Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Diskriminace žen. Opravdu?

Diskriminace žen. Opravdu?
foto: Miloslav Kozák

Mirek Kratochvíl | 10.10.2008 | přečteno: 14967×

Musím reagovat na včerejší článek Jarky Holasové Chceme rovnoprávnost i při běhu. Opravdu to vy ženy vidíte takhle? Opravdu cítíte diskriminaci? Opravdu máte pocit, že se proti vám muži spikli?

Pojďme se tedy vrátit o pár desítek let zpátky. To, co se nám dnes zdá jako diskriminace, totiž nespadlo z nebe. A víte, že prvním člověkem, který si zaběhl trať novodobého olympijského maratonu, byla žena? Nevěříte? Opravdu, je to tak.

Na samém začátku nepochybně o diskriminaci šlo, byť byla vedena těmi nejlepšími úmysly. Všechny lékařské kapacity se tehdy shodovaly, že vytrvalostní běh je pro ženský organismus vyloženě škodlivý. Dnes už asi nezjistíme, odkud se ten názor vzal. Nenašel se jediný odborník, který by se odvážil přijít s opačným tvrzením.

Řekyně Melpomena Louanidová, která se původně chtěla zúčastnit prvního olympijského maratonského závodu společně s muži, byla pořadateli odmítnuta, a proto se rozhodla běžet maratonskou trať sama o den dříve před oficiálním závodem. Trať z Marathonu do Athen zdolala za čtyři a půl hodiny. Muselo uplynout mnoho let, než se našly další, tentokrát už oficiální, následovnice.

Frontální útok žen na olympijskou účast nastal v roce 1928. S odstupem času musíme konstatovat, že pro ženský běh to byl útok velice nešťastný. Ženy atletky tehdy mimo jiné poprvé závodily v běhu na 800 metrů. Na start nastupovaly sportovkyně spíše odvážné než trénované. Nezkušenost spolu s minimální přípravou vykonala své. Značná část startovního pole v tom prvním půlkařském závodě na trati zkolabovala. Odpůrcům ženského běhání spadl do rukou argument, proti kterému se roky marně hledala odpověď.

Dalších 32 let pak ženy na atletickém oválu nesměly v závodě uběhnout víc než půl kola. Až kolem roku 1960 nastalo postupné uvolnění a ženské tratě se začaly pomaličku prodlužovat. Po osmistovce se pro ženy uvolnila patnáctistovka, pak tři kilometry a nakonec po dalších dlouhých letech i desítka.

České ženy si na nových se tratích vedly od samého začátku víc než zdatně. Vždyť například Jaroslava Jehličková se v září roku 1969 stala světovou rekordmankou na tehdy nejdelší oficiální ženské trati 1500 metrů časem 4:10,7. V rekor­dních tabulkách se tehdy držela téměř tři roky.

Ani cesta na maratonskou trať nebyla (pomineme-li ojedinělý pokus řecké běžkyně) vůbec snadná. Až do druhé poloviny šedesátých let nemohla žena na účast v maratonu vůbec pomyslet. Kathrin Switzer se v r. 1967 přihlásila pod jménem „K.Switzer" do (do té doby výhradně mužského) Bostonského maratonu.

V průběhu závodu byla  jedním z pořadatelů odhalena. Když se jí pokusil zabránit v dalším běhu, ostatní běžci  se Kathrin zastali a proti dotírajícímu pořadateli ji ochránili. Ona tak mohla jako první žena v historii Bostonského maratonu závod dokončit. Paradoxně na tehdejší pořadatele Bostonského maratonu pohlížíme jako na nejhorší zpátečníky, ale ve skutečnosti to byli právě oni, kteří způsobili průlom, do té doby nikde jinde ve světě nevídaný, a pustili ženy na trať.

Dnes už bereme účast žen na závodech jako naprostou samozřejmost. Já osobně je ve startovním poli vítám. Mnohé mají rychlost srovnatelnou s mým veteránským tempem. Běh v závěsu za ženou je mnohdy příjemnější nejen proto, že žádná z nich se neodváží navléci na sebe měsíc nepraný dres, jak to bez mrknutí oka udělají jejich mužští kolegové. Jediný problém pak mívám s tím, že na těžším terénu zapomínám koukat pod nohy.

Pořadatelé to ale také nemají jednoduché. Vypisujte na malém regionálním závodě ženské kategorie po pěti letech, když víte, že jich nakonec polovina zůstane bez účasti. Vyhlašování vítězek pak pomalu ztrácí na důstojnosti, když v naprosté většině případů není dost žen, aby obsadily všechny tři stupínky na bedně.

Co si vůbec nedovedu představit bez žen, je pražský seriál běhů do kopce. Ženy zde mají kategorie srovnatelné s muži a projevují se nejen jako zdatné závodnice, ale i skvělé organizátorky. Jediný drobný rozdíl je v tom, že díky tradici (a také kvůli statistice) začínají v tomto seriálu ženské veteránské kategorie už od 35 let, zatímco muži se pro veteránské označení musí v běhu dožít alespoň čtyřicítky. 

Určitě jsou závody, kde se ženy ještě pořád mohou cítit utlačovány, ale i poslední náznaky stavu, který bychom mohli považovat za diskriminaci, postupně mizí. Poslední dobrou zprávou je letošní novinka z Velké kunratické, kde se letos poprvé ženy mohou kromě své standardní trasy oficiálně přihlásit i na mužskou trať přes Hrádek. Nejspíš se nenajde muž, který by se začal dožadovat účasti v ženském závodě.

Tak mě napadá, neměli bychom se nakonec cítit diskriminováni my muži?

Komentáře (Celkem 14)

Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

HelenaV. žena 10.10.2008 00:37:33

Děkuji za hezký článek. A chci doplnit, že o ceny, natož o finanční odměny, nám opravdu nejde. (Jednou jsem dostala stokorunu v obálce za druhé místo a cítila jsem se dost divně.) Diplom nebo jen samotné vyhlášení úplně stačí. Kategorie, jaké jsou na Pražských kopcích, jsou dobře nastavené. Když se sejde více běžkyň, tak přidat ještě 60+. Protože soutěžit v 60letech s třiceti nebo čtyřicetiletými, případně mladšími závodnicemi ztrácí smysl a nedává uspokojení. Pokud by se vyhlásilo více kategorií, možná by časem začalo chodit více závodnic. Ale muselo by se to zkusit! Ne říkat ony stejně nepřijdou. Nikdo nechce kategorie po 5 letech, 3–4 kategorie na závodech by úplně stačily.

avatar

Raškovice okr. FM

Celkem 7705 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:18 (2010)
půlmaraton: 1:29:55 (2011)
maraton: 3:17:01 (2010)

minusak muž 10.10.2008 07:06:58

ANo tady jsem našel jednu věc s kterou absolutně souhlasím. Diskriminace žen nespočívá v tom, že pro čtyři ženy na startu není připraveno sedm kategorií. Diskriminace spočívá v tom, že na spoustě závodů mohou ženy běžet pouze poloviční trať.
A dnes víme, že ženy mají dispozice spíše pro tréning vytrvalosti než rychlosti, a přesto je nutíme běhat ty poloviční distance. Teď se zastávám těch starších amatérek, ne holek, které si z dráhy odskočí na silnici.
Bylo by zajímavé, kdyby se ženy nad 40 vyjádřily, jestli jsou rády za možnost běžet pětku místo desítky samy, nebo by raději desítku s muži.

Motto: Komu není shůry dáno, v Apatyce nekoupí
avatar

Praha

Celkem 53203 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 10.10.2008 08:26:34

>> minusak, 10. 10. 2008 07:06:58

Souhlasím minusáku,bylo by dobré to nechat na ženách,jestli chtějí 5 nebo třeba 10,ale možná by to bylo pro pořadatele obtížnější zvládnout,když by předem nevěděli pro co se ženy rozhodnou,budou mít připraveno 5 a třeba všechny budou chtít 10.Asi by bylo vůbec lepší organizovat 1 závod pro všechny (muže i ženy).Za sebe můžu říct,že čím delší,tím pro mne lepší.Dispozice žen pro vytrvalost,možná i rychlejší regeneraci,do­kládají i nějaké ty výzkumy,průzkumy a už to myslím bylo na behej.com uveřejněno v minulosti.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Praha

Celkem 2755 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:53:45 (1987)
půlmaraton: 2:16:09 (2008)
maraton: 4:48:45 (2004)

anajpo žena 10.10.2008 09:04:44

>> minusak, 10. 10. 2008 07:06:58

Já též děkuji za hezky napsaný článek, jinak co se týká délky závodu tak já osobně ráda běžím stejnou trať s muži, pokud to nejsou kolečka, tam jsem vděčná za méně okruhů nebo na takové závody nechodím. Takže pokud je desítka či delší trať jeden okruh či odněkud někam nebo i obrátková trať
jsem všemi deseti pro. I když já jsem víc turistka než běžkyně, tak nevím jestli je tohle názor i těch ostatních, co běháme spíš pro radost z pohybu.

Motto: Proti narození a ani smrti není léku, v mezidobí užívej radost :)
avatar

PetrDen muž 10.10.2008 11:15:40

Vezměme jeden konkrétní příklad, který mi nepřijde nijak extrémní, spíše typický. Na letošní Neumannově stezce byly vyhlášeny 2 ženské kategorie (do a nad 35 let) a 4 mužské. Podle názoru některých běžkyň se tedy jedná o typickou ukázku diskriminačního přístupu pořadatelů. Souhlas?
Nyní se podívejme do výsledkové listiny (běželo se 28.9.): http://behy.cz/vysledky.p … sledky.php
U mužů se do 4 kategorií rozdělilo 123 běžců, u žen se do 2 kategorií rozdělilo 11 běžkyň. V nejméně obsazené mužské kategorii bylo více běžců než v nejsilněji obsazené ženské.
Ptám se zastánkyň rovnoprávnosti: kdo měl větší šanci na „bednu“? Kolik ženských kategorií by jste si na takovémto běhu představovaly?
Já ani v nejmenším nesoucítím s 60tiletou veteránkou v jedné kategorii s 40tiletou běžkyní, pokud jich v této kategorii běží celkově 8. Nesoucítím dokonce ani s 38miletým tragédem s rodinou, náročnou kariérou, hypotékou atd. v konkurenci s ambiciózním chrtem a to ani přes to, že je jich v kategorii několikanásobně více. Oni totiž i ta veteránka i ten tragéd běhají spíš pro radost než pro tu bednu. Přestaňme uměle vytvářet problémy tam, kde nejsou.

avatar

Praha

10 km: 0:47:16 (2000)
půlmaraton: 1:42:12 (1999)
maraton: 3:57:20 (1998)

Ilona žena 10.10.2008 11:31:42

>> minusak, 10. 10. 2008 07:06:58

Zdravím a dovolte, abych také vyjádřila svůj názor na danou problematiku.
Jsem veteránka „přes-sát“, mám ráda spíše delší běh , běh s muži mně vůbec nevadí a tak si vybírám spíše závody, kde mám tuto možnost. V krosech je to trochu specifické, tam mají mnohdy ženy kratší trať, což respektuji, ale když dá pořadatel možnost výběru delší tratě, tak toho ráda využiji.
Ke kategiiím – já osobně vidím poslední roky velké zlepšení a nárůst kategorií pro ženy. Zářným příkladem jsou letošní „Běchovice“, mužů bylo dle mého odhadu cca 900, žen cca 160 ( myslím, že pěkný počet ) a kategorií naprosto stejně, fakt stojí za pochvalu :-)).
Jistě jsou i závody, kde běháme v kategirii – ž nebo v tom lepším případě ž do 35 a žv 35 až smrt,
ale pořád hlavní důvod vidím v našem pořád malém počtu startujících ( poměr počtu žen k mužům cca 1:8 ). Jeden rok přijdeme na start celé 4 ženy a máme dvě kategorie :-), tak příští rok pořadatel
vypíše pro nás jen jednu a ouha – je nás tu na startu 20 :-)).
Možná by nebylo od věci pro pořadatele, kteří musí předem v termínovce sestavit jasná pravidla pro závod a tedy i kategorie, tak dát podmínky ( min. počty )za jakých budou kategoie vypsány ( stejně pro muže i ženy ) a když počty nebudou naplněny, tak se kategie budou slučovat,…
Já osobně běhám pro radost, trénuji pro radost, krásu okolní přírody, jako určité odreagování od dnešního stresového životního stylu a závod, který mně osloví si vyberu i tehdy, když nemám tu svou „babskou“ kategorii. No a když se někdy umístím na té pomyslné bedně, tak mám hroznou radost, ale raději jsem třetí z 10 ti než druhá ze třech :-)).
Jinak pro nás ženy je mnohem snadnější být „poslední“ než pro vás muže a tak na otázku: „mami jak jsi dopadla ?“ mohu odpovědět buď byla jsem druhá nebo taky byla jsem předposlední :-))))).

avatar

Praha - Čakovice

Celkem 2088 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:50 (2009)
půlmaraton: 1:43:28 (2009)
maraton: 4:12:21 (2008)

Ozzy muž 10.10.2008 11:53:31

>> Ilona, 10. 10. 2008 11:31:42

pro nás muže je zas mnohem těžší odpovědět „byl jsem druhý“ :).
Ale možná místo ankety o rozšiřování ženských kategorií bych udělal anketu proč vlastně chodim na závody. Já vim, že šanci na bednu nemam a nikdy mít nebudu a nijak mě to neničí. Moje motivace je užít si závod, čili mít pocit, že jsem ho zaběh tak nejlíp, jak to v ten den šlo a jestli je z toho místo 60. nebo 600. je mi úplně jedno.
Ale připouštim, že je možný, že to ženský viděj jinak. I to by ta anketa mohla ukázat

Motto: I'm running out of time...
avatar

Praha

10 km: 0:47:16 (2000)
půlmaraton: 1:42:12 (1999)
maraton: 3:57:20 (1998)

Ilona žena 10.10.2008 12:26:37

>> Ozzy, 10. 10. 2008 11:53:31

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše :-))))

Jak jsem napsala, běhám pro radost,pro krásný zážitek ze závodu, nejde mně vůbec o „bednu“, ale pokud se na tu bednu dostanu, moc dobře vím, že to bylo také proto, že nás přišlo málo :-)). Moc ráda budu závodit se stovkou závodnic, ale kde jsou ?? Nevím,…snad za nějaký ten rok to bude lepší, a tak choďme na závody společně s cílem krásného prožitku, pocitu, že jsme udělali něco pro své zdraví, že to bylo lepší než loni ( nebo alespoň né o moc horší) a taky aby nám to pivko po závodě lépe chutnalo :-)))))

avatar

Dagmar Kubrová žena 10.10.2008 13:07:03

>> PetrDen, 10. 10. 2008 11:15:40

Běh bude hold vždy více mužskou záležitostí a to nejen u nás.S tím asi nic nenaděláme. Letos v červenci jsem si měla možnost zaběhnout Fichtelgebirgsma­rathon v Německu. Do cíle doběhlo 164 mužů a 22 žen. Kategorie však byly pro všechny vypsány (předem) po 5 letech a vítězové v nich všech odměněni úplně stejnými věcnými cenami. Finance dostali první 3 muži a první 3 ženy v celkovém pořadí a to stejné částky muži i ženy (pro zajímavost: v mužích absolutně zvítězil 40-ník, na 3. místě byl 50-ník.U žen byly na 2.a3.místě 40-nice).Do cíle jsem dobíhala s 2 muži (Němci), jeden byl mladší a druhý starší než já. K mému úžasu mě pár metrů před cílem s úsměvem oba pouštěli před sebe. Že by to naši němečtí sousedi brali jinak? Mé dojmy ze závodu byly naprosto skvělé a vůbec mi nevadilo, že mi tam jen o kousek uniklo to celkové 4. místo. Před několika lety se mi stalo, že mě na jednom MS do vrchu jeden ctižádostivý veterán před cílem doslova fyzicky odstrčil, aby byl ve výsledku o vteřinu přede mnou, ale pardon, Češi, byl to Polák…

avatar

Předboj

Celkem 23437,2 km
Minulý měsíc 100 km
10 km: 0:40:30 (2006)
půlmaraton: 1:35:54 (2006)
maraton: 3:21:02 (2006)

MirO muž 10.10.2008 13:14:58

>> Ilona, 10. 10. 2008 12:26:37

Dík Ilono za tvé názory (mé důvody běhání a názory na něj jsou stejné), je zbytečné uměle vytvářet rozbroje. Já osobně si po závodě prohlížím vysledky celkově: muži+ženy a bez rozdílu věku a poměřuji se se všemi, abych věděl kolik běžkyň, nebo běžců mne předběhlo a jak dobře, nebo špatně jsem trénoval. Takže pokud jde o mně, nemusely by být kategorie vůbec :)

avatar

Praha-východ

Celkem 4388 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:39 (1970)
půlmaraton: 1:31:16 (1970)
maraton: 3:22:27 (1970)

Vanda žena 10.10.2008 14:28:15

A pročpak nás vlastně běhá tak málo? Už jsem o tom psala v mnoha článcích, stále mnoho z nás propadá mýtům, které dávno nejsou pravda. (myslím, že naše čtenářky také závodí, takže tam asi problém není…)
Tedy je na nás, abychom přivedly k běhu kamarádky, muži své drahé polovičky, skutečně není třeba mít nablýskaný kvartýr a navařených pět chodů apod… a pak nás snad bude dost i na ty kategorie.
Osobně také preferuji běhání na stejných tratích s muži – je tu s kým skutečně závodit, člověk není tak sám když se pole roztrhá, navzájem se táhneme. Nemám však ale ani nic proti tratím kratším – spíše bych je však vypsala ne jako pro ženy, ale pro ty, co začínají, na celou trať se necítí, nebo se šetří na jiný závod…

Motto: We are the champions, my friendwe keep on fighting till the end...
avatar

Praha - Čakovice

Celkem 2088 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:50 (2009)
půlmaraton: 1:43:28 (2009)
maraton: 4:12:21 (2008)

Ozzy muž 10.10.2008 15:54:16

>> Vanda, 10. 10. 2008 14:28:15

chci pochvalu – po dvouletém snažení se mi podařilo přesvědčit manželku a včera absolvovala svůj první závod

Motto: I'm running out of time...
avatar

10 km: 0:41:04 (2008)
půlmaraton: 1:26:46 (2008)
maraton: 3:07:35 (2008)

Jarda /xxx/ muž 10.10.2008 16:27:19

Ono celé to diskutování mi přijde příliš ovlivněné tím, že jaksi automaticky předpokládáme, že s vyhlašováním vítězů je spojeno udělování cen. Možná, že kdybychom se dokázali oprostit od toho, že skoro automaticky spojujeme „ocenění vítěze=odměna“ a nahradili bychom to spojením „ocenění vítěze=diplom, potlesk, sláva“ , že by se nám o celém pseudoproblému uvažovalo snáz.

Tohle se netýká jenom otázky rozdělení uvnitř kategorií žen, ale věkového rozdělování kat. mužů.

Asi z mého příspěvku nejde poznat, jako z mnohých jiných, na kterou stranu vlastně patřím… Ale já nechci rozdělovat lidi na 2 strany. Spíš se snažím (jako pořadatel) vybrat si z obojího to optimální. Stroprocentně to nepůjde, ale jde o to aspoň se snažit…

avatar

Praha

Celkem 2755 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:53:45 (1987)
půlmaraton: 2:16:09 (2008)
maraton: 4:48:45 (2004)

anajpo žena 13.10.2008 09:51:00

>> Jarda /xxx/, 10. 10. 2008 16:27:19

K té slávě-my to na většině naších závodů, co pořádáme vyloženě amatérsky děláme obvykle tak, že bednaříci jsou vyhlášeni a dostanou diplom s časem, případně medaili či pohár a pro ostatní zůčastněné je tombola. Ale u nás žen nad 50 je to skutečně o tom soutěžení, ani mezi padesátnicemi nejlepší běžkyně se nemůže vyrovnat průměrné pětadvacetileté či třicetileté bežkyni, příroda je neúprosná to je jako by nejlepší padesátníci závodili s mladými-těm stačí snad jedině Miloš Smrčka …Mě osobně se to netýká já jsem mezi posledními i když kategorii mám…

Motto: Proti narození a ani smrti není léku, v mezidobí užívej radost :)

administrator 03.04.2010 13:32:36

Musím reagovat na včerejší článek Jarky Holasové Chceme rovnoprávnost i při běhu. Opravdu to vy ženy vidíte takhle? Opravdu cítíte diskriminaci? Opravdu máte pocit, že se proti vám muži spikli?


Odkaz na článek
Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.