Řenč získal na akademickém MS stříbro, cinklo to i v soutěži týmů

Česká triatlonová asociace | 20.04.2014 | přečteno: 2138×

Český triatlonový reprezentant Tomáš Řenč vybojoval na akademickém mistrovství světa stříbrnou medaili. V brazilském hlavním městě Brasília nestačil jen na Američana Kevina McDowella. Český triatlon slaví stříbrnou medaili i v soutěži mužských týmů. Petra Kuříková doběhla v závodě žen čtvrtá. K bronzové medaili jí chybělo 37 vteřin.

Akademici v brazilské metropoli bojovali na tratích olympijského triatlonu, tedy 1 500 m plavání, 40 km na kole a 10 km běhu. A závod parádně vyšel českému reprezentantovi Tomáši Řenčovi. Tomu sice rozhodil rytmus časový posun a noc, kdy téměř nezamhouřil oči, ale v den závodu hodil tyto trable za hlavu a předvedl se ve vynikajícím světle.

„Docela se mnou zamával časový posun, po příletu jsem naspal jen pár hodil. Navíc jsem ještě cítil tvrdý trénink, ale věřil jsem svému koučovi Luboši Bílkovi, že je vše dobře načasované,“ hlásil šťastný Řenč přímo z Brazílie.

A důvěra ve zkušeného trenéra se vyplatila. „Mám ohromnou radost. Když jsem viděl startovku, říkal jsem si, že elitní desítka je reálná, ale stříbro, to je fantazie,“ radoval se Řenč, který se k medaili probojoval díky dobře zvolené taktice v běhu.

„Plavání bez neoprenu, což mám rád. Uplavali nám asi jen čtyři kluci, já byl ve druhé skupince. Na kole jsme je rychle sjeli, ale pak nám odjeli Američan a Brazilec. Z druhého depa jsem tak vybíhal na osmém místě a začal jsem zvolna, abych mohl zrychlovat a stupňovat tempo. To se mi dařilo, až jsem se v posledním okruhu propracoval na druhé místo. Vedoucího Američana už jsem neměl šanci seběhnout a situaci za sebou jsem si hlídal,“ popsal průběh závodu Řenč.

Bronz z minulého akademického MS, které v roce 2012 hostil Tchaj-wan, obhajoval Lukáš Kočař, který doběhl osmý. Petr Šlajs byl dvanáctý, Tomáš Kabrhel patnáctý. Z výsledků individuálního závodu se počítaly i výsledky týmů. A čeští muži obsadili druhé místo. Zvítězili Američané, třetí místo berou domácí Brazilci.

V závodě žen se představily Petra Kuříková a Barbora Hlaváčová. Prvně jmenovaná skončila před dvěma lety na Tchaj-wanu pátá a v Jižní Americe si o příčku polepšila, když doběhla čtvrtá se ztrátou 37 vteřin na bronzovou medaili. Hlaváčová brala šesté místo. Anetu Grabmüllerovou do Brazílie nepustily zdravotní problémy s klenbou na noze, takže Češky nesplnily jednu z podmínek pro závod týmů.

Výsledky: Akademické mistrovství světa v triatlonu, Brasília, Brazílie

Muži:

1. Kevin McDowell (USA) 2:03:38, 2. Tomáš Řenč (ČR) 2:04:00, 3. Chris Braden (USA) 2:04:33, …, 8. Lukáš Kočař (ČR) 2:12:16, …, 12. Petr Šlajs (ČR) 2:15:56, …, 15. Tomáš Kabrhel (ČR) 2:19:15

Ženy:

1. Zsofia Kovacsová (Maď) 2:16:04, 2. Heather Sellarsová (Brit) 2:16:31, 3. Kaitlin Donnerová (USA) 2:18:02, 4. Petra Kuříková (ČR) 2:18:39, …, 6. Barbora Hlaváčová (ČR) 2:19:15.