Na Evropském poháru juniorů v Záhřebu zazářil Tomáš Zikmund

Česká triatlonová asociace | 21.09.2016 | přečteno: 2051×

V chorvatském Záhřebu se v neděli 18.9. konal předposlední závod Evropského poháru juniorů. Záhřebský veslařský kanál s průzračnou vodou poskytoval ideální zázemí pro závod. Do Chorvatska se vypravila početná česká výprava pod vedením reprezentačního trenéra Lukáše Vrobela. Závod se vydařil Tomášovi Zikmundovi, který skončil těsně pod stupni vítězů na 4.místě.

Na start závodu se postavilo 70 juniorů. Tomáš Zikmund si počínal od začátku velice dobře a po 750 metrech plavání v jezeře Jarun byl ve vedení závodu. “Skvěle mi sedlo plavání, jsem zvyklý na plavání v bazénu a kanál se mu hodně podobal. Voda byla průhledná, bez vln a na dně byly lajny. Hned po startu jsem se dostal do vedení. Snažil jsem si hlídat tempo, abych co nejvíce roztrhal startovní pole, což se mi povedlo a na kolo nás vyjíždělo šest závodníků. Poctivě jsme střídali, aby nás soupeři nedojeli. V posledním kole jsem zkusil nastoupit, ale bylo to moc brzo a únik mi nevyšel,” popisoval průběh závodu Tomáš Zikmund. Další čeští závodníci bohužel v plavání zaostali. Skvělý cyklistický výkon však podal Tomáš Plojhar a povedlo se mu probojovat až do druhého balíku, který měl na špičku závodu minutovou ztrátu. Tomáš Zikmund si doběhl pro nepopulární 4.místo. “Vybíhal jsem na pátém místě, 300m před cílem jsem doběhl na 3.-4. pozici, ale bohužel už mi do finiše nezbylo dost sil a skončil jsem 4., ale i tak jsem spokojený,” okomentoval svůj závod Tomáš Zikmund. “Jedná se o Tomášův životní výsledek, za který zaslouží velikou pochvalu. Je věkem stále dorostenec a v kategorii juniorů bude závodit ještě dva roky,” pochvaloval Tomáše trenér Vrobel. Tomáš Plojhar skončil 13. Další čeští závodníci Jan Franěk a Tomáš Černohorský skončili v 5., resp. 6. desítce.

V závodě juniorek si nejlépe vedla Eliška Zelená. Eliška se v plavecké části držela vpředu a povedlo se jí zachytit první cyklistickou skupinu. Ve druhé, tříčlenné skupině pak jezdila Alžběta Hrušková a až ve třetí byla Lucie Obermannová. Eliška si slušným běžeckým výkonem doběhla pro 13.místo. Alžběta Hrušková skončila 19. a Lucie Obermannová 23.

Mezi juniory byl nejrychlejší Ital Sergiy Polikarpenko a mezi dívkami zvítězila Rakušanka Pia Totschnig. Závěrečný díl Evropského poháru juniorů se koná 15.října v turecké Alanyi.