Splítek a Dimitriadu vítězní na Zátopkově maratonu

behej.com | 30.07.2023 | přečteno: 730×

Vítězi 16.ročníku Zlatého maratonu Emila Zátopka se stali Karel Splítek a Zuzana Kubínová. Vítězi seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN 2023 se stali Karel Splítek a Michaela Dimitriadu. Na 16.ročník běhu na 42 195 m ZLATÝ MARATON EMILA ZÁTOPKA, který je součástí běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN, který se pořádá na počest třech vítězství Emila Zátopka na XV.OH v Helsinkách 1952, se přihlásilo přes 80 mužů a žen, ale na start maratonu nakonec nastoupilo jen 65 mužů a žen, v dalších závodech (půlmaraton, 10 km, 4,2 km, štafety a žáci) pak nastoupilo na start ještě 223 běžců.

Oproti loňskému roku počasí maratoncům přálo, protože nebylo takové horko, bylo jen okolo 25 °C a k večeru začalo trochu pršet. Vítězem maratonu se stal Karel SPLÍTEK časem 2:39:46,3 hod., který si tak zajistil i vítězství v celém seriálu a obhájil své loňské vítězství, takže si může ponechat putovní pohár zase na rok doma.

V kategorii žen zvítězila Zuzana KUBÍNOVÁ časem 3:21:36,1 hod. Favoritkou byla loňská vítězka Blanka ŠINDELÁŘOVÁ, ale ta se před startem maratonu přehlásila na půlmaraton, protože měla určité zdravotní problémy a nechtěla riskovat svalové zranění.

Celkovým vítězem běžeckého seriálu ZÁTOPKŮV ZLATÝ TÝDEN se tedy stal Karel SPLÍTEK, který obhájil své loňské vítězství. Součet jeho časů je 3:29:56 hod. Na 2.místě skončil Jakub HURYCH součtovým časem 3:46:09 hod. Na 3.místě skončil Denys SHEVOTSUKOV. Jeho celkový součtový čas je 3:56:54 hod.

V kategorii žen zvítězila Michaela DIMITRIADU s celkovým součtovým časem 4:32:57 hod. , která vyhrála celý seriál již počtvrté. Na 2.místě skončila Lenka BAYEROVÁ celkovým časem 5:15:12 hod. a 3.místo si vybojovala Marie KUNSTÁTOVÁ celkovým časem 5:45:21 hod. Vítězem půlmaratonu se stal Jiří MILER časem 1:15:35,4 hod. Vítězkou půlmaratonu se stala Lenka KŮSOVÁ časem 1:30:43,9 hod. Vítězem kategorii B (10 000 m + 5 000 m + půlmaraton) se stal Jiří MILER součtovým časem 2:04:31 hod. a v kategorii žen Blanka ŠINDELÁŘOVÁ časem 2:34:05 hod.

Vítězem běhu na 10 km se stal Petr ŠVÁCHA časem 36:42,7 min. a v kategorii žen zvítězila Kateřina MARTÍNKOVÁ časem 39:48,4 min. Vítězem kategorii C (10 000 m + 5 000 m + 10 km) se stal Petr ŠVÁCHA součtovým časem 1:30:36 hod. a v kategorii žen Ivana VÁVRŮ časem 1:51:18 hod.

V běhu na 4,2 km zvítězili Josef ŠINÁGL časem 14:49,7 min. a Anna ŠINÁGLOVÁ časem 20:28,1 min.

Vítězem maratonské štafety se stala štafeta ShipMonk časem 3:13:29,1 hod. Vítězem půlmaratonské štafety se stala štafeta DRAŽICE časem 1:52:48,1 hod. Chůzi na 10 km vyhrál Josef KALÁT časem 1:04:22,3 hod.

Běh Olympijských nadějí – kategorii žáků – běh na 1 km vyhráli Jiří KUNSTÁT časem 3:44,0 min. a Victoria Luisa MÁJ časem 3:45,0 min., běh na 500 m vyhráli Jiří KUNSTÁT časem 1:52,9 min. a Adéla DVORSKÁ časem 1:58,3 min.

Zlatý maraton Emila Zátopka odstartovala opět Jarmila Kratochvílová, mistryně světa v běhu na 400 m a 800 m z Helsinek v roce 1983 a dodnes světová rekordmanka v běhu na 800 m časem 1:53,28 min., která byla opět čestným hostem tohoto závodu. Dalším čestným hostem byl také Dušan Moravčík, který nás velmi úspěšně reprezentoval v běhu na 3 000 m překážek (5.místo na OH v Mnichově 1972) a který byl čestným startérem Zlaté desítky Emila Zátopka.

Na všechny závody se přihlásilo celkem přes 600 účastníků, ale na start nastoupilo nakonec 524 účastníků. Děkuji všem za účast v tomto běžeckém seriálu, děkuji partnerům ZZT 2023 a samozřejmě i rozhodčím a pomocným pořadatelům, bez kterých by to nešlo pořádat.

17.ročník ZZT bude opět ve stejných termínech, tedy 20., 24. a 27.července 2024. Bohužel v Praze to již nelze pořádat pro velmi slabou finanční podporu ze strany hlavního města Prahy. Příští rok to bude buď v Kopřivnici, kde se Emil Zátopek narodil a kde je také muzeum (expozitura) Dany a Emila Zátopkových, nebo se seriál vrátí zpět do Plzně.