Xterra zahájila mistrovským duatlonem ve Žlutých lázních

Josef Smetana | 16.05.2015 | přečteno: 3785×

Za krásného jarního počasí v sobotu odstartovala Czech Tour Xterra 2015 v pražském areálu Žlutých lázní. A start to byl více než ostrý. Hned úvodní závod byl zároveň Mistrovstvím České republiky v terénním duatlonu. Tituly s náskokem vybojovali Luboš Truhlář (Endurance Lab) a Tereza Rudolfová (Lawi Sport Team). VÝSLEDKY

Závodilo se na distancích 3 kilometry běhu, 24 kilometrů na horském kole, po kterých následoval závěrečný šestikilometrový běh. Areál Žlutých lázní představuje pro závod skvělé zázemí, pro pořadatele terénního duatlonu je však zároveň oříškem, jak dostat závodníky Xterry do terénu. Rozlouskli jej dokonale zejména na kole. Běh po cyklostezce závodníkům alespoň zpestřil přeběh písečnou pláží. V prvním běhu úsměvné zpestření, po cyklistické části se nohy z písku „tahaly“ o poznání hůře.

To na kole pořadatelé závodníky „vytáhli“ do pravé divočiny. Po povinném „přesunu“ po cyklostezce k Barandovskému mostu čekaly na jezdce dva okruhy v Chuchelském háječku. Pro neznalé až překvapivě pěkná a technická trať dokonale prověřila všechny „xterráky“. „Tady se závod rozhoduje, místní terény vyzkouší dovednosti všech borců,“ věděl již před startem ředitel závodu Jan Kolanda.

Silná skupinka favoritů mistrovského závodu se vytvořila již po prvním běhu. Přes rovinatý profil se oddělila čtveřice závodníků od zbytku osmdesátičlenného startovního pole. O celkovém pořadí však rozhodovala cyklistická část. „Zabojovat“ o pořadí se ale dalo i v závěrečném bě­hu.

To potvrzoval i celkově třetí Jiří Klíma (CK PeMap Přerov). Po úvodním běhu ztrácel na čelo více než minutu (až 24. místo). Šestý čas na kole jej posunul dopředu, ale stupně vítězů si zajistil až skvělým závěrečným během. Jako jediný zvládl šest kilometrů pod 24 minut (23:49,0).

O poznání vyrovnanější výkon předvedli jak vítězný Truhlář, tak i celkově stříbrný Václav Holub (Velosport Valenta Scott team). Holub zajel druhý nejrychlejší čas na kole, Truhlář byl druhý po prvním běhu. A oba potvrzovali, že k dobrému výsledku je zapotřebí i rychlé depo.

„Rozhodoval druhý běh,“ potvrzoval v cíli vítěz Luboš Truhlář. „Snažil jsem se nasadit tempo hned od začátku, abych si vypracoval nějaký náskok. Zas tak velký náskok se mi nakonec nepodařil, ale byl tam dvacet, třicet vteřin odstup, nejdříve na Davida Jandu, pak se tam dostal Vašek Holub.“

A názor vítěze na tratě závodu? „Startoval jsem tady počtvrté, takže jsem věděl, do čeho jdu. Většinou je průběh stejný. Ve skupince se jede do Chuchelského háje a tam se to začne trhat. Letos byla trať suchá, což byla výhoda, alespoň pro mě. Nejsem totiž nějak extra technik. Jsem rád, když je terén sušší a lehčí.“

V kategorii žen rozhodovala především vyrovnanost výkonu. Tereza Rudolfová jako vítězka jen vteřinu ztrácela na stříbrnou Lenku Cibulkovou v cyklistické části duatlonu. O vítězství tak musela rozhodnout v běhu. V tom prvním získala na soupeřku půlminutku, v tom druhém trojnásobek. Také ona navíc posbírala cenné vteřinky díky rychlému depu.

Xterra duatlon měl ve Žlutých lázních skvělé zázemí, v Chuchelském háječku krásnou cyklistickou „divočinu“. Ti nejlepší předvedli i skvělé sportovní výkony. Chybělo snad jen početnější startovní pole. Duatlon býval výzvou pro každého vytrvalostně zaměřeného sportovce a sobotní Xterra ukázala, že účastníkům může stále nabídnout skvělé zážitky.

Přejme nejen duatlonu, aby se svezl na vlně běžeckého boomu a jako výzvu jej přijali další vytrvalci. Vždyť platí, že kdo zvládne uběhnout půlmaraton, nemusí se bát ani duatlonu. Obzvlášť na distancích 3 km – 24 km – 6 km. Pokud si chcete zpestřit sportovní zážitky, vytrvalostní „dvojboj“ rozhodně vyzkoušejte. Stojí to za to!

Ti zkušenější a ostřílenější borci mohou mít další cíle třeba jako vítězný Luboš Truhlář: „Další plány? Jednoznačně Czechman v Pardubicích, letos to sice není mistrovství, ale pořád je to největší závod v Česku, na startu je 700 lidí. Jde se 6. června. Je to velký závod a na ten se těším. Bude to jeden z vrcholů sezony.“