Na Evropském poháru juniorů se dařilo českým triatlonistům

Česká triatlonová asociace | 21.06.2016 | přečteno: 1472×

Závod evropského triatlonového poháru, který se jel o uplynulém víkendu, byl rozdělen na semifinálovou část v sobotu s kvalifikací na nedělní finálový souboj. Za deštivého alpského počasí bojovalo kvarteto českých závodníků. Eliška Zelená finišovala na 16. místě, Žaneta Bajerová o čtyři příčky za ní. V mužském závodě zajel nejlépe z našich Ondřej Olšar na 7. místě, Michal Šimeček doběhl na 22.místě.

„V sobotním semifinále se na start postavilo 49 juniorů a 29 juniorek, kteří na kopcovité a technicky náročné tratí bojovali o 30 míst do nedělního finále a co nejlepší startovní pozice. Jelo se na tratích 0,5km plavání, 13,3km cyklistiky a 3km běhu.

To vše formou časovky, kdy závodníci do vody skákali jednotlivě s odstupem 15ti vteřin,“ řekl trenér juniorské reprezentace Lukáš Vrobel. Na startu se sešla velmi slušná konkurence. Na obtížnosti závodu přidalo chladné a deštivé počasí, které mnohým závodníkům činilo na kluzké silnici potíže. Naši závodníci se se vším vypořádali velmi dobře a všichni postoupili do nedělního finále s velmi nadějnými startovními čísly.

V neděli bylo ještě chladněji a opět pršelo. Startovalo se hromadným startem na tratích 0,25km plavání, 7,6km cyklistiky a 2km běhu. „Hodně se řešilo, zda plavat s neoprenem, nebo ne. Většina se rozhodla pro první variantu. Plavecká část byl obrovský boj s ostrými lokty vzhledem k tomu, že první bójka byla už po 110 metrech. Eliška z vody vylézala na chvostu prvního balíku, ale díky tomu, že plavala bez neoprenu, vše dohnala v depu a na cyklistiku vyrážela v první skupině. Žaneta pak v té druhé.

Cyklistika nepřinesla zásadní změny, jen loňská vicemistryně světa Američanka Knibbová ukázala svou extratřídu. Na kole se osamostatnila na čele závodu a do závěrečné běžecké části si dovezla velký náskok, který přetavila ve vítězství,“ řekl Lukáš Vrobel. České reprezentantky se na běhu trochu propadly, ale solidním a hlavně bojovným výkonem vydřely 16. místo (Eliška Zelená) a 20. místo (Žaneta Bajerová). „Potěšilo mě, že holky byly celou dobu v závodě a konkurenceschopné, a jejich ztráta na medailové pozice je povzbuzující do budoucí práce,“ zhodnotil jejich výkon reprezentační trenér.

V juniorském mužském závodě si vedli čeští reprezentanti ještě trochu lépe. „Plavání bylo natolik kontaktní, že do značné míry bylo bojem o přežití s prvky bojového umění. Všech 30 závodníků vylézalo ve 20ti vteřinách včetně našich kluků, kteří plavali jako jedni z mála bez neoprenu. Již na výběhu z vody a v depu se ale startovní pole rozdělilo na dvě skupiny. Zatímco Ondra byl v té první, Michalovi to těsně uteklo a skončil v té druhé,“ zhodnotil Vrobel první disciplínu. Během cyklistické části se často nastupovalo a skupinky se střídaly, ke konci se odtrhli Brit Dickinson a Němec Funke. Prvně jmenovaný svůj únik přetavil v konečné vítězství.

Český reprezentant Ondřej Olšar předvedl parádní běžeckou formu a finišoval na 7. místě (5. místo z evropských závodníků) s minimální ztrátou 8 vteřin na medaili. Za sebou nechal například Brita Dijkstru, bronzového z loňského ME a 8. z MS. Skvěle zajel i Michal Šimeček, který nakonec finišoval 30 vteřin za Ondrou. „O kvalitě startovního pole svědčí, že i tato malá ztráta nakonec stačila jen na 22. místo,“ zhodnotil výborné vystoupení našich triatlonistů trenér Lukáš Vrobel.