Den plný rekordů! Roth viděl nejlepší světové časy v podání Ditleva i Ryfové

tisková zpráva | 25.06.2023 | přečteno: 1086×

Den plný superlativů, ostatně jak se předem čekalo při pohledu na nabitou startovku. DATEV Challenge Roth powered by hep se dočkala dvou vylepšených světových časů na dlouhé distanci: Dán Magnus Ditlev obhájil titul v čase 7:24:40, Švýcarka Daniela Ryf překonala dvanáct let starý čas legendy Chrissie Wellingtonové o téměř deset minut. Na závod se přišlo podívat na 300 000 diváků.

Nový nejlepší světový čas Magnuse Ditleva byl zřejmý už při sjezdu z kola. Cílovou pásku v Rothu protnul s náskokem téměř šesti minut před Patrickem Langem z Německa a Američanem Benem Kanutem. Pětadvacetiletý závodník překonal svůj vlastní loňský rekord na kole a s časem 3:57:45 se na 180 km udržel hluboko pod čtyřhodinovou hranicí. V depu vybíhal ze stanu Sam Laidlow (Francie), který později skončil osmý, těsně před Magnusem Ditlevem. Na běžecké trati se však Laidlow potýkal s problémy s lýtkem, což umožnilo Ditlevovi rychle si vybudovat velký náskok.

„Cítím se unavený, ale mám obrovskou radost,“ řekl Ditlev v cíli. Zhruba v polovině 42kilometrového běhu si uvědomil, že závod vyhraje: „Ale nesmím na to nikdy myslet, jinak mi to zablokuje cestu.“ Teprve krátce před cílem si uvědomil, že skutečně zaběhne nejlepší světový čas: „V první řadě jsem běžel pro vítězství. Ale to, že se z toho vyklubal tak dobrý čas, mě těší o to víc.“

Patrick Lange, vítěz Rothu z roku 2021, si na běžecké trati vypracoval náskok a na 24. km předstihl Sama Laidlowa. „Ale už ve druhém depu jsem věděl, že ho nedohoním,“ řekl 36letý havajský vítěz z let 2017 a 2018. „I tak to byl mega den. Předvedl jsem dobrou stíhačku, a ještě jsem to v závěru udělal napínavé. Dal jsem do toho všechno.“ Jediné, co ho podle jeho slov mrzelo, bylo to, že svůj cíl zvládnout maraton v čase pod 2:30 nesplnil o 27 sekund. „Také jsem dostal při plavání ránu do oka.“

Stupně vítězů mezi muži doplnil Ben Kanute, který absolvoval plavání na prvním místě a většinu kola strávil v balíku pronásledovatelů s Langem. Langeho lepší běžecký čas však znamenal, že se musel spokojit s třetím místem.

Sebastian Kienle, vítěz Rothu z roku 2018, si oslavy zpříjemnil 14. místem ve svém posledním dlouhém závodě v Německu. „Na čase mi nezáleželo. Chtěl jsem si to dnes opět užít, vyjet na Solarer Berg a doběhnout na stadion. To bylo senzační. Takovou atmosféru jsem ve své běžecké kariéře ještě nikde nezažil,“ chválil dvojnásobný havajský šampion triatlonové fanoušky v Rothu.

V závodě žen překonala Švýcarka Daniela Ryfová časem 8:08:21 nejlepší světový výkon Chrissie Wellingtonové 8:18:13 z roku 2011. Wellingtonová z Velké Británie osobně předala Ryfové medaili, když předtím řekla: „Nejlepší světový čas padne. Jsem si tím jistá. Držel se dost dlouho. Jsem moc ráda, že jsem u toho, když dnes padl.“ Ryfová také předem oznámila, že k vítězství bude třeba vylepšit nejlepší světový čas.

V cíli se trojnásobná vítězka Rothu radostně rozzářila: „Byl to perfektní den. Byl to můj nejlepší výkon v životě.“ Po dobrém začátku sezony ji však před necelými dvěma měsíci vyřadila z tempa viróza. „Poslední dva týdny už to šlo zase dobře, takže jsem si věřila.“ Sotva dnes nasedla na kolo, vybudovala si tak velký náskok, že byla pro své soupeřky nedostižitelná.

Takže i druhá v pořadí a loňská vítězka, Němka Anne Haugová už boj o vítězství vzdala, jakmile slezla z kola. „I tak to pro mě byl dobrý závod, zejména na běžecké trati.“ Třetí její krajanka Laura Philippová byla se svým umístěním také spokojená: „Během plavání jsem ztratila kontakt s vedoucími závodnicemi a také na kole jsem měla slabší momenty. Fantastičtí diváci se postarali o to, že to nakonec byl dobrý den.“

Přibližně 300 000 diváků podél trati znamená také nový rekord závodu.