici.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.03.2007 13:42:16

Ok, tak potom by sme mali premenit aj take vyrazy ako kaloricky prijem, kaloricky deficit… aha vlastne ich uplne zakazat. Da sa to nahradit slovickom „energeticky“, ja viem, ale lepsie sa pocita s mensim cislami v Kcal, ako s tisicami KJ. Navic vsetky potraviny maju obe jednotky uvedene, aspon myslim.

avatar

Praha

pug muž 16.03.2007 13:45:20

K Matovi: Máš pravdu, potravinářství je myslím jediná dohodou akceptovaná oblast s nutností uvádět obě hodnoty. Já to jen nerad vidím, protože mne kvůli tomu kdysi drbali jak sysla.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.03.2007 13:54:00

„S laktozou v mléku a mléčných výrobcích by se Středoevropan vůbec neměl nechat strašit, pokud na ní není citlivý. Díky mléku jsme tu my Evropané přežili v dobách, kdy nic jiného díky neúrodě k dispozici nebylo, výbavu k jeho trávení máme v genofondu (narozdíl od Asiatů, a na to z fotky nevypadáš).“ Ej, keby to tak aj u mna bola pravda (ako typicky stredoeuropan), bol by som celkom stastny. Napriek problemom to odmietam vynechat zo stravy a jem obcas jogurty a pravidelne syry aj na ucet mojho protestujuceho traviaceho systemu. Tvaroh a mlieko by som vsak samotne v takom mnozstve nikdy nestravil.

avatar

Praha

pug muž 16.03.2007 13:56:59

Hahá -jogurty. Není jogurt jako jogurt, některé jogurty ani vlastně jogurty nejsou. Zkus ten tvaroh, tam laktoza skoro není.

avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 16.03.2007 14:03:39

[quote=pug]K Ma­tovi: Máš pravdu, potravinářství je myslím jediná dohodou akceptovaná oblast s nutností uvádět obě hodnoty. Já to jen nerad vidím, protože mne kvůli tomu kdysi drbali jak sysla.[/quote] KJ/Kcal – je to pekny bordel ! Nebavi mne neco si prepocitavat, radeji si to vzdy predstavim: km/h nebo m/sec větru si krasne dovedu predstavit. Ale ty KJ/Kcal fakt ne. Uz by v tom nekdo mel udelat poradek.

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 16.03.2007 14:06:21

[quote=Mato]A ten sa tazko spaluje- predstav si, ze na spalenie 1kg podkozneho tuku by si musela spalit 7000 KCal a to by ziadna energia nemohla ist z glykogenu (co je nemozne)- to by si musela odbehnut cca 113km bez prijatia akejkolvek energie.[/quote] Tych 113 km sa mi vidi malo. Pocital som si, kolko tuku som priblizne spalil pri Kladenskom maratone (za predpokladu, ze ziadna energia nesla z glykogenu) a vyslo mi to na 0.28 kg, tzn. na 1 kg by som musel ubehnut asi 150 km. To cislo asi neni podstetne, skor to bude este viac, pretoze cast energie je z glykogenu. Divim sa ale, ze Justina by mala mat problemy s vahou.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 16.03.2007 14:26:58

Stefan, to bol iba hruby odhad (cca 100Kcal na 1milu, ale to je pri dospelom muzovi) a poznamku, ze nejedna iba o tuk, som uviedol hned pri tom. Vlastne pojde z vacsej casti o glykogen, aspon prvych niekolko hodin. Tym som samozrejme neimplikoval,ze ma Justina zhodit, to chce ona sama. Ja som iba dokladoval, ze to je dlhodoba zalezitost.

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154892,3 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 16.03.2007 14:29:57

Já osobně jsem taky pro ty kJ, protože když někdo mluví o caloriích, tak myslí ve skutečnosti kcal, čímž dochází ke zmatení pojmů. Podobně když se mluví o koni a kW, tak si spíše představím ten kW motor než koně, i když občas tady v Modřanech okolo mě nějaký proběhne. Ale jestli má ten kůň výkon 0,736kW, to opravdu nevím :). Justína: Já mám změřen při hmotnosti 65kg celkový výdej energie 2070kcal (asi 8 700kJ), bazální klidový výdej (to je takový, když bych se vůbec nehýbal) mám 1344kcal (asi 5 650kJ). Odhaduji Tě hmotnostně podobně, takže vidíš, že těch 6000kJ je opravdu málo, to by jsi pěkně hladověla. Jinak souhlasím s pugem, to listové těsto je opravdu prevít, já jedl často makový závin, a hned šla váha na horu. Ale vše je relativní, hmotnost mi sice stoupá (asi ve svalech na nohách, ale ty zase potřebují více kyslíku), ale každý mi stejně říká, že jsem hubený. Dokonce i Miloš ve Stromovce se mě ptá, jestli jsem nezhubnul. Ale asi hubnu od pasu nahoru, ale to je pro dálkové běhy v pohodě ne :)?

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Praha

Celkem 2288 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:04 (2016)
půlmaraton: 1:27:47 (2016)
maraton: 3:13:49 (2014)

Justína žena 16.03.2007 14:32:13

Obézna skutočne nie som. Taká normálna baba, na ktorej ani veľmi nie je vidieť, že pravidelne športuje. Hlásky typu: „Ty beháš? Vôbec to na tebe nie je vidieť.“ Počúvam často, ak sa niekde prerieknem, že športujem. Dalo by sa vcelku povedať, že si môžem, čo sa telesných parametrov i nespokojnosti s postavou týka podať ruku s Janou26 z Budejovíc (zhodny mame i vek, len ja sa cyklistike nevenujem), ktorá obdobný problém rozoberala v téme ženy+šport a postava. Pri behu do kopca vcelku statočne funím a možno by zlepšenie pomeru tuk verzus svaly pomohli zlepšiť sa. Blbo sa tie špeky ťahajú do kopca ale aj po rovine:-))

Motto: "Šampiona dělá umění závodit, ne dřina v tréninku." Jan Železný
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 16.03.2007 14:50:40

[quote=Pem]KJ/Kcal – je to pekny bordel ! Nebavi mne neco si prepocitavat, radeji si to vzdy predstavim: km/h nebo m/sec větru si krasne dovedu predstavit. Ale ty KJ/Kcal fakt ne. Uz by v tom nekdo mel udelat poradek.[/quote] je to stejná metoda: 1km/h=3,6m/s a 1cal=4,2J

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154892,3 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 16.03.2007 15:05:49

[quote=Jecminek­.Maselnik][qu­ote=Pem]KJ/Kc­al – je to pekny bordel ! Nebavi mne neco si prepocitavat, radeji si to vzdy predstavim: km/h nebo m/sec větru si krasne dovedu predstavit. Ale ty KJ/Kcal fakt ne. Uz by v tom nekdo mel udelat poradek.[/quote] je to stejná metoda: 1km/h=3,6m/s a 1cal=4,2J[/quote] Jo, to by bylo pěkné mít takové tempo na 1 km/hod :). Ale když poměžím těch 3,6m/s marathon, budu atakovat osobák. Jinak to je 12,96km/hod. Tak to musím běžet rychleji, aspoň těch 13km/hod. To je 3,611 m/s.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 16.03.2007 15:13:10

U těch jednotek jsem to myslel tak, že nemám dostatečnou představivost.

Kdybych z hlavy věděl, kolik kcal / kJ má gulášovka k obědu, tak ty jednotky budu s radostí používat. Možná je to jen moje individuální chyba, že to neznám. U těch km/h a m/s si prostě představím, že jedu 150km/h po dálnici. Nebo, že hodím do luftu kus toaleťáku a on uletí za sekundu 20m :-) to už je slušnej vítr, ale taky si to dovedu představit.

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Praha(Prokopák, ale i jinde..)

10 km: 0:45:49 (2007)
půlmaraton: 1:39:40 (2007)
maraton: 3:47:13 (2007)

Frajer muž 16.03.2007 15:24:33

Defince joule jako jednotky je celkem představitelná , ale když se to předá na tu třeba gulášovou polévku, tak to dost kulhá. :-)

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 16.03.2007 15:30:03

2Mirek Kostlivý: jsem se upsal, správně je 1m/s = 3,6km/h, omlouvám se za matení

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154892,3 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 16.03.2007 16:40:16

[quote=Jecminek­.Maselnik]2Mi­rek Kostlivý: jsem se upsal, správně je 1m/s = 3,6km/h, omlouvám se za matení[/quote] Neboj, já to pochopil, aspoň jsem našel zajímavé stránky pro nepřátelé SI jednotek :

http://www.prevod.cz/index.php?…

Z těch vcelku jasně vyplývají různé převody SI jednotek, například spálím-li za hodinu 3600kJ (632,4kcal), tak vykonám výkon 1kW. Na toho „koně“ mě stačí těch kJ jenom 2 647,8. Teď je jenom problém v tom, že každý z nás těch kJ (myslím v metabolismu organismu) spálí na ten 1kW různé množství. A co teprve když člověk běží různou rychlostí! Množství spálené energie je taky různé (při stejně uběhnuté vzdálenosti) u každého z nás, protože každý z nás „nosí“ od pasu nahoru rozdílnou hmotnost. A 10–20kg navíc bych opravdu nosit nechtěl :).

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Praha

Celkem 2288 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:04 (2016)
půlmaraton: 1:27:47 (2016)
maraton: 3:13:49 (2014)

Justína žena 19.03.2007 07:51:01

Aby som nepôsobila ako ženská posadnutá chudnutím, odvolávam sa na stránku www.behej.com, kde sa pod článkom „Zápisky nesportovce: Hon na sacharidy“ rozputala menšia diskusia o výžive. Tak isto na mojej oblúbenej stránke http://bezecky.blogspot.com/ bežec s nickom Niktomuž rieši problém váhy a rýchlosti:" Váha ukazovala o čtyři kilogramy méně. Zaplaťpámbů:-) Teď už si věřím, že bych desítku zase zmáčknul pod 40 minut."

A aký je váš názor na vzťah VÁHA a RÝCHLOSŤ bežca? Nemám teraz na mysli bežcov s nadváhou, ale ak má rekreačný bežec váhu v norme podla vzorca BMI 20–25 (pohybuje sa ale v tej hornejšej hranici BMI 23–25), či mu prospeje/uškodí jej zníženie o 3–5 kg, ak sa naďalej bude i s nižšou váhou pohybovať v rozmedí BMI 20–23. Alebo zníženie váhy prospeje len bežcom zameraným na beh do vrchu a na výkon bežca uprednostňujúceho preteky konané na ceste-rovine zníženie hmotnosti vplyv nemá?

Motto: "Šampiona dělá umění závodit, ne dřina v tréninku." Jan Železný
avatar

Praha

pug muž 19.03.2007 09:40:23

K Justina: pokud to beres je z hlediska behu, tak min je vic. To je jasna vec. Jenomze ted se uz dostavame na tenky led, protoze se dostavame na hranici toho co je zdrave. Chapej, ze obecne zavery bez znalosti parametru jednotlivce, jsou vlastne „zlocin“.

Obecne damske pravidlo: vahu 50 kg povazujte za dolni kritickou mez, za kterou se nechodi. Pokud se to stane, chce za doktorem a bez debat. To by potom taky mohla byt one-way ticket. Kor v takto mladem veku. 50 kg se povazuje za reprodukcni minimum. Pod touto hranici uz muze byt negativne ovlivnen menstruacni cyklus.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 19.03.2007 12:12:09

[quote=pug]K Jus­tina: pokud to beres je z hlediska behu, tak min je vic. To je jasna vec. Jenomze ted se uz dostavame na tenky led, protoze se dostavame na hranici toho co je zdrave. Chapej, ze obecne zavery bez znalosti parametru jednotlivce, jsou vlastne „zlocin“.

Obecne damske pravidlo: vahu 50 kg povazujte za dolni kritickou mez, za kterou se nechodi. Pokud se to stane, chce za doktorem a bez debat. To by potom taky mohla byt one-way ticket. Kor v takto mladem veku. 50 kg se povazuje za reprodukcni minimum. Pod touto hranici uz muze byt negativne ovlivnen menstruacni cyklus.[/quote] Dovolim si nesuhlasit a vyrazne. Vsetko je zavisle na vyske, genetike a urovni na akej ta ktora zenska beha. Poznam nesportovkyne, normalne baby, jedia primerane a vazia pod 50kg. Poznam bezkyne, co tiez vazia menej ako 50kg a su v pohode, maju normalny cyklus, atd. Tu nemozno stanovit arbitrarnu medz. Poznal som aj take, ktore na pohlad, ako bezkyne na vykonnostnej urovni, mohli par kil zhodit a napriek tomu mali problem s menstruaciou a hormonmi. Je to velmi, velmi individualne.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 19.03.2007 12:24:21

Na odpoved Justiny- do urcitej miery plati, cim menej vazis, tym lepsie behas, ak to nie je na ukor bezeckej sily a Tvojho zdravia. Od urcitej hranice zacinaju prevazovat negativa a ak clovek spadne do pasce poruch prijmania potravy, tak je koniec so sportom, zdravim a dokonca moze nasledovat smrt, ak je to dlhodobe a nedostane sa mu/jej pomoc. Vaha je preto zakladnym faktorom pre bezecky vykon (do urciteho stupna- vid vyssie), lebo jeden zo zakladnych parametrov- VO2 max je zavisly na vahe- meria sa v ml/kg.min a preto cim nizsiu hmotnost dosadis do vzorca, tym vyssie cislo dostanes. Plati to pri vsetkych typoch behu- aj na rovine a este vyraznejsie do kopca, kedze prekonavas este viac gravitaciu. Taktiez dalsi faktor- ekonomika behu je znacne ovplyvnena tym, co „nesies na sebe“. Nenadarmo vypadaju spickovy borci, „akoby boli stale hladny“ (aj ked nie su, je to len dosledok tvrdeho treningu a rozumnej zivotospravy). Ked vsak znizovanie hmotnosti ide na ukor regeneracie, obnove POTREBNEJ svalovej hmoty a neskor aj zdravia, tak je to chybne. Pre potreby amaterskych bezcov je dobre a ziaduce sa spravne a zdravo stravovat a nechat hmotnost, aby sa sama upravila na idealnu (a lahko dosiahnutelnu a udrzatelnu) mieru. Ak nebehas maraton pod 2:45 (ako zena), tak by som vahu prilis neriesil- je tam omnoho viac premennych, ktore mozes lahsie a bez rizik vylepsit (myslim tym trening).

avatar

Praha

Celkem 2288 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:04 (2016)
půlmaraton: 1:27:47 (2016)
maraton: 3:13:49 (2014)

Justína žena 19.03.2007 12:45:13

[quote=Mato]Pre potreby amaterskych bezcov je dobre a ziaduce sa spravne a zdravo stravovat a nechat hmotnost, aby sa sama upravila na idealnu (a lahko dosiahnutelnu a udrzatelnu) mieru.[/quote] S týmto trvdením úplne súhlasím. Len možno by bolo potrebné špecifikovať, čo je to správne a zdravé stravovanie. Tým, že si človek chodí zabehať na hodinku neznamená automaticky, že môže zjesť na raňajky 10 rožkov, dva obedy a večer vybrakovať kompletne celú chladnicku a špajzu. Tiež tu nechcem rozoberať dievčatá s poruchou prijmu potravy-anerexiou, ktoré žijú z jedného jablka denne. K tým určite nepatrím, patriť nechcem a ani nemám sklony k týmto extrémom. Podľa mňa je normálne, že kto športuje si trochu stráži čo je, koľko toho je a pod. K rátaniu kcal či KJ som priveľmi lenivá, ale možno je dobré mať a poznať mieru, že napr. celý 250 g balík rozienok, piškótov a pod. na posedenie len tak pri čítaní knižky zjesť nemusím (mimo normálneho hlavného jedla a svačin).

Motto: "Šampiona dělá umění závodit, ne dřina v tréninku." Jan Železný
avatar

Praha

pug muž 19.03.2007 13:47:26

Zdravá sportující mladá ženská si může s klidem dovolit snídani až kolem 3 MJ (což je pro představu zhruba 200 g suchých ovesných vloček, takže použitelně 100 g vloček + 2 deci mléka + ovoce, nebo marmeláda, nebo cojávím – stejně to většina ani nesní). Tak velký jednorázový příjem už by se během dne odehrát neměl. Zbytek se pak rozloží do zbytku dne ........to už je ale na jinou debatu. Preferuju pecku ráno, potom už jenom po malých kouskách udžovat až do večera. Jde to samo.

avatar

Praha

Celkem 2288 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:04 (2016)
půlmaraton: 1:27:47 (2016)
maraton: 3:13:49 (2014)

Justína žena 19.03.2007 13:48:44

z vlákna žena+šport a postava

[quote=Mato]Celkovo ma vacsina rekreacne sportujucich ludi zlu predstavu o tom, co spali a kolko musi doplnat energie. Pokial niekto netrenuje skutocne tvrdo (2 a viac hodin denne), tak ziadne obzerstva s pudingami a rohlikmi vobec nie su potrebne, ba prave naopak. Aj tak ma 80% ludi v nasich koncinach dost zvyseny energeticky prijem, tak normalna strava to aj pri sportovcoch zlahka pokryje. Sam som si na sustredeniach overil, ze aj pri extremnej namahe a mnozstvach treningov (niekolko denne) sa da kludne pribrat, ked sa clovek precpava. Cim vacsia unava, tym viac si clovek mysli, ze treba kompenzovat energetickym prisunom a to je blbost. Samozrejme, je treba jest viac, ale PRIMERANE a ked je clovek unaveny, tak ma v prvom rade oddychovat.

Nic netreba prehanat, ak sa stravujes zdravo- a najma primerane (v mnozstve), tak by si mala mat dobru postavu. Nie kazdy moze byt modelkou/modelom, ale sportujuci clovek ma vypadat ako sportovec. Ak nie, tak niekde robi chybu.[/quote] [quote=Mato]Chce to o dost viac striedmosti- 2 rohliky s prilohami musia na veceru stacit, aj po tazsom treningu. Ak je este hlad, 1–2 kusy ovocia a potom stop. Ako povedal Mirek- zakon o vyvazeni energetickej bilancie plati aj ludi. Ak zjes menej ako spalis, tak beries zo zasob a teda schudnes. Ak mas nejake to kilo naviac, tak si treba strazit jedalnicek. Niektori to musia robit cely zivot, aj ked sportuju- zalezi od genetiky. Podla mna sa da obecne povedat, ze stihla zena by nemala mat pri vyske do 170cm nad 60kg. Vynimky existuju, ale su to skor anomalie.[/quote] Predpokladám, že tieto rady, i keď z vlákna žena+šport a postava, ale úplne o tom istom probléme patria všeobecne.

Na začiatku mi šlo o to, či informácie o vplyvu ovocia a laktózy z mlieka na ukladanie sa vo forme podkožného tuku sú mýty alebo pravda. Teraz už viem, že je to blbosť a ovocie ani mlieko nemá špecifický vplyv na podkožný tuk.

Tak isto, že stráženie si hmotnosti i pre rekreačného športovca je normálne a neznamená to, že je anorektik.

Motto: "Šampiona dělá umění závodit, ne dřina v tréninku." Jan Železný
Nalezené položky: 33 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.