Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ZAČÁTEČNÍCI: Jak se vyznat v triatlonových vzdálenostech?

ZAČÁTEČNÍCI: Jak se vyznat v triatlonových vzdálenostech?
foto: archív Českého svazu triatlonu

Gabriela Gaudlová | 28.03.2014 | přečteno: 16452×

Plavání, jízda na kole a běh, to jsou obecně známé složky triatlonu. Vyznat se v terminologii jako sprint triatlon, olympijský nebo dlouhý triatlon je už ale těžší. Přinášíme vám přehled, jaké vzdálenosti se pod jednotlivými pojmy skrývají a kam na ně vyrazit. Vybírat můžete od krátkých triatlonů pro začátečníky až po závody pro ty nejostřílenější. Nabídka je i v našich končinách pestrá.

Sprint triatlon (750 m, 20 km, 5 km)

Ze základních typů triatlonu je tento u nás nejrozšířenější. Najít mezi květnem a zářím závod, který vám bude vyhovovat, by proto neměl být problém. V květnu můžete vyzkoušet sprint triatlon v Brně, v červenci potom v Mělníku. Srpnový City Triathlon Karlovy Vary zase nabízí profesionální organizaci.

Olympijský triatlon (1,5 km, 40 km, 10 km)

Druhým z kratších triatlonů je takzvaný olympijský triatlon – nazvaný jednoduše podle toho, že právě tyto vzdálenosti absolvují triatlonisté na letních olympijských hrách. Tento typ triatlonu je vhodný pro toho, kdo by si rád porovnal svůj čas s výkonem olympijských reprezentantů. U nás máte možnost například 15. června v Račicích nebo 13. září v Luhačovicích.

Střední triatlon (1,9 km, 90 km, 21 km)

Kdo by toužil zkusit víc než olympijský triatlon, může se přihlásit na polovičního Ironmana, neboli střední triatlon. Pro úspěšné absolvování bez úhony a zdravotních komplikací je ale nutné mít za sebou dostatečnou přípravu a zvládnutou techniku plavání. V nabídce je například Czechman Triatlon v Pardubicích nebo Pilman Triatlon ve Ždáru nad Sázavou.

Dlouhý triatlon (3,8 km, 180 km, 42,2 km)

Uplavat vzdálenost odpovídající 76 dlouhým bazénům, dojet na kole z Prahy téměř do Brna a pak si ještě střihnout maraton, to už dá zabrat i těm největším borcům. Nemusíte však letět až na Havaj, pokud také toužíte po tom, stát se železným mužem či ženou: Ironmany se konají i u nás nebo na Slovensku. Vyzkoušet můžete TUFO Moraviaman Triatlon v Otrokovicích, Slovakmana v Piešťanech nebo Železňáka.cz v Loučovicích.

Xterra

Důležité je také znát rozdíl mezi triatlonem a Xterrou. Zatímco na triatlon potřebujete silniční kolo, xterry se jezdí v terénu a je nutné mít kolo horské. Také běžecká část je často zvlněná. Tato terminologie se však v České republice nedodržuje úplně striktně a zejména menší závody je často možné objet na obou typech kol – konkrétní instrukce najdete v propozicích jednotlivých závodů. V České republice se jezdí celý pohár Xterra skládající se ze šesti závodů.

Netradiční vzdálenosti

Kromě klasifikovaných vzdáleností existuje také řada závodů, na kterých si organizátoři vzdálenosti přizpůsobují podle místních podmínek. Těchto závodů je u nás nejvíc – jen v naší termínovce jich najdete šestnáct. Pokud se chystáte na svůj první triatlon, doporučujeme vám vybrat si ten, který bude mít nejlepší poměr vaší nejsilnější disciplíny. Plavce může zaujmout Kunvaldský železný muž (0,5 km plavání, 23 km cyklistiky a 4 km běhu), cyklisty Štáhlavický triatlon (0,3 km plavání, 40 km cyklistiky a 6 km běhu) a běžce zase Slapecký triatlon o putovní Kovářku (0,3 km plavání, 21 km na kole a 7 km běhu).

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

GKadlecova žena 07.04.2014 11:35:19

Plavání, jízda na kole a běh, to jsou obecně známé složky triatlonu. Vyznat se v terminologii jako sprint triatlon, olympijský triatlon nebo Ironman je už ale těžší. Přinášíme vám přehled, jaké vzdálenosti se pod jednotlivými pojmy skrývají a kam na ně vyrazit. Vybírat můžete od krátkých triatlonů pro začátečníky až po závody pro ty nejostřílenější. Nabídka je i v našich končinách pestrá.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.